Kerekes György (szerk.) · Teodor Pompiliu (szerk.)

Kutassátok ​az írásokat 1 csillagozás

román krónikaírók munkáiból
Kerekes György – Teodor Pompiliu (szerk.): Kutassátok az írásokat

Válogatás havasalföldi, moldvai és erdélyi román krónikaírók műveiből.

Dacia, Kolozsvár, 1983
342 oldal · keménytáblás · Fordította: Varró János

Szürke_Medve>!
Kerekes György – Teodor Pompiliu (szerk.): Kutassátok az írásokat

Nagyon érdekes gyűjtemény, a közép és újkori román krónikaírók írásaiból. Érdekes összevetni a magyar vagy más külföldi krónikásokkal a román szerzőket, illetve egymással is összehasonlani a területi széttagoltság és nézőpontbeli sokféleség miatt igen sokszínű, változatos feljegyzéseket, krónikákat. A válogatás szempontjai jók, a közölt részek érdekesek és fontos eseményekről tudósítanak. Sajnáltam hogy ilyen kicsi a kötet, némelyik krónikát szívesen olvastam volna bővebben is.

Szürke_Medve>!

Tisztelt és szeretett olvasó, e szörnyű évek után a hatalmas Isten adjon valaha még szabadabb időket számodra, hogy egyéb dolgaid mellett legyen időd könyveket olvasni s ilyenformán napjaidat bölcsen tölteni, mivel nincs szebb és hasznosabb időtöltés a könyvek olvasásánál.

Mert a könyvek olvasása révén ismerjük meg a mi teremtő Istenünket, olvasással dicsőítjük minden jótéteményeiért, s olvasással nyerjük el kegyelmét a mi bűneikre. A Szentírásból ismerjük meg hatalmának csodálatos és örök bizonyságait. Az Írás teszi boldoggá az életet, szerez halhatatlan nevet, Maga a mi Megváltónk, Krisztus urunk és Istenünk tanít erre, mondván: „Iszpitájtye piszányiá” azaz „kutassátok az írásokat”. Az írás szemünk számára beláthatatlan dolgokra tanít meg minket, hogy ama régmúlt idők megismerése réven megértsük az elkövetkezőket.

Olvasd hát jó egészséggel, s fogadd szeretettel fáradozásunk eredményét.
Az Istentől boldogságot és minden jót kíván.
Miron Costin, aki voltam Moldva főkancellárja.

167. oldal, Miron Costin: A Moldvai nemzetről, valamint arról hogy honnan származnak őseik, Előszó...