Képes ​krónika 22 csillagozás

Képes krónika Képes krónika Képes krónika Képes krónika Képes krónika Képes krónika Képes krónika Képes krónika

I. (Nagy) Lajos király udvarában 1358 májusában kezdte írni ismeretlen szerzője a magyarok történetének legteljesebb, leggazdagabb középkori összefoglalását. A szerzőt sokáig Kálti Márk székesfehérvári őrkanonokkal azonosították, ez azonban legfeljebb csak valószínű. A Képes Krónika szezője – bárki volt is – a királyi udvarban akkor még meglévő, azóta már nagyrészt elveszett korábbi magyar krónikákra támaszkodott, s így nagy szolgálatot tett a tudománynak is, hiszen ily módon másutt föl nem lelhető epizódok, adatok, mondák egész sorát mentette meg az utókor számára. A mű 12 fejezetben meséli el a magyarok históriáját a hunok történetétől I. (Anjou) Károly havasalföldi hadjáratáig, s az 1330. évi események elmondásánál mondat közben maradt félbe a munka. A művet a szerző halála után, az 1370-es évek közepén I. Lajos díszes kódexként lemásoltatta, gyönyörű iniciálékkal, képekkel díszítette, erről kapta a Képes Krónika nevet.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Millenniumi Magyar Történelem Osiris · Pro Memoria: Történelmi és művelődéstörténeti zsebkönyvtár Európa · Olcsó Könyvtár Szépirodalmi · Heti klasszikusok Maecenas, Magyar Hírlap

Osiris, Budapest, 2004
278 oldal · ISBN: 9633797853 · Fordította: Bollók János
Maecenas / Magyar Hírlap, Budapest, 1993
140 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638164077 · Fordította: Geréb László
Európa, Budapest, 1986
562 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630737590 · Fordította: Bellus Ibolya

I. (Szent) István · szkíta

Képes krónika

Képes krónika A magyarok régi és legújabb tetteiről, eredetükről és növekedésükről, diadalaikról és bátorságukról

Izgalmas, érdekes olvasmány, fontos forrásmű a 14. századból. Ami ezen túlmenően még egy kis plusz színt is visz a történetbe, az a néhol finom, néhol megmosolyogtatóan harsány részrehajlás, amivel a krónikaíró az események szereplőiről mesél. Könyves Kálmánt kifejezetten utálja a szerző: „Testalkatára nézve hitvány volt, de ravasz és tanulékony, borzas, szőrös, vaksi, púpos, sánta volt, és selypített.” Ezt mind így, egy mondatban. Lászlót (Szent László királyunkat) rajongással szereti, Károly Róbertet néhol leheletnyi kritikával illeti (ehhez tudni kell, hogy a mű Nagy Lajos király – Károly Róbert fia – idején készült), Salamon viszontagságos uralkodását meg jó részletesen kitárgyalja. Gyilkosság, megvakíttatás, halálig tartó börtön… – Árpád-házi királyaink nem voltak ma született bárányok. Persze az őket körülvevő világ sem volt habos torta. Csapásokat adtak, csapásokat kaptak – néha a sors által, néha karddal. A rám talán legjobban ható rész a Zách család megbüntetésének a drámája volt, ahol Zách Felicián félresikerült merényletét egész nemzedékén, beleértve fiát, lányait is, kegyetlenül megtorolták.
A történetben 388 helynevet, és 547 tulajdonnevet számoltam, így a névanyaga mind Anonymus, mind Kézai Simon krónikájánál gazdagabb.

Qedrák P>!
Képes krónika

A kék színű osirises forráskiadás-sorozatot igen gyakran forgatom, és a Képes Krónikának is egy jól jegyzetelt, és remekül fordított változatát adták közre. Kicsit azért sajnálom, hogy a magyar nyelvű kiadások nem jelölik, hogy a krónika mely szakaszaiban térnek el a különböző fennmaradt példányok egymástól (ezért az SRH megkerülhetetlen lesz mindig is), és talán jobb lett volna, ha a laikusok számára is nyilvánvalóbbá válik, hogy a magyar krónikafolyam kutatása szerint melyik szakasz mikori keletkezésű, de hát nem csinálhatok minden olvasóból középkorászt. :)

Lunemorte P>!
Képes krónika

Izgalmas, szórakoztató olvasmány. Nem száraz tananyag, próbálja mesésen előadni a történteket. Nagyon sokszor olvastam már, de én a mai napig sem tudom megunni! :)

Adriaticum>!
Képes krónika

A Képes Krónika képek nélkül is izgalmas olvasmány! Mindannyian ismerjük az itt olvasható szövegek részleteit töriből, illetve az ennek alapján festett nagy nemzeti képeinket… de ha elkezdjük olvasni az elejétől, és különösen az OK sorozatban közölt bevezető tanulmánnyal együtt, akkor sok újat tanulhatunk. Hogy a történelem az mennyire korának, ízének írójának kezében gyúrt rugalmas anyag, amivel óvatosan, de őseink iránti őszinte tisztelettel kell bánni – elfogadva esendőségeiket is a maguk helyén:)

Katherine_Grey>!
Képes krónika

A kedvenc történelmi forrásom. Természetesen csakis Bollók János pontos és okos fordításában.

Tutajos>!

Az Úr 1022-ik évében számos helyen sok nagy tűzvész támadt; igen nagy földindulás is volt, május tizenkettedikén a nap tizedik órájában, az Úr mennybemenetele utáni pénteken; június 22-én mintha két nap látszott volna az égen.

Közben történt dolgok

Kapcsolódó szócikkek: 1022
Arianrhod>!

A szkíták hite ugyanis az, hogy mindazoknak, akiket életükben megölnek, szolgálniuk kell őket a másvilá­gon.

Kapcsolódó szócikkek: szkíta
Tutajos>!

Szent István király szokása jobbára az volt, hogy évenként legalább három ízben látogatta meg a maga alapította egyházakat, és midőn elérkezett egy ilyen egyházhoz, először is meglátogatta mind az oltárokat, mindegyiknél imádkozott, majd kimenvén, körüljárta az egész templomot, gondos szemmel és apróra megvizsgálta a falak és a tetők hibáit, repedéseit, nyomban elrendelte, hogy tatarozzák, és addig el nem távozott a városból, illetve faluból, míg a javítást nem látta.

Szent István király Óbudán templomot épít a kanononoknak

Kapcsolódó szócikkek: I. (Szent) István
Arianrhod>!

Jáfet fiai: Gómer, akiről a galatákat, majd később a gallokat elnevezték. A franciákat egy bizonyos Francióról, Parisz fiáról hívják így; Parisz pedig Priamusznak, Trója első királyának a fia volt. Ezek Trójából, annak pusztulása után, Pannóniába jöttek, amit egykor, Nagy Sándor idejében Felső-Görögországnak hívtak, s a Sican-hegy tövében, az Ister folyó mellett – amit németül Donau-nak neveznek – egy igen erős várost alapítottak, és a Sican hegyről a Sicambria nevet adták neki. Az Úr megtestesülése előtti negyvenedik esztendeig ott laktak, majd végül a keleti népektől való féltükben a nyugati részekre költöztek, és a Szajna folyó melletti vidéket szállták meg; ennek vezérükről, Francióról a Francia nevet adták, és a fővárost ugyanezen Francio apjának a nevéről Parisznak nevezték el.

Kapcsolódó szócikkek: Jáfet
Arianrhod>!

Mindezekből látszik, hogy nem igaz azoknak a mondása, akik azt mondják, hogy Hunor és Magor, a magyarok ősatyjai Ménrót fiai voltak, aki Kus fia, aki viszont Kám fia volt, akit Noé megátkozott; egyrészt mert a magyarok Szent Jeromos előadása szerint Jáfet törzséből származnak, másrészt azért sem, mert Ménrót sohasem a Tanaisz folyó mentén – ami keletre van –, hanem az Óceán mellett lakott.

A magyarok tehát, miként a Szentírás és a szent atyák mondják, Magógtól, Jáfet fiától származnak, aki a vízözön utáni ötvennyolcadik évben – ahogyan azt Szent Sigilbertus antiochiai püspök mondja a keleti népek krónikájában – bevonult Havilah földjére, és feleségével, Enével nemzette Hunort és Magort, akikről a hunokat és a magyarokat elnevez­ték.

Arianrhod>!

Ezek közül a kapitányok közül Árpád, Álmos fia, Előd unokája, Ügyek dédunokája a többieknél gazdagabb és hatalmasabb volt. Ennek apját, Álmost egyébként megölték Erdélyországban, nem vonulhatott be ugyanis Pannóniába.