Képes Géza (szerk.)

Napfél ​és éjfél 2 csillagozás

Finnugor rokonaink népköltészete
Képes Géza (szerk.): Napfél és éjfél

Finnugor ​rokonaink népköltészetének kimeríthetetlen kincsesházát mindmáig feltáratlanul hevertettük, pedig itt találhatjuk jószerint hiányzó ősköltészetünk forrásait és őstörténetünk sok fontos emlékét is. Arany János egy életen át gyötrődött naiv eposzunk hiányán – holott Reguly gyűjtésében a lóáldozathoz énekelt szertartás vogul szövege és a „Bálványfejedelem éneke” című osztják hősköltemény – hogy csak kettőt említsünk – már a Magyar Tudományos Akadémia birtokában volt. Igaz, hogy akkoriban a „kulcs” még hiányzott ehhez a kincstárhoz. De mikor később Munkácsi és Pápay, egész életük fáradságos munkája árán, megfejtették a titokszámba menő énekeket, a magyarság – egy-két kivételes esetet nem számítva – csak a finnugor nyelvtudomány példatárának tekintette őket.
Teljes jelentőségében és gazdagságában ez az ősi műveltség voltaképpen csak most tárul fel előttünk. A világ teremtése, a tűz- és vízözön, kalandozások Éjfél és Napfél birodalma közt, az anyajogú és apajogú… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1972

A művek szerzői: Larin Paraske

Európa, Budapest, 1972
518 oldal · Fordította: Képes Géza

Lali P
Képes Géza (szerk.): Napfél és éjfél

Képes Géza (szerk.): Napfél és éjfél Finnugor rokonaink népköltészete

Számomra – középiskolás koromban olvastam – alap olvasmány élmény volt.
Valóban – egyetértve a fülszöveggel – kincsestár ez a könyv.
Igazából nem tudom megmondani, hogy miért van ez így, miben is áll a könyv hatása.
Valahol visszavezet egy élő múltba, ami valamiért hozzám is tartozik.
Örülök, hogy már fiatalon találkozhattam ezzel a könyvvel.
És köszönet érte Képes Gézának!