Szél ​lengeti a fűzfákat 24 csillagozás

Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Egy ​szép napon a magányosan éldegélő Vakond, életörömtől, a tavasz gyönyörűségeitől megszállottan, társra és barátra vágyva otthagy csapot-papot, meszelést és nagytakarítást, s elindul világot látni. Kíváncsiság és kalandvágy hajtja egyre messzebb az otthonától. Így érkezik a folyó partjára, a Vízipatkány világába. A tovarohanó folyóvíz csobogásától-csacsogásától elbűvölten veti magát a part menti élet örömeibe – kirándul és csónakázik új barátja társaságában, megtanul úszni és evezni. A folyó mögött ott a Vadon, azon túl pedig a Nagyvilág. S a Vakond, erejét és képességeit túlbecsülve, botorul nekivág újra az ismeretlennek. Merészségéért majdnem életével fizet, akárcsak a nagyzoló és öntelt Béka, aki a világot akarja megmutatni barátainak, mígnem felelőtlensége börtönbe juttatja. A kalandos lét csábításának mindhárman nehezen állnak ellen, ám az édes otthon hívogatása végül erősebbnek bizonyul. Vakond, Patkány, Béka – mind a vén folyó partján maradnak, mindennapi életük apró… (tovább)

Békavári uraság és barátai címmel is megjelent.

Eredeti mű: Kenneth Grahame: The Wind in the Willows

Eredeti megjelenés éve: 1908

Gulliver, Budapest, 1998
46 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638466812 · Fordította: Polgár Anita · Illusztrálta: Gil Guile
Móra, Budapest, 1988
198 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631155811 · Fordította: Szemlér Ferenc · Illusztrálta: Horváth Mária
Ion Creangă, Bukarest, 1979
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 0489002195400 · Fordította: Szemlér Ferenc

csillagka P
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Micimackó vagy Békavár egyenlőre nem tudok dönteni, Róbert gida kalandjait Karinthyért szeretem, Békaváron sokkal összetetted a történet de nekem hiányzott a szerencsétlen szamár :) vagy egy hasonló karakter. ( Micimackóban messze ő a kedvenc)
Aranyos, tanulságokban bővelkedő mese, nem csak gyerekeknek.Patkány lett a kedvencem, szeretem a hiperaktív (hiperintelligens) szereplőket.
Ugyanannyi pontot kap, mint a másik angol állatmese.

Katherine_Grey
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Amikor először olvastam ezt a könyvet, mindenkinek mondogattam, hogy ez egy „másik Micimackó”. Annyira ritka volt számomra, hogy egy meseregény ennyire önmaga legyen: saját, fanyar humorral, érdekes világgal, amiben nincs didaktika, kibeszélés és direkt hivatkozás a valóságos világra. Ahányszor csak azóta is újraolvasom, mindig találok benne valami újat. Szeretem Vakondot a maga földhözragadt mindennapiságában és kedvességében: magamra emlékeztet. (Amikor elkezd takarítani…) Patkány pajtit, mert nagyon okos (nekem kicsit Nyuszis), de közben rugalmas gondolkodású, intelligens, megfontolt: szeretnénk ilyenek lenni. Borz okos és kedves, de kicsit anekdotikus alak, amilyennek az igazi, nagy szakállú öregurakat képzelnénk, akik a szeretteikért mindenre képesek, de hamar elfutja őket a pulykaméreg. Végül ott a Béka, aki egy kicsit olyan, mint a század eleji angol aranyifjúság. De nagyon szeretem: mert nemcsak felelőtlen, kicsit ostoba és idegesítően nagyképű ő, hanem önmagát is keresi, meg legalább mer – naivan és könnyelműen ugyan, de szabadon – álmodozni. Egyébként ebből a regényből tanultam a villásreggeli szót, amiről azóta is mindig ez a könyv jut az eszembe. Egyet sajnálok, hogy szokás szerint e könyvnek is két fordítása van, hála annak, hogy mindig a tévét-mozit kell utánozni. De hogy hogyan lett Békából Varangy – ezt sosem fogom kiheverni. Ki az, aki nem érezte, hogy egy gyerekkel leginkább úgy lehet megutáltatni egy könyvszereplőt, aki szeretetre méltó lenne, hogy sokakban undort keltő nevet adunk neki…

Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Aranyos mese az otthon elengedhetetlenségéről, a folytonos honvágyról. Olyan állatszereplőkkel, amilyen típusú embereket bőven lehet találni a környezetünkben, olykor a tükrünkben. Még ha túlzó módon bohém, vagy bölcs, vagy ügyes, vagy megbízható is az illető.
Kellemes kikapcsolódás és hazavágyódtatás.

Doria09
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Aranyos, tanulságos mese, szerethető szereplőkkel. A leíró részek bár szépek, kicsit hosszúak, néhol unalmasak, kisebb gyerekek biztos belebonyolódnak, nekem is néha elkalandozott a figyelmem és újra kellett kezdenem egy-egy bekezdést :D
Az illusztrációk pedig gyönyörűek, mindig mosolyogtam, mikor egy aranyos rajzhoz értem :)

Gabriella_Balkó
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Aranyos történet, de engem valahogy nem nagyon fogott meg (talán nem jó időben olvastam). Inkább a Micimackó vagy Fekete István.

ppeva P
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Nagyon angol. Vicces, hogy az állatok mennyire angolként viselkednek. Gyerekként ezt a részét nem is értettem volna, de akkor nem is került elém ez a könyv.
Talán csak az zavart, hogy nemrégiben olvastam Fekete István Lutrá-ját. Lutra nekem sokkal jobban tetszett, a megszemélyesített állatságában.
De tudom, az egy másik műfaj.

Tiger205
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

„Békavári uraság és barátai ” címen is megjelent. Akkor most melyik az igazi???

nakomiyu
Kenneth Grahame: Szél lengeti a fűzfákat

Aranyos, kedves könyv, gyerekként nagyon szerettem volna. Hallottam, hogy a Micimackóhoz hasonlítják, értékét tekintve igen, de nekem ebből hiányzik az arra jellemző játékos humor, ez inkább vérigangol tanmese.

nakomiyu

Végül is az ünnepben nem az a legjobb, ha valaki pihen, hanem ha a többieket szorgosan munkálkodni látja.

7. oldal, 1. fejezet - A folyópart

padamak

[…] kérdezősködés nélkül hagyta, hadd pihenjen az utas. Megsejtett valamit a másik gondolataiból. Azt is jól tudta, mennyire értékelik néha az állatok pusztán a néma együttlétet, amikor a fáradt izmok elernyednek, és az elme pihen.

133. oldal - 9. Mindenki útra kel (Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, 1988)

ppeva P

Eközben a Patkány szorgosan vizsgálgatta az egyik sörösüveg címkéjét.
– Úgy veszem észre – jegyezte meg jóváhagyólag –, hogy Old Burton-féle. Ért hozzá a Vakond! Ez az igazi! Így hát forralhatunk egy kis söritalt. Készíts elő mindent, Vakond, amíg kihúzom a dugót!
Nem kellett hozzá sok idő, s az italkeverék elkészült. Beleöntötték a bádog forralóedénybe, majd az izzó parázs kellős közepébe állították. Nemsokára mindenik egérke szürcsölgetett, köhécselt és tikkadozott – mert a forralt sör mindig cigányútra tévedt –, a szemét törölgette, nevetgélt, és azt is elfelejtette, hogy életében valaha fázott.

Kapcsolódó szócikkek: sör

Nyüzsögj, öregem!

76. oldal - 5. Dulce domum (Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, 1988)

eeszter P

Újabb erőfeszítését is siker koronázta, mert egy igen kopott lábszőnyeg került a szemük elé.
– Nos, hát mit mondtam? – diadalmaskodott a Patkány.
– Egyáltalán semmit – válaszolta a Vakond az igazsághoz híven.

Ronald

Ha valakinek könnyű a szíve, tiszta a lelkiismerete, a zsebe pedig tele pénzzel, […] arra indul, amerre az út int és hívogatja, s azzal sem törődik, merrefelé.

147. oldal - 10. A Béka további kalandjai (Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, 1988)

Katherine_Grey

A lámpást tartó idősebb egér éppen akkor mondta:
– Rajta! Egy, kettő, három! – amikor az ajtó kinyílt, s erre éles hangon rázendítettek. Egy régi-régi dalt énekeltek azokból, melyeket még őseik szereztek fagyos, kopár tarlóikon vagy havazáskor a kályhazugban, s amelyek örökül maradtak rájuk, hogy karácsonytájt a sáros utcák kivilágított ablakai előtt énekeljék.

eeszter P

A kívülről betekintő úgy látta, hogy a teázóasztal köré gyűlt, a kézimunkába mélyedt és a nevetve és hadonászva társalgó emberek mindenikén az a boldog fesztelenség tükröződik, amelyet a tapasztalt színész is csak legutoljára sajátít el: a természetes báj, amelyből tökéletesen hiányzik a megfigyeltség érzékelése.

Ezt a könyvet itt említik