Lilith ​fiai 2 csillagozás

Kende Sándor: Lilith fiai Kende Sándor: Lilith fiai

A legendák szerint Ádám ősapánknak két felesége volt. Az elsőt Lilithnek hívták, s az két fiút szült Ádámnak. Az ő fiai a lidérces szellemóriások, a művészek és más alkotók. Éva, a második asszony fiai, az átlagemberek.
A két nemzetség örök harcban áll egymással, a szellem harcol az anyaggal, a haladás a földhözkötöttséggel.
Így történik ez Kende Sándor „Lilith fiai” című regényében is a Huszadik Században. A mai modern kor Ádámját vonzza-taszítja a két véglet: a két asszony. Egyiknek szülöttei sem értik meg, – nem tudják és nem képesek megérteni – a másik asszony szülötteit. Nem is érthetik meg egymást, mert az egyik a földön jár, a másik a fantázia szárnyain repül.

Magyar Téka, Budapest, 1947
262 oldal · keménytáblás

Kende Sándor: Lilith fiai

Ez egyértelműen egy ötcsillagos könyv. Milyen érdekes, hogy amikor gyerekkoromban olvastam a Lusta Emmi sorozatot nem foglalkoztam az íróval, de arra emlékszem mennyire szerettem azokat a könyveket. Most felnőtt fejjel egy kihívás során találkoztam újra Kende Sándor regényével. Nagyon tetszett ! Ami még nagyon fontos. hogy sokáig emlékezni fogok Lilian Lilithre és Dr. Gádor Ádámra! Az a sok év, ami eltelt és ők nem szűntek meg szeretni egymást…. Az, hogy Ádám nem tudta kimondani a „Szeretlek” szót, a gyerekkoromat juttatja eszembe. Az én apám se mondta ki soha nekem. Felnőtt fejjel már tudom, hogy őt sem tanították meg a „szavakra”…….

Kende Sándor: Lilith fiai

Elképesztő, hogy a magyar próza mennyire alulértékelt. A legtöbb mű a szerző halálával az érzékelésszint alá süllyed. Így nem is számíthattam rá, hogy milyen profin átgondolt, igényesen megírt regénnyel találom szemben magam. A 20-as években játszódó első részben a párbeszédeket olvasva még néha felrémlett bennem Kiss Manyi, Karády Katalin, Jávor Pál hangja, beszédmódja, de tkp. ez sem volt rossz élmény. A polgári lét adta keretbe helyezett műveknek angol, német területen is sikkje van, nálunk is szociografikus az irodalomtörténet, szóval ennek a könyvnek egyszerűen menőnek kellene lennie. Nincs az az ízlésvilág, amely ne érezhetné magáénak. Világosan követhető cselekményszálon bontakozik ki a két háború utáni helyzet. A konfliktusok, a jellemek mélyek, inspirálóak. A magyar irodalmi kánonból csak a csúcsok nem vesznek felhőbe. Valakinek ki kellene jelölni az addig vezető túraútvonalakat is. Ez a könyv pazar szakasznak bizonyulna.

balagesh I>!

– Te csak gyűlölni tudsz, vagy rajongani.
– Baj ez?
– Nem. Csak fárasztó.
– Akkor?
– Az égben jársz, vagy a pokolban, Lily, csak a földön sohasem.

balagesh I>!

művész-természetem van, csak nincs műfajom.

Berczy Péter, 32.o.

Arabella>!

… mert nagyon is komikus az élet, tragikuma az, hogy ennyire komikus. Sírnivaló, hogy ennyire nevetséges a mi örök szélmalomharcunk. Nevetünk, mert csak nevetni érdemes, drága szomorú angyalom, Csend-kisasszony.

balagesh I>!

Mániából vagy hősiességből művészkedtünk, nem mindegy-e? Sohasem számítottunk az emberek közé. Az ő köreiken kívül éltünk, s ők megcsodáltak, vagy kinevettek minket, de lényegileg nem törődtek azzal, hogy mit teszünk. […] Ha unatkoznak, néhány aprópénzért megveszik hosszú évek szenvedéseinek gyümölcsét, utána leszögezik, hogy jól szórakoztak-e vagy unatkoztak. […] Mintha a művészet célja a szórakoztatás volna! Bizony, egymásnak művészkedünk, gyermekem.

balagesh I>!

Unalmas és érdektelen a tömeges pusztulások után a megmenekülések hősies története. Igenis: unalmasak és érdektelenek ezek a mesék. Éppen ennyire mindegy, hogy mit teszünk ezentúl. Élnünk kell! Ennyi az egész.

Arabella>!

Jobban szerették egymást, mint valaha, s ezt tudták is mindketten. De azt is tudták, hogy szeretni valakit, vagy együtt élni valakivel: két egészen különrendű kérdés.