Harry ​Potter titka 19 csillagozás

A gyermek csodavilága
Kende B. Hanna: Harry Potter titka

A Harry Potter-könyvek világsikerén elálmélkodva a szerző megkérdezett számos magyar és francia gyereket, olyanokat is, akik kötelező olvasmányaikon kívül soha könyvet nem olvastak: mi késztette őket arra, hogy szenvedélyes olvasókká váljanak. Válaszaikból az derült ki, hogy a könyvet mozgalmasnak és izgalmasnak találták. A szerző saját gyermekterápiás tapasztalata alapján úgy véli, hogy a gyerekek azért ugranak fejest a Harry Potter-könyvekbe, azért érzik magukat otthon bennük, mert belevarázsolja őket egy olyan világba, amely kielégíti csodavilágszükségletüket. Ott minden másképpen van. A felnőttek világában a gyerek kicsi és kiszolgáltatott. Harry Pottert követve – aki bántalmazott kisfiúból nagy varázslóvá, sőt hőssé válik – önbizalmat meríthetnek, s elindulhatnak önmaguk kiteljesítésére.

Eredeti megjelenés éve: 2001

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris zsebkönyvtár Osiris

Osiris, Budapest, 2001

Pennmenelien P>!

Kende B. Hanna: Harry Potter titka A gyermek csodavilága

Az első pár 10 oldal gyorsan elrepült, aztán az általános mesével, gyerekekkel foglalkozó rész nagyon lelassított, de végül is érdekes volt (bár csak az első 4 kötet megjelenése idején járunk) és néha olyan részletekre is felhívta a figyelmemet, amelyekre sosem gondoltam volna a Harry Potter olvasása során.

Mariann_Czenema P>!

Kende B. Hanna: Harry Potter titka A gyermek csodavilága

Nincs az a mennyiségű HP elemzős könyv, ami ne lenne érdekes :-)
Mindegyik más oldalról közelít, más stílusban íródott, más kincseket rejt. Ezúttal a gyerekpszichológia és drámapedagógia volt a kulcs, a szerző pedig a negyedik könyv után írta kötetét.
Ismét új fogalmakkal gazdagodtam, de ez a könyv megint erősen szak-kötet; annak való, aki már tanult pszichológiát/drámapedagógiát, vagy erősen érdekli a dolog.
Mert sajnos az író stílusa időnként szájbarágós és rajongó szemmel számos hibát találhatunk a kötetben, amik lerontják az értékelést. (pl. : Firenze az író sz. lány ?!? és a vérfarkas egy fajta animágus)

Veronika_Szakács>!

Kende B. Hanna: Harry Potter titka A gyermek csodavilága

Néhol kicsit soknak találtam az ismétléseket, hogy a tisztelt szerző újra és újra ugyanazokat a gondolatokat járta körül. Néhol kicsit belemagyarázásnak, és erőltetésnek tűnt a filozofálás a semmiről. De alapvetően egészen érdekes volt. Nem mondott túl sok újat, de jól összeszedte az evidenciákat. Nem tudom kaptam-e választ arra, hogy mi a Potter-sorozat titka, vagy maradtunk abban, Kende B. Hanna és én, hogy szimplán a varázslat. Ennek ellenére nem bántam meg, hogy elolvastam a könyvet. A hibákról pedig sokan írtak előttem sokfélét, azokra nem térnék ki bővebben.

bleknajt>!

Kende B. Hanna: Harry Potter titka A gyermek csodavilága

Azért kezdtem el olvasni, mert azt gondoltam, hogy Harry Potterről szól. Aztán kaptam valamit, amiről azt gondoltam, hogy én nem ezt kértem. De végül olyasvalamibe csöppentem , amiről nem is gondoltam volna.

Kedy>!

Kende B. Hanna: Harry Potter titka A gyermek csodavilága

Nekem suli miatt kellett olvasni. Egyetértek az előttem szólókkal…

Jako23>!

Nem igazán kötött le.
Igazából főleg azt elemezgeti, hogy a gyerekek miért szeretik a Harry Pottert, de valahogy minthogy azért még gyerek vagyok nekem sokkal egyszerűbb, de úgy gondolom, hogy egyértelműb magyarázataim voltak néhány kérdésre.
Nem volt rossz, egy szülő nem érti miért rajong a gyereke a Harry Potterért, szerintem olvassa el a könyveket, ha pedig azután sem érti, akkor inkább a gyerekét kérdezze.
Hiszek abban, hogy olvasó, inteligens gyerekek képesek megfogalmazni a SZEMÉLYES véleményüket.:))

Kánai_Renáta>!

Kende B. Hanna: Harry Potter titka A gyermek csodavilága

Én imádtam! Még most is a könyv körül forognak a gondolataim. Beleolvastam, és a háromnegyedénél álltam meg, akkor is csak azért, mert késő éjszaka túl fáradt voltam az olvasásához, így másnap délután – amikor már letudtam itthon a kötelezettségeimet – fejezetem be a maradék ötven oldalt.
Számomra kifejezetten hasznos és tanulságos volt, de gyanítom, kevesen lehetnek ugyanezen állásponton. Nehéz olvasmány, nem olyan könnyed, mint pl. a Vekerdy-féle gyerekpszichológiai könyvek, és végső soron megoldást sem nyújt, csak bemutatja a gyermeki lélek sérülékenységét, kiszolgáltatottságát a felnőttek által irányított világban. Szóval aki nem gyerekekkel foglalkozó szakember, nem problémákkal mélyebben küzdő, gyakorló szülő és nem ismeri alaposabban a HP-t, annak kifejezetten csalódás lehet. Nekem viszont felért egy karácsonyi ajándékkal, hisz a két témát, melyek hosszú-hosszú ideje lekötik az érdeklődésem, most egy kötetben kaptam. Számomra összekötötte a kellemeset a hasznossal.
A HP-s mondanivaló pedig… Aki kifejezetten csak ezért olvasná, mást nem tud profitálni belőle az élete valamely területén, az valószínűleg hatalmasat fog csalódni. Talán nem kárpótolhatja még az sem, hogy a történet egy olyan elemzését kapja, amivel csak ritkán találkozik az ember még akkor is, ha napi szinten foglalkozik a kötetekkel. Egy dologban azonban megerősítést nyújthat a könyv: jobb dolog nem is történhet egyetlen gyerekkel sem, minthogy a szülő a kezébe nyomja a HP-t. :)

Joxer>!

a Bloomsbury Kiadó arra kérte Joanne Kathleen Rowlingot, hogy ne írja ki teljes nevét a Harry Potter-sorozat első történetének címlapjára, elégedjen meg keresztneve kezdőbetűinek rövidítésével, J. K.-val. Ha feltételezik, hogy férfi a szerzője, talán nagyobb sikerre számíthat egy gyerekeknek szánt regény.

A HARRY POTTER-JELENSÉG — PRO ÉS KONTRA

Nikolett0907 P>!

Lupin a „Gonosz varázslatok elhárítása” címû tananyagának keretében olyan gyakorlatokat javasol, amelyek a pszichodráma-technikával nagyon rokon módon szerelik le a gyerekek félelemérzeteit, azt mondhatnánk, fóbikus elemeit, központi obszesszióit.

SZORONGÁSŰZÉS A PSZICHODRÁMA ESZKÖZEIVEL

Nikolett0907 P>!

A feszültség ébren tartásának, felcsigázásának Rowling alkalmazta módszerei leginkább a detektívregény fogásaihoz hasonlítanak.

HELYZETEK, FORDULATOK, CSAVARÁSOK

Viktória_Erdei P>!

Rowling megharagudott, amikor egy olasz kiadás borítólapján megjelent egy szemüveg nélküli Harry. Érzéketlennek tartotta a kiadót, aki nem értette meg, hogy a szemüveg elválaszthatatlan a Potter-jelenségtől, mert Harry sebezhetőségét jelzi.

A HARRY POTTER-JELENSÉG — PRO ÉS KONTRA

Nikolett0907 P>!

Rowling regénycsaládjának jellegzetes vonása, hogy nincs didaktikus hangvétele, nem arra akarja tanítani a gyerekeket, hogyan viselkedjenek

A HARRY POTTER-JELENSÉG — GYERMEKIRODALOM VAGY MINDENKI KÖNYVE

Nikolett0907 P>!

Moreno* a pszichodráma egyik fontos funkciójának tekintette a felnőttet saját képzeleti, intuitív, kreatív gazdagságához visszavezetni. Egyik terápiás célkitűzése azoknak a gátlásoknak az elhárítása volt, amelyek a felnőttet elszegényítik, és akadályozzák abban, hogy visszanyerje saját valós vagy potenciális gyermeki gazdag képzeletvilágát, ő ebben látta a kreatív személyiség legfontosabb jegyeit.
*Jacob Levy Moreno (1889 – 1974) a pszichodráma alapítója

A HARRY POTTER-JELENSÉG — GYERMEKIRODALOM VAGY MINDENKI KÖNYVE

Nikolett0907 P>!

Az írónő szerkesztésmódjának egyik eleme tehát a negatív elvárások és a pozitív kimenetel közötti ellentét alkalmazása, amely feszültségkiváltó, de egyben feszültségoldó is.

A MŰ SZERKEZETEZE AFESZÜLTSÉG KIVÁLTÁSÁNAK ESZKÖZEI

Nikolett0907 P>!

Harry Potter nem kizárólagosan és talán nem is elsődlegesen a cselekvésszükségletet elégíti ki, hanem sokkal szélesebben érinti a gyerek hõsszükségletét. […]

A HARRY POTTER-JELENSÉG — A TITOK NYOMÁBAN

Nikolett0907 P>!

Mint a legtöbb fejlődésregénynek, a Harry Potternek is van fejlődéselméleti mondanivalója, beavatási szertartása a felnőtté válást készíti elő, ami a szenvedélykiváltó ifjúsági regények többségében túlmutat az egyéni útkeresésen, útra kelésen. Szimbolikus, fantasztikus áttételben veti fel az emberré válás, az önmegvalósítás kérdését, sőt ezen túlmenően felmutatja az embergyerek morális, ha úgy tetszik, metafizikus dimenzióját is, azt, hogy mi végből is van a világon.

A HARRY POTTER-JELENSÉG — A TITOK NYOMÁBAN

Ferger_Jolcsi P>!

– Az is van, persze, hogy Harry nagyon szeretné végre kisuvasztani a Dursleyéket. Szóval, benne is van gonoszság. Mindenkiben van néha. Meg káröröm.