A ​Működő Szellem rövid története 19 csillagozás

Ken Wilber: A Működő Szellem rövid története Ken Wilber: A Működő Szellem rövid története

Ken ​Wilber kultikus szerző – lelkes méltatóinak egyike szerint könyvei jelentik azt a gyógyszert, melyre szükségünk van a XXI. században, de nevezték már „a tudat Einsteinjének” is. Koncepciójának egyik legjellemzőbb vonása a nyugati tudomány és a keleti spiritualitás ötvözése, s miközben valóban terítékre kerülnek az embert mindig is foglalkoztató nagy kérdések (ha nem is minden, de legalábbis “a minden” tartalma avagy üressége) – a világ felépítése az atomoktól a kozmikus tudatig, az anyagi-szellemi folyamatok történelmi és személyes dinamikája, a társadalmi változások mozgatórugói, a férfi-nő kapcsolatok változása a történelem folyamán, az emberi psziché fejlődési szakaszai, a lelki patológiák gyökerei, az evolúciós elmélet jelentősége és korlátai stb. –, Wilber igen eredeti módon, egyszerre buddhista szemlélettel és a nagy nyugati gondolkodók – Platón, Plótinosz, Kant, Hegel, Schopenhauer, Feuerbach, Russell, Freud és mások – elméleteit átgondolva tárgyalja az emberi szellem… (tovább)

Eredeti cím: A brief history of everything

Ursus Libris, Budapest, 2009
360 oldal · ISBN: 9789639718180 · Fordította: Orzóy Ágnes
Európa, Budapest, 2003
368 oldal · ISBN: 9630773880 · Fordította: Orzóy Ágnes

Ken Wilber: A Működő Szellem rövid története

„Ez az a hely, ahol az elme megszűnik.
Ott kezdődik az egész, ahol az elme kiszáll. Mikor az én túljut az elmén, transzracionálissá, transzperszonálissá, transzmentálissá válik, akkor kezdődnek az újfajta megélések, utak.“

…ritkán írhatok ilyet, viszont e könyv esetében a szerző rendesen levett a lábamról pontos és teljes mértékben ködösítés mentes, széleskörű eszmefuttatásaival, melyekben a hasonló filozófiai művektől eltérően, sokkal világosabban és sokkalta befogadhatóbban ábrázolja az anyagi-, illetve szellemi folyamatokat. Különösen tetszettek a parapszichológiai jelenségek hiteles ábrázolásai, illetve a hegeli utalások. Ezesetben negatívumot – természetesen – nem tudok említeni…
Biztos vagyok benne, hogy sokat fogok még olvasni a szerzőtől, így szinte mondanom sem kell, hogy mindenkinek ajánlom.

manasesistvan>!
Ken Wilber: A Működő Szellem rövid története

Érdekes elméletek, bár egy kicsit sokszor ismétli önmagát. Érdemes egyszer elolvasni.

עֲזָאזֵל P>!

A Szellem e világon túl van, de úgy, hogy nem válik külön ettől,
hanem ennek a világnak minden holonját magába foglalja.
Minden manifesztációt magába foglal, de ő maga nem manifesztáció.

snowwolf P>!

Makkból előbb tölgyfává kell nőnie, ha eggyé akar válni az erdővel.

עֲזָאזֵל P>!

A Nap és a csillagok már nem kívül sütnek, hanem belül, a saját tudatosságunkból.
Miután mindent meghaladtunk, mindent átölelünk, akkor a végső egész,
a végtelen folyamattá válunk, mi magunk vagyunk az az Üresség,
az a kitisztulás, amelyben az egész folyamat kibontakozhat.

snowwolf P>!

S ha végre-valahára gondosan lesikáltuk a Kozmoszról a tudat, az erény és az érték ráragadt maradványait, ne lepődjünk meg, ha saját életvilágunk is egyre kiüresedettebbnek hat. Aki panaszkodik emiatt, olyan, mint a kannibálgyerek, aki megeszi a szüleit, aztán jajveszékel, hogy árva.

snowwolf P>!

Hiába igyekszel, sohasem kerülsz közelebb Istenhez, hiszen csak az Isten van – ez a nemkettős hagyományok alapvető titka.

עֲזָאזֵל P>!

Hegel mutat rá, hogy a gondolataink nem pusztán a „valóság” leképzései, reflexiói, hanem a valóságnak a részei, maguk is a valóság folyamatos áramlásának elemei.
A gondolat része annak a valóságnak, aminek a megismerésére irányul.

עֲזָאזֵל P>!

Ez az a hely, ahol az elme megszűnik.
Ott kezdődik az egész, ahol az elme kiszáll. Mikor az én túljut az elmén,
transzracionálissá, transzperszonálissá, transzmentálissá válik,
akkor kezdődnek az újfajta megélések, utak.

A pszichikus szint:
Ennek a szintnek a lényege, hogy állandó éberség és tudatosság
van jelen, amely függetlenné válik az individuális egotól, vagy a Kentaurtól.
Bár parapszichológiai jelenségek jelennek meg az egyén életében, nem ez,
ami meghatározza ezt a szintet, hanem az állandó éber tudatosság jelenléte.
Ezen a szinten megélhetjük, hogy időnként feloldódik az elkülönült énérzetünk,
és a durvább, a szenzomotoros világgal eggyé válunk.
Ez a természeti miszticizmus élménye. Például ülünk egy hegytetőn, relaxálunk,
pihenünk, és egyszer csak “vumm”, nincs többé szemlélő és hegy, hanem az egész eggyé válik, a szemlélő a heggyé válik. Ott a hegy, és úgy érezzük, hogy mi magunk vagyunk a hegy, bennünk van a hegy. Közelebb van a hegy, mint a saját bőrünk.
A tárgy és a szemlélő között megszűnik az elkülönültség.

Lione P>!

A mélység nem ül ki a felszínre, hogy minden arra járó észrevegye. Ami a mélyben van, azt meg kell osztani, a hallottakat pedig értelmezni kell. […] Az értelmezés az egyetlen mód arra, hogy eljussunk egymás mélységeihez.