Elemedben ​vagy? (Az alkotó elem 2.) 7 csillagozás

Fedezd fel a benned rejlő tehetséget!
Ken Robinson – Lou Aronica: Elemedben vagy?

Ismerd ​meg önmagad, fedezd fel rejtett képességeidet!

Sir Ken Robinson, a kreativitás, az innováció és a humán erőforrások szakértője új kötetében szellemes és inspiráló történeteket mesél olyan emberekről, akiknek sikert és hírnevet hozott alkotó elemük megtalálása: Ellen McArthur például megdöntötte az egyszemélyes Föld körüli vitorlázás világcsúcsát, David Oligvy pedig skóciai tűzhelyárusból lett „a reklámszakma atyja”. Rengeteg tanulsággal szolgálhat a hétköznapi emberek élete is, például azé a férfié, aki feladta informatikusi karrierjét, hogy szenvedélyének, a bűvészetnek hódoljon, vagy azé a fejletlen karokkal született asszonyé, aki sportmasszázs-terapeutaként dolgozik, a lábával gyúrva pácienseit.

E történetek szereplőnek természet adta tehetsége és kreativitása összhangban áll azzal, amiért lelkesedni tudnak, és mindezeket személyes céljaik szolgálatába állították. Példájukat te is követheted. Mindegy, hány éves vagy, mivel foglalkozol, és milyen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633041932 · Fordította: Mester Orsolya
260 oldal · ISBN: 9789633047460 · Fordította: Mester Orsolya

Ken Robinson – Lou Aronica: Elemedben vagy?

Ken Robinson – Lou Aronica: Elemedben vagy? Fedezd fel a benned rejlő tehetséget!

Önmagunk feltérképezésére kiválóan alkalmas ez a könyv, illetve a benne leírtak alapján alkalmazott gyakorlatok, technikák. Számtalan személyes példával tarkítva ad példát. Segít abban, hogy megtaláljuk miben vagyunk jók; mi tesz – tehet boldoggá; hol tartunk most… Olvasmányos, tanulságos.

tiborszerintabor P
Ken Robinson – Lou Aronica: Elemedben vagy?

Elemi szintű, az önreflektív gondolkodást segítő praktikus és hasznos ismeretek az önismeret különböző témaköreivel kapcsolatban az oktatással összefüggésben – jól érthetően és gyakorlatias szemléletben megírva.

Az önvizsgálat azzal kezdődik, hogy lecsillapodunk, csökkentjünk a külső zajt és ingereket, hogy hatékonyabban tudjunk befelé figyelni. A gondolattérkép, a kollázstechnikára épülő motivációs ábra és önérdeklődés-ábrázolás, az automatikus írás mint módszerek segíthetnek, hogy gondolatainkat előhívjuk és rendezzük magunkkal kapcsolatban, és fontos, hogy feltevéseinket próbáknak is alávessük. Fontos az abba vetett hit, hogy képesek vagyunk változtatni magunkon és hatással tudunk lenni a környezetünkre is adott esetben.

Fel kell térképezni, milyen adottságaink és képességeink vannak különböző területeken, miben vagyunk jók, milyen képességeink vannak háttérben, illetve milyen képességeink rejtőzhetnek bennünk, illetve hogy mi iránt érzünk lelkesedést, milyen tevékenység végzése tölt el örömmel, mi tesz bennünket boldoggá. Fontos körülmény hatékony tanulási technikák elsajátítása, illetve tanulási stílusunk megismerése.

Ha „elemünkben vagyunk”, képesek vagyunk, illetve lehetünk megfelelő társakat is találni magunk mellé, akikkel segíthetjük egymást, illetve nagyszabású projekteket tudunk közösen megvalósítani. Ehhez aktív és helyes irányú közösségi életet kell kialakítani a virtuális térben, illetve a valóságban (tanfolyamok, önkéntes vagy gyakornoki, munka, stb.). Nagy segítség lehet a folyamatban, ha találunk megfelelő mentort magunk számára.

Ha belekerültünk az önfejlődés áramába, fontos a folyamatos önreflexió, hogy lássuk, hol tartunk a folyamatban. Helyzetünk felmérésének hatékony eszköze lehet a rendszeres swot-elemzés (erősségek, gyengeségek, lehetőségek, veszélyek). Ha hosszú távon gondolkodunk, érdemes egy nagyobb ívű, bátor szemléletű, azaz merészebb, nagyobb lehetőségek meglépését is tartalmazó cselekvési tervet kidolgozni.

Lényegében semmi olyasmi nincs a könyvben leírva, amire egy átlagos intelligenciájú ember ne jöhetne rá és amit ne lehetne általános iskolában tanítani – mégis totálisan más logika szerint működik az „alattvaló- és alkalmazottképző” szemléletű oktatási rendszer, ami lássuk be, nem mondható normálisnak.

A témához kapcsolódó további értékeléseim:
Bereczki: Önismeret https://moly.hu/ertekelesek/3048070
Bihari: Egy negyvenes szingli.. https://moly.hu/ertekelesek/3106440

Baki P
Ken Robinson – Lou Aronica: Elemedben vagy?

Elsősorban a történetek miatt érdekelt a könyv, hogy ki hogyan találta meg az „elemét”. Ezek hasonlóak Jonah Lehrer két általam olvasott könyvében (Imagine, How We Decide, utóbbi magyarul is megjelent Hogyan döntünk? …és hogyan kellene címmel) lévő történetekhez és nagyon tetszettek.
Mindegyik fejezetben található egy-két gyakorlat, amivel a szerzők segíteni próbálnak az elemünk megtalálásában. Ezek nem érdekeltek illetve tetszettek igazán, de biztos van olyan, akinek hasznos lehet.

260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633041932 · Fordította: Mester Orsolya

Trudiz

(…) szembe kell szállnunk a félelmeinkkel, ahelyett hogy kitérnénk előlük. Ha nem űzzük el őket, sokáig képesek kísérteni.

Kapcsolódó szócikkek: félelem
Trudiz

Ha azért bukom meg, mert nem tanulok, attól még lehetek okos…

Jeffi P

Vedd komolyan az álmaidat!
Nagyon fontos, hogy próbáljuk komolyan venni az álmainkat. Ragadjuk meg az előttünk álló lehetőségeket, különösen akkor, ha jó egészségnek örvendünk. Az egészség szabadság, de nagyon kevesen értékelik, egészen addig, míg el nem veszítik.

237. oldal, 10. fejezet - Hogyan élhetsz tartalmas életet (HVG Könyvek, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: egészség
Jeffi P

Ha nem kísérletezel új dolgokkal, soha nem tudod meg, mire vagy képes.

37. oldal, 1. fejezet - Az alkotó elem nyomában / Próbáld ki! (HVG Könyvek, 2014)

Trudiz

Az oktatási rendszerek többsége elfojtja a kreativitást, és azon téves feltevés köré szerveződik, hogy az élet lineáris és kiszámítható.

Kapcsolódó szócikkek: kreativitás · oktatás
Trudiz

A meditáció az, amikor nyugodt elmével létünk csendes áramlásában időzünk.

Kapcsolódó szócikkek: meditáció

és örökre bimbó maradok,
sokkal fájdalmasabb volt,
mint annak veszélye,
hogy kivirágozzak.

239. oldal, 10. fejezet - Hogyan élhetsz tartalmas életet (HVG Könyvek, 2014)