A ​Tű a szénakazalban 414 csillagozás

Ken Follett: A Tű a szénakazalban Ken Follett: A Tű a szénakazalban Ken Follett: A Tű a szénakazalban Ken Follett: A Tű a szénakazalban Ken Follett: A Tű a szénakazalban Ken Follett: A Tű a szénakazalban Ken Follett: A Tű a szénakazalban

A cselekmény 1940-ben indul, amikor a Henry Faber álnéven élő német mesterkém (fedőnevén Die Nadel, a Tű) egy kis londoni panzióban kénytelen meggyilkolni a szerelmi ajánlatával váratlanul rátörő szállásadónőjét, mert az éppen rádióadása közben nyitott rá. Rendkívüli óvatossága révén Tűnek sikerül mindig kisiklania a rá vadászó angol kémelhárítók kezei közül, akik már elég sokat tudnak a Tűről, amikor 1944-ben, az invázió előtt létfontosságú felderítést hajt végre: tisztázza, hogy Calais felé irányuló invázió csak álcázás, a valódi invázió iránya Normandia lesz…

Eredeti megjelenés éve: 1978

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető · Ken Follett GABO

GABO, Budapest, 2013
376 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639421391 · Fordította: Szíjgyártó László

Nagy-Britannia

Ákos_Tóth I>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Pont annyira vagyok Ken Follett-szkeptikus, mint Stephen King-szkeptikus: bár elismerem az író tehetségét és megsüvegelem a munkásságát, alapjaiban véve nem tartom a regényeit többnek egy-egy jobban megírt zsánergyakorlatnál, és bár jelen kötetet megelőzően egyetlen alkotását sem olvastam végig, az apró betekintések, részletek, meg úgy általában véve maguk a sztorik meggyőztek arról, hogy valamennyi igazság mindenképpen lesz a prekoncepciómban. Most is úgy hiszem, hogy nem tévedtem sokat, hiszen A Tű a szénakazalban egy remek stílusú, jól összerakott, de alapjaiban véve mégiscsak sablonos és sokszor hatásvadász kémsztori, aminek a felszín alatt felbukkannak a jellegzetes gyermekbetegségei is. Ezek közül a legkézenfekvőbb a regény utolsó harmadában tűnt fel, amikor a film ismerete miatt már végképp nem maradt számomra meglepetés: Godliman és az M.I. 5 elitcsapata gyakorlatilag semmilyen hatással nem volt Faber sorsára. Sőt, bizonyos szempontból a mindvégig halálosan higgadt Tű a végkifejlet felé haladva sorra követte el azokat a hibákat, spoiler – bár tény, hogy ez a folyamat remekül meg van magyarázva, de akkor is kicsit mesterkélt az az elképzelés, hogy az elitkémet missziója utolsó etapjában a gyengéd érzelmei hátráltatják a munkájában.

Hogy behozzuk a filmet is a képbe, nagyon érdekes érzés volt látni, hogy Faber mennyire antipatikus hős Donald Sutherland jelenléte nélkül, illetve hogy Lucy karaktere is sokkal átélhetőbb és szimbolikusabb, mint a filmbéli megjelenítése. A mozit nézve bennem mindig támadt egy bizarr, szúrós érzés: elkezdtem a Tűnek szurkolni, mivel dühítő volt látni, ahogyan összeesküdik ellene a világ, ráadásul egy csapat alig kedvelhető, bumfordi alak képében. A regény ezt teljesen megfordította, kivette a képletből a fenti érzelmi pluszt. Nem mellesleg maga Godliman, akit a filmben kiváló színész alakít, itt jóval nagyobb szerepet kapott, méltó ellenfele lehetett volna Fabernek – csak hát a jelentősége kimerült annyiban, hogy köszönte szépen, ő is ott volt…

Tulajdonképpen jó kis regény, szerintem picit hosszabb a kelleténél, és néha furán éreztem magam olvasás közben – szex-jelenetet például Follett is csak a ponyvairodalom hagyományait követve tud írni, ami azért nem túl felemelő élmény. De ez legyen a legnagyobb gondunk!

Magvető, Budapest, 1991
344 oldal · ISBN: 963141860X · Fordította: Szíjgyártó László
Garbai_Ildikó P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Szórakoztató,izgalmas,háborús kémregény. Több szálon fut de ez nem probléma ,mert jól követhetőek az események. Izgalmas és pörgős volt. Jól megírt karakterek a lelki oldal is élethűen ábrázolva. A vége különösen tetszett. Érdekes volt bepillantani a háborús időszakba milyen lehetett az élet. Örülök,hogy én csak könyvből olvasom és ismerem meg. Aki szereti az ilyenfajta olvasni valót annak csak ajánlani tudom.

DaTa P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Néhány hete Kondor Vilmos kapcsán azt írtam, a kémtörténetek soha nem kötöttek le igazán (https://moly.hu/ertekelesek/2275444). Azt a könyvet meglehetősen untam, alig vártam, hogy vége legyen.

Na de ez! Én ezt imádtam. Abszolút végigizgultam az egészet, az utolsó fejezetig, és közben fel-felrémlett a film, amit még valamikor ezer éve láttam. Szerencsére nem emlékeztem a cselekményből (szinte) semmire, így maximálisan lekötött egészen a legvégéig. Ideje felülírni a korábbi állításom ezennel. Igenis tudok én szeretni egy kémtörténetet, ha az jól van megírva. Kondoré pocsék volt. Ez nem. Ellenkezőleg.

KBCsilla P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Valamikor láttam a filmet, és valamikor olvastam a könyvet.
Mindezek ellenére, vagy éppen mindezekért most is magával ragadott, de annyira, hogy hordoztam magammal mindenhová.
Tele van izgalommal, de a vége volt az, amikor már hozzám sem lehetett szólni, olyan izgalmas volt.
Hiába, Ken Follett nagyon tud írni!

Oláh_Zita P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Follett jól ír, de nem nekem, ez második regénye olvasásából leszűrtem. Holott a téma kedvenc, a sztori fantasztikus, de mégsem.

odivne P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Nagyon jól megírt kémtörténet a normandiai partraszállás előtti időből. Az angol területen működő német kémek legjobbika rájön, a Calais melletti angol-amerikai roham becsapás, az igazi támadás máshol várható. Hogy ezt a német vezetés megtudja, mindent elkövet: veszélyes helyzetekbe kerül, gyakran a lebukás fenyegeti. Olyankor öl. Mint egy gép. Legfeljebb a gyilkosság utáni reakciókból lehet tudni: talán ő is ember.
Németországba szeretne jutni, személyesen átadni az információt a Führernek, de az időjárás ezt nem teszi lehetőve. A Vihar-sziget lakói látják ennek kárát: ők következő áldozatok, a túszok.
Az itt élő család a magányt választotta a férj balesete miatt.
A cselekmény másik szála az angol kémelhárítás megfeszített munkájáról szól. Hogyan találnak rá Faberre, kik ismerhetik. A Tű azonosítása után az elfogása a legsürgetőbb feladat, de könnyűnek egyáltalán nem mondható.
A kém hazatérése nem sikerül. A történet ezzel akár le is zárulhatna. De még találkozunk a túlélőkkel, akik már boldog családban élnek. Egyik legfontosabb feladatuk a felejtés.
Ken Follett a háborús időszakot mutatta be angol területen, s a „szürke, kis” életek miként fonódtak össze a háborús eseményekkel. Mennyi névtelen ember lett áldozata az ilyen játszmáknak.
Nem emel erkölcsi magasságokba, érzelemmentes, szikár leírás egy-két rész kivételével.

Habók P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Valamikor réges-régen már olvastam, nem is tudom, mikor de semmi nem maradt meg belőle, ezért is adtam rá regisztrálásomkor három csillagot. Most sokkal jobban tetszett.
Tetszett, mert jó benne a nyomozás, tetszett, mert csak annyira kegyetlen, amennyire muszáj. És tetszett, mert – amennyire ez egy II. világháborúról szóló könyvnél egyáltalán lehetséges – viszonylag jó véget ér.

encus625 P>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

Ez nagyon-nagyon jó volt! Az eddigi legjobb kémtörténet, amit olvastam, bár nem túl sok van eddig az olvasmánylistámon, de ettől jobbat nehéz lesz találni!
Jó volt a történetet mindenki szempontjából megismerni, még Churchill és Hitler is kap pár mondatot. :) Azért izgultam csak a végén, hogy spoiler
És felnevettem, amikor megjelent egy Blenkishop nevű emberke. (Agatha Christie egyik könyvében Tuppence ezen az álnéven kémkedik ugyancsak a 2. vh-ban).

Magvető, Budapest, 1984
518 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631400786 · Fordította: Szíjgyártó László
levendulalány>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

El is felejtettem, Ken Follett mennyire rabul tudja ejteni az embert!
Ez a krimi/kémregény nagyon elsodort magával! Hihetetlen izgalmas, mozgalmas a több szálon futó cselekmény, melyben egyszerre izgulunk a német kémért, és az angol titkosszolgálat embereiért. A Tű elképesztő férfi, akinek tényleg drukkolni kell. Hogy meg tudjon szökni, hogy továbbítani tudja a fényképeket, hogy ne akadjanak a nyomára. Közben viszont a sarkában ott lohol a szimpatikus Bloggs és az idős professzor, Godliman, akiknek szintén szívünkön viseljük a sorsát, vagyis hát egész Anglia sorsát. És persze ott van Lucy és David azon az elhagyatott szigeten, és izgulva várhatjuk, mikor fognak bekapcsolódni a történetbe, hogy aztán minden náluk csúcsosodjon ki.
Mindeközben az őrült hajsza közben pedig bepillanthatunk a háborús Anglia életébe, az emberek nélkülözésébe, szomorú sorsokba.
Follett ezzel a könyvével is lenyűgözött, igazi szórakoztató irodalom!

WolfEinstein>!
Ken Follett: A Tű a szénakazalban

A filmet már láttam, úgyhogy a történetet ismertem, de így könyvben is megvan a varázsa. Jól felépített történet, tele izgalommal, amit tökéletesen adagol a szerző. Az elején lassan indul, megismerjük a szereplőket és a konfliktust, hogy aztán éveket ugorjunk. És aztán exponenciálisan egyre izgalmasabbá válik, az utolsó ötven oldal alatt a hideg rázott, pedig 24 fokra állítottam a fűtést. Jó volt olvasni, kellemesen ki lehet rajta kapcsolódni – már amennyire egy kémüldözéses történet ezt lehetővé teszi.

Kahoko>!

A veszedelmes szerelmi viszonyokról szóló történetek csak akkor élvezetesek, ha az olvasónak tökéletesen biztonságos szerelmi viszonya van.

1. fejezet

encus625 P>!

Egy hirdetőtáblára menetrend volt kiragasztva. Faber megállt előtte.
A kis jegypénzár ablaka mögül kiszólt egy hang:
– Én a maga helyében ügyet sem vetnék rá. A Forsyte Saga óta ez a legnagyobb mese.

SDániel P>!

A külföldnek persze mindig kémei vannak. Nagy-Britanniának viszont katonai hírszerző szervezete: Military Intelligence. Mintha ez az elnevezés nem volna magában is eléggé szépítő, még rövidítik is: M. I.-nek.

40. oldal, Első rész, 4. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: hírszerzés · Nagy-Britannia
MóroczMárk P>!

A nap 5 óra 21 perckor kelt. Faber 4 óra 20 perckor hagyta el a csűrt.

darkfenriz>!

Godliman nem figyelt oda. Egy régi április jutott az eszébe, amikor egy platánfa egyik legfelső ágán kuporogva ő is Angliába vágyott. A fáról egy franciaországi völgyön túl húzódó német vonalak mögé próbált a hideg ködön át belesni. Nem látott semmit, még a látcsövén keresztül sem, csak bizonytalan, sötét alakokat, és éppen le akart mászni a fáról, hogy egy mérfölddel tovább lopakodjon, amikor három német katona bukkant elő valahonnan, leült a fa tövébe, és rágyújtott. Egy idő múlva kártyát vettek elő, játszani kezdtek, és az ifjú Percival Godliman rájött, hogy megléptek valahogy az alakulatuktól, és egész nap ott akarnak maradni. Szinte mozdulatlanul kuporgott a fán, amíg borzongani nem kezdett, görcs nem állt az izmaiba, és úgy nem érezte, hogy rögtön szétpattan a hólyagja. Akkor előhúzta a revolverét, és egymás után golyót eresztett mind a három katona feje búbjába, amelyen rövidre volt nyírva a haj. És három nevetgélő, káromkodó, zsoldját eljátszó ember egyszerűen megszűnt létezni. Akkor ölt először, és mindössze ennyit tudott gondolni: Csak azért, mert majdnem bepisiltem.

SDániel P>!

Igen, voltak bizonyos jelei, hogy háború van, és az emberek valahogy mégse vették komolyan az egészet. Rádióműsorok tették gúny tárgyává a bürokratikus háborús intézkedéseket, az óvóhelyeken mindenki énekelt, és az elegáns hölgyek divatszalonokban tervezett tokokban hordták magukkal a gázálarcot. A háborút csak „furcsa háborúként” emlegették. Nem mindennapi dolognak tartották, s ugyanakkor mégis banálisnak, akár egy mozifilmet. Eddig kivétel nélkül valamennyi légiriadó vaklármának bizonyult.
Faber véleménye más volt – de hát ő másfajta ember volt.
(…)
Harminckilencedik esztendejében járt, de ha megkérdezték, hány éves, hazudott. De hát ő majdnem mindenben hazudott: a biztonsága érdekében.

10. oldal, Első rész, 1. fejezet

SDániel P>!

A házak magasak, keskenyek és sötétek voltak, sötétek, mint azoknak az embereknek az agya, akik számára építették őket.

10. oldal, Első rész, 1. fejezet

SDániel P>!

(…) tudta, hogy a hirtelen támadt szeretet, amelyet London és a londoniak iránt érez, a tömeghisztériával rokon, múló érzelem; és tudta, hogy nem szabad bíznia a belső hangban, amely azt súgja neki: „Látod ilyenek ezek az emberek! Ezért érdemes harcolni!” Mindezt tudta, de nem tőrödött vele, mert hosszú évek óta ez volt az első eset, hogy elfogta a bajtársiasság jóleső érzése; valósággal beleborzongott.

28. oldal, Első rész, 2. fejezet

SDániel P>!

A kis falusi templom régi volt, és nagyon szép. Kertjét, amely egyben temető is volt, kőkerítés vette körül, vadvirágok nőttek benne. Maga a templom – ha nem is egészen a jelenlegi formájában – már akkor is állt, amikor -majdnem ezer esztendeje – utoljára özönlötték el Nagy-Britanniát. Erre az utolsó invázióra a templom hajójának több láb vastag északi fala emlékeztetett, amelyen csak két apró ablak volt: akkor építették, amikor a templomok nemcsak lelki, hanem fizikai értelemben is menedéket nyújtottak az embereknek: a kerek kis ablakok inkább arra szolgáltak, hogy nyilakat lődözzenek ki rajtuk, és nem arra, hogy az Úr napfényét bebocsássák.

29. oldal, Első rész, 3. fejezet

Említett könyvek