Krisztus ​követése 46 csillagozás

Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése Kempis Tamás: Krisztus követése

A középkori keresztény lelki irodalom legismertebb darabja. Bölcsessége, mélysége, egyszerű szavakkal kifejezett igazságainak aktualitása semmit sem kopott az évszázadok folyamán. A Biblia után a legismertebb és legtöbbször kiadott könyvek közé tartozik.

Eredeti cím: De imitatione Christi

Ecclesia, Budapest, 2019
392 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633634004 · Fordította: Jelenits István

sírgödör

Kempis Tamás: Krisztus követése

Kempis Tamás nevével már többször is találkoztam és egy alkalmazásban rendszeresen szerepelnek idézetek ebből a könyvből – a sokadik ilyen idézet után éreztem azt, hogy nekem meg kell szereznem ezt a kis kötetet és egyáltalán nem bántam meg. Érdekes, hogy annyira érthetően fogalmaz Kempis, hogy nem is gondolná az ember, hogy valóban a középkorból szól hozzánk és ad tanácsokat. Ez az iromány olyan hatással lehet az emberre, mint bármelyik szent könyv, bármikor elő lehet venni és bárhol ki lehet nyitni, sokat segíthet. Biztosan fogom még újra olvasni, legszívesebben azonnal belekezdenék…(Szerintem bárkinek jól jöhetnek a könyvben szereplő tanácsok).

LeZsu>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

Egy kihíváshoz kell, ezért csillagozom. Ha ott nem lenne „elvárt kötelező elem”, akkor nem tenném meg, mert etikátlannak tartok ilyen könyvet csillagozni.

Ez egy olyan áhitatos könyv, ami valóban el tudja mélyíteni a hitet. Sok olyan kérdést feszeget a szerző, olyan gondolatindító mondatok vannak benne, melyeket érdemes továbbgondolni. Az élet szinte minden területén felvet kérdéseket Kempis Tamás. A kötet 1418-ban íródott, mégis még mindig aktuális.

mandris>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

Így a nagyböjti időszak célegyenesébe érve sikerült a könyv végére érnem. Nem haladtam vele túl gyorsan, de nem is lehet, de legalábbis nem érdemes befalni.
Nehéz a könyvet értékelni. A középkori keresztény lelki irodalom klasszikusa, mai napig sokan ajánlják, és feltételezem, sokan forgatják is.
Ha valaki ismeri az Evangéliumokat és Pál apostol leveleit, akkor igazából annyira sok újat nem mond neki a könyv, de sose árt az ismétlés. Abból pedig bőven van a könyvben. Igazából újra és újra visszatér ugyanoda, a lélek szerinti életre, az evilági dolgoktól való függetlenedésre, az Istenhez való fordulásra, Krisztus példájának követésére, önmagunk bűnre hajló természetével való szembenézésre, stb. stb. Szóval nem akar újat hozni, hanem a krisztusi tanításon elmélkedik, azt fejti ki újra és újra.
A könyv elsősorban szerzeteseknek és papoknak íródott, a szerző őhozzájuk címezi, de természetesen nem csak ők meríthetnek belőle bőséggel. Sőt, tovább megyek, és egyetértek @Timár_Krisztina-val, hogy nem is csak a katolikusok, hanem bárki, aki Istent keresi. Az első három könyvet akár protestáns is írhatta volna, na jó, leszámítva a IV. könyvet az Oltáriszentségről. Egyébként nekem pont a III. és a IV. könyv volt a kedvencem, amikor az előíró hang helyét az imádság és az Istennel folytatott párbeszéd veszi át.

padamak>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

Ez amolyan többször elővevős, bele-beleolvasós, át-átrágós, meg-megfontolós – igazi lelki tanácsos olvasmány. Szerzeteseknek mindennapi kenyér. Nekünk, kolostorfalon túl lézengőknek egy vágyható más világ, minden vágyakról és népszerűségről lemondással. Olyan sok jó gondolatot tartalmaz, hogy nem győznék idézni csak sürgető kérésre. 2-3-szor istentiszteleten is olvastam fel belőle részleteket.
Néhány kis egységet különösen megkapónak tartottam, íme a címeik:
III/2. Szavak zengése nélkül beszél bennünk az igazság;
III/6. Az igaz szeretet próbája;
III/15/II. Imádság azért, hogy Isten akaratát betölthessük;
III/19. A méltatlanságok elviselése; ki bizonyul igazán béketűrőnek;
III/26. A lélek szabadságának állapotát inkább ki lehet érdemelni imádsággal, mint olvasással; (molyok, figyelem!)
III/57. Nem érdemes nagyon elhagynia magát az embernek, ha ereje fogytát érzi;

A gyűjteményben lévő négy könyvből az utolsó (Ájtatos buzdítás a szentáldozásra) számomra a legtávolabbi volt, emiatt a fél* levonás, legközelebb azt kihagyva fogom olvasgatni.
Merthogy olvasgatásra érdemes – fogjátok ti is!

SzZs25>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

Úgy tűnik kisebbséghez tartozom, mivel sokszor nem tudtam eldönteni, hogy példaként vagy ellenpéldaként szoktak ebből idézni. Aztán persze jól elgondolkodtam, hogy miért is zavar engem ennyire, amikor „túltolja” a gondolatot? Miért lázadozom az ellen, hogy mindenkinél alávalóbbnak tartsam magam például? Mert szerintem nem biblikus. Oké, így van, de miért zavar ilyen nagy mértékben, hogy szerzeteseknek ezt olvasták fel és ők erről gondolkodtak? (ezt a kérdést itt nyitva is hagyom, hátha valakit jó fajta gondolkodásra indít)

Andriska>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

Nagyon jó kis könyv. Nem a nehéz teológia nyelvén íródott, hanem közérthetően, egyszerű nyelvezettel úgy szól mindenkihez nehéz teológiai kérdésekről is, hogy mindenki számára érthető legyen.

KergeEgér P>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

A Biblián még nem sikerült átrágnom magam, csak nagyon lassan, részenként megyeget, ezzel viszont talán túl hamar végeztem, nem is biztos hogy egészében sikerült felfognom, de igyekszem elmélkedni rajta, és valószínűleg többször elő fogom még venni. Nekem most különösen az a rész adott sokat, amelyikben Isten segítségül hívásáról beszél… több okból is. Nagyon nem is tudok mást kiemelni, mert az egész egy csoda és ráadásul még érthető is. Kiváló útmutatás a keresztény élethez, örülök, hogy rátaláltam.

Vikibaby>!
Kempis Tamás: Krisztus követése

Karácsonyra szemeltem ki magamnak ezt a könyvet és nagyon örülök, h megvettem. Azt hiszem a “Csodák tanítása” utána ez lesz a 2. legfontosabb könyv az életemben. Nem vagyok vallásos, inkább a spiritualitás, teológia érdekel jobban. Keresztény nyelvezettel ír a könyv, mégis magaménak érzem. Könnyen olvasható, laikus számára is könnyen értelmezhető, hitre tanító kis könyvecske. Érdemes megvenni minden felvilágosodásra vágyó embernek, és minden nap erőt lehet meríteni belőle.

_karolina_>!

Óriási meglepetés.
Évek óta falom a lelkiségi és teológiai írásokat, de ezt a kis könyvecskét messzire elkerültem, mert attól tartottam, hogy a kereszténységnek inkább a külsőségeit képviseli (ami számomra gyakran riasztó, hiteltelen és… követhetetlen :)), mint a belső/lelki/misztikus szépségét és mélységét.
Mekkorát tévedtem!
Véletlenül akadt a kezembe, és belelapoztam. Már az első mondatokkal levett a lábamról a nyelvezet finomsága, költői bölcsessége és egyszerűsége. A Prédikátor könyvéhez érzem hasonlónak. Jelenits István fordításában szinte lubickol a lélek.
Mindenképpen tisztában kell lenni a szöveg történetével, és hogy milyen közönségnek szánták eredetileg. Ezen a szűrőn át kell értelmezni a szöveget.
Mégis, annak ellenére, hogy szerzeteseket szólít meg, a világi hétköznapokban élő olvasó is könnyedén magának érezheti, békességet találhat benne.

Timár_Krisztina I>!

Minél többet tudsz, minél műveltebb vagy,
annál szigorúbb ítélet vár rád, ha szentebbül nem élsz.
Ne bízd el hát magad ügyességedben vagy tudományodban,
inkább érezd felelősnek magad minden tudásért, amit kaptál.

16-17. oldal (I. könyv 2/I)

Szürke_Medve>!

Bizony többet ér az alázatos földművelő, aki Istennek szolgál, mint a fölfuvalkodott tudós, aki magáról megfeledkezve az egek forgásán töri a fejét.

Első könyv, 2. fejezet - Az alázatosság és önmagunk igaz ismerete

Lunemorte P>!

Ne függjön a te békességed emberek szavától, beszédétől.

Lunemorte P>!

Két rossz közül mindig a kisebbet kell választani.

Lunemorte P>!

Igyekezz türelmes lenni mások hibáinak és mindenféle gyarlóságának elviselésében: mert sok van benned is, amit másoknak el kell viselniük.

Lunemorte P>!

Sohase olvass azért valamit, hogy tanultabbnak vagy bölcsebbnek látszódjál.

Lunemorte P>!

Nagy okosság az, hogy hallgatni tudj gonosz időben, magadba szállván hozzám térj, és meg ne háborodj az emberek ítéletén.

III. 28.

Kapcsolódó szócikkek: hallgatás
Timár_Krisztina I>!

Éppolyan szívesen kell olvasnunk a jámbor és egyszerű könyveket,
mint a magasztosakat és a mélyeket.
Ne a szerző tekintélye számítson előtted,
ne az, hogy művelt vagy műveletlen:
hanem a tiszta igazság szeretete indítson olvasásra.
Ne kutasd, ki mondta ezt vagy azt,
inkább arra figyelj, mit mondott.
Az emberek elmúlnak:
de az Úr igazsága örökre megmarad.
Személyválogatás nélkül
sokféle módon szól hozzánk az Isten.

24. oldal (I. könyv 5/II)

ajikarei P>!

Nagy szívbeli nyugalmat élvez,
aki nem sokba veszi a dicséretet és a szidalmat.
Könnyen elégedett és csöndes szívű lesz,
akinek tiszta a lelkiismerete.
Nem vagy szentebb, ha dicsérnek,
sem hitványabb, ha szidnak,
ami vagy, az vagy,
s nem mondhatnak nagyobbnak,
mint amekkora Isten előtt vagy.

105. oldal, II. Könyv 6. A tiszta lelkiismeretű ember öröme (Ecclesia, 2019)

Lunemorte P>!

Sokan sokfélét beszélnek, nagyon nem kell hát adni rájuk. Mindenkinek eleget tenni úgysem lehet.