Kémia ​érthetően 2 csillagozás

Átfogó és szemléletes segítség az önálló tanuláshoz
Kémia érthetően

Ha szenvedélyed a vegyészet, vagy egyszerűen csak jó jegyekre hajtasz, a Kémia érthetően

összefoglalja számodra a lényeget.

– A kötet külön fejezetet szentel a kémia minden részterületének.

– A Fontos tudnivalók hasznos vázlatként szolgálnak az egyes témakörökhöz.

– A tudományos fogalmak megértését látványos képanyag segíti.

– A kémiai reakciókat jól követhető ábrák szemléltetik.

Könyvünk segítségedre lesz az iskolai tananyag több szempontú megközelítésében és

megértésében, valamint a dolgozatokra való felkészülés során. A témakörök tematikus

áttekintése, a tudományos fogalmak és jelenségek ismertetése és a kémiai reakciók

szemléletes bemutatása megbízható támogatást nyújt az önálló tanuláshoz.

Eredeti cím: SuperSimple Chemistry: The Ultimate Bitesize Study Guide

HVG Könyvek, Budapest, 2022

nicosia P>!
Kémia érthetően

Kémia érthetően Átfogó és szemléletes segítség az önálló tanuláshoz

Ennek a könyvnek tulajdonképpen már a címe is értelmezhetetlen a számomra. Az egész gimis létemet végigkísérte a kémiaórák rettenete Utáltam, hogy semmit sem értek, minden információ bábeli zűrzavarrá alakul, és a volt kémiatanáromnak (aki egyébként remek ember és tanár), is csak azután bocsátottam meg az óráit, hogy nemrég elárulta négyszer is elolvasta a „Gyűrűk Urát”. Sem általános, sem középiskolás éveim alatt nem voltam jóban a kémiával, ráadásul nem is a pedagógusaim tehettek róla. Alapból discalculiás vagyok, az agyam képtelen volt befogadni a számításokat, de maguk a kötések is kibogozhatatlan szövevényt alkottak a fejembe.
Ahogy egyik barátnőm mondaná: „Innét szép nyerni.”
Nos, azt kell mondjam, a könyv elolvasása után sem kerültem közelebb a kémiához, ám ez nem felróható a műnek, a teljes felelősség a műértőt terheli. Vannak olyan kapcsolatok amik sohasem teljesednek be.
Főként, mert a könyv valóban érthető. Nagyon szemléletesen és alaposan bizonyítva mutatja be a kémia egyes területeit. Minden egyes állítást kísérletekkel igazol. Azt nem mondom hogy kerüli a szakszavakat, viszont igyekszik tisztázni, hogy mi mit jelent, hogy aztán abszolút és sokszor használja a számomra ismeretlen szakkifejezéseket. Emiatt aztán nem árt odafigyelni arra, amit olvasunk.
Viszonylag sok a visszahivatkozás is a könyvben (pl. lásd a 168. oldalon), így elég sokat kell lapozgatni, de persze érthető, hogy nem veszi el a helyet a szerző az önismétlésekkel. Viszont ha egyszer nem sikerült megérteni akkor sokszor kell visszanézni.
A könyv felépítése szerint egy témakör alapján tárgyalja a kémia egyes területeit. A témakörökön belül egy-egy témának összesen egy oldalt szán. Ez az egy oldal viszonylag kevés szöveggel, sok képpel és ábrával igyekszik bemutatni az állítást. Finoman szólva sincs túlmagyarázva. Szerintem körülbelül elég információ ez egy jó áttekintéshez illetve egy jobb gimnáziumi kémiajegyhez. Talán az ötöshöz nem elég, de feltornázni a hármast négyesre minden bizonnyal meg lehet vele próbálni.
Nekem tetszett a könyv gyakorlatiassága. Formátumában is szép, de még vonzóbbá teszi, hogy nincsenek felesleges szövegrészek, és inkább képi formában próbálja elmagyarázni azt, amit szövegesen tényleg elég nehéz, főként a hozzám hasonló kémiai analfabétáknak.
A sorozatból még a ’Biológia érthetően’ című könyvet láttam, az is hasonló kivitelű. Szerintem érdemes begyűjteni mindkettőt, akkor is ha nem kell feltétlenül már az iskolai eredmények javításához. Nem baj, ha van valami otthon ami elmagyarázza, hogy mi okozza a szén-monoxid mérgezést.