Nyílt ​láng használata 85 csillagozás

Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Ez a könyv egy sosem látott táj, amit újra és újra be kell járnod, hogy megértsd. Elromló mondatokból összeszerelt magánmitológia, labirintus, erdő – valahol a mélyén többszereplős monológok éjszakai gyülekezőhelyével.

Ennek a könyvnek a hangja a legfinomabb regiszterekből válogat, bár a szövegek formája megtévesztően egyszerű, a megszólalás természetessége magával ragadó, a téteket szimpatikus nagyvonalúsággal kezelő versek titokban mégis a végtelenre játszanak.

Ez a könyv az összement karácsonyfáké, fekete-fehér nagyszülőké, tavaszi hajnaloké, kapaszkodó kezeké. Itt még a rontás is csak gyakorlás, ama majdani, igazi rontásra. És persze, már rég dehogy.

Ez a könyv hátat fordít az elvárásoknak, elsétál a pálya végéig, és csöndben mosolyogva magasabbra teszi az úgynevezett lécet. Sokkal magasabbra.

Ez Kemény Zsófi első kötete.

Simon Márton

Eredeti megjelenés éve: 2015

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Költészet, vers, slam

Jelenkor, Budapest, 2017
82 oldal · puhatáblás
Libri, Budapest, 2015

Ciccnyog IP
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Továbbra sem értem, hogy Zsófi miért ír úgy, mintha legalább 40 éves lenne és nem 21. Nem áll jól neki az az idő, amit még meg sem élt. Ahol bölcs próbál lenni, ott kilóg, mint Harry Potter a láthatatlan köpenye alól, ahol pedig nem akar több lenni, mint ami, ott látszik, hogy hiába 21, még nagyon kislány. Naiv. Banális körítések tömkelegével próbálkozik. A slamnél is ebbe a hibába esett. Eddig aranyos volt, elmosolyogtunk rajta, de most már ideje lenne fejlődni is. Találtam néhány jó verset a kötetben (3-5 kb.), ahol azt éreztem, hogy na végre!, de a többit pihentetni kellett volna még. Vagy kidobni. Értem én és elhiszem, hogy már aktuális volt neki egy saját verseskötet, de van, amire megéri várni.

bambusz
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Valahogy kedvem lett tőle élni. Pár hétig most biztos nem fogom kitenni a zsebemből.

janetonic P
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Néha kezdem azt gondolni, hogy valami baj van velem, mert még akkor is a jót keresem, amikor egyértelmű hibákat vagy gyengeségeket látok. Így voltam ezzel a kötettel is: oké, hát ez a szöveg nem olyan jó, az a vers meg gyengécske, de azért egy-egy rész kifejezetten tetszett, és végül ezeket fogom magammal vinni, a többit meg elfelejtem.

Az elején kifejezetten izgalmasnak tűnt, ahogy ide-oda váltakozik a húszévesek energiája, a gyerekkor tudatlansága és a kamaszkor bizonytalansága. Tetszett a felütés („Valamit rontani szeretnék.”), tetszett, hogy néhány motívum vissza-visszatér, tetszett a várakozó álláspont az életről, hogy nem tudni még, milyen lesz, csak az az egy biztos, hogy vége lesz egyszer. Aztán a kötet közepénél kipukkadt a lufi, a párkapcsolatra utaló verseket már eléggé untam, a vége pedig egészen felejthető volt számomra.

Értem, ha valakinek nem tetszik, a versek füzére sem nem erős, sem nem tömör, sem nem egységes. Hasonlóképp vagyok, mint a regénnyel: KZs nekem egyelőre egy ígéret. Meglátjuk, mit tartogat még.

Réthi_Anna
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Elvarázsoló versek, az az érzésem volt, hogy én írtam őket, annyira az enyéim. Persze a regényét is imádom Zsófinak, bár még nem tartok a végén, direkt lassan olvasom, hogy tovább tartson. A verseket meg újra meg újra, már egy csomót tudok kívülről.

grétifeilinger
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Kedvenc! Ennek a kötetnek az elolvasása után könnyűnek és szabadnak éreztem magam. És a saját életem urának. És persze borzongtam és sírtam közben, olyan volt mint egy érzelmi tesióra, átmozgatta minden érzelmemet, mint az izmokat.

Berey_Csenge
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Érzékeny, finom, kedves és mégis erős és magabiztos. Épp olyan, mint amilyen lenni szeretnék. Ha tudnék verset írni, ilyen verseket szeretnék írni.

OrosKBrenda
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Imádtam ezt a verseskötetet. Olyan egyszerűen ír le dolgokat, mégis fantasztikus. Tökéletes rá a „Nemes egyszerűség” kifejezés. Ott van a polcon, bármikor leveszem, újabb és újabb dolgokat fedezek fel, értek meg. Minden alkalommal tanulok belőle.

Kerkó_Viki
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Mintha én írtam volna, de legalábbis egyértelmű, hogy én éltem át ezeket a verseket. Annyira megérintették a lelkemet! Még azok is, amelyikeken látszik, hogy egy tizenéves írta őket, a dédmamája haláláról például. Biztosan nem mindegyik „jó vers” az ítészek szerint, de mindegyik igazi, és őszinte, és szép.

édesélet
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Már az Én még sosem-et is nagyon szerettem, meg a slammer Zsófit is, de ez a kötet különösen lenyűgözött. Olyan nekem, mint egy varázskönyv: mindig ott nyílik ki, ahol azok az érzések vannak benne megfogalmazva, amiket éppen érzek.

Kelemen_Hanna P
Kemény Zsófi: Nyílt láng használata

Beírtam, hogy „befejeztem”, de még egy ideig nem fogom befejezni. Eddig csak a Polaroidokat hordtam a táskámban, most már Zsófi könyvét is ott hordom :)

Ideképzellek, hogy segíts elaludni,
persze nem segítesz

madárka

Tudom, hol rontottam el.
Ott, ahol el akartam rontani,
mégis azt a napot várom egész életemben,
amikor végre nem kell az,
amit minden gyertyaelfújásnál kívántam.
De reflexből mégis azt kívánom.

66. oldal (Libri, 2015)

inactive

A kertben, korán

Ugyanaz a napsugár olvadt az arcunkra:
lesültünk. Én pár nap múlva levakartam;
már nem akartam olyan lenni, mint te.

28. oldal (Libri, 2015)

Libben

Ő olyan lány, akinek járás közben
egy hajtincse folyton meg-meglibben.
Mikor a hajlibbenés kimegy a divatból,
titkolni kezdi. Mert ő olyan lány.
Titokzatos.

Ő olyan lány, aki tud szólni a szélnek,
hogy úgy libbentse, és parancsolni a hajnak,
hogy úgy libbenjen.

Olyan akarok lenni, mert nagyon lenézem,
és ha csak egyszer is a hajam úgy libbenne,
azonnal levágnám tövig.
Csak libbenne végre.

agivagyok

Magyarázat

Fel akartam kelni tíz évvel korábban,
csak hogy csináljak magamnak lelket.
Hogy mire te is felkelsz, már rég kész legyen.
Azért akartam lelket csinálni,
hogy aztán már nyugodtan szerethesselek.

De megsajnált az ébresztőórám,
és hagyott még éveket aludni.

Fekete

A nagyszüleim a múlt században
még fekete-fehérnek születtek,
csak később lett a hajuk színes,
és mire én megszülettem,
a hajuk már újra fehér lett.
A hátterük színes maradt,
de az én hátterem színesebb.
Nem is olyan messze naponta
embereket fejeznek e,
nem is olyan messze naponta
fontos dolgokat fedeznek fel,
én vagyok csak messze tőlük.
Be sem vagyok ide szorítva,
az akaratom is lehetne szabad,
dönthetnék én másképp,
dönthetnének másképp rólam is.
Dönthetnének úgy, hogy lemaradok,
jól elleszek majd a többiekkel,
néha egyikünk megunja,
olyankor kicsit többre vágyik,
kicsit majd akkor háborúzunk,
viharfelhőket terelünk össze,
világnézeteket kergetünk szét,
valami elég fontosat mondunk
egymásnak, amit a kattogásban
nem értünk meg, de bólogatunk,
hogy ne legyen kínos semmiképp.
Zavaromban ilyenkor felnézek,
de az égen csak egy pár csillag van,
ezért nem értek meg a távlatok.
A nagyszüleim valamit készen kaptak,
amit a fotóikról fotoshop helyett
széles mosollyal tüntettek el.

madárka

Érezd, hogy hatalmad van, mint annak,
aki a saját angyalát ölheti,
és tudd, akárhogy döntesz is, mindenképpen
magad ellen fogsz dönteni.

80. oldal (Libri, 2015)