Sorsdöntő történelmi helyzetek valósága, messzi földrészek egzotikus világa s az 1840-50-es évek társadalmi képe megejtő sokszínűséggel és megrendítő realitással tárul fel a kötetben található művekben.
A Két boldog a nagy történelmi regények rokona, a Mohács utáni időszakból meríti témáját. Hősei török háremek, komor erdélyi várak és lidérces mocsarak között keresik – tragikusan hiába – az emberi boldogságot. A romantikus ihletésű elbeszélések az álom és valóság képeinek művészi egymásba-játszásával a legmodernebb írói törekvésekkel tartják a rokonságot; miközben Kemény Zsigmond indiai és amerikai tájakra viszi az olvasót, a műfaj legizgalmasabb lélektani lehetőségeit váltja valóra.
A szerelem élete társadalomrajz egy kisvárosról. Zalatna torzsalkodó polgárainak ábrázolása a szatirikusok is kitűnő Kemény Zsigmondot új oldalról mutatja be az olvasónak.
A szív örvényei című szerelmi történet Velencében játszódik. A gazdag érzelemvilágú, titokzatosságba burkolózó s… (tovább)
A szív örvényei 13 csillagozás
A következő kiadói sorozatban jelent meg: A magyar próza klasszikusai Kossuth
Enciklopédia 3
Helyszínek népszerűség szerint
Most olvassa 1
Várólistára tette 10

Kiemelt értékelések


Kemény Zsigmond 11 kötetes életműsorozatából ez a hetedik, amit elolvastam; két kisregényt és néhány novellát tartalmaz, mind az ötvenes évekből.
A szív örvényei egy ízig-vérig romantikus, sok meglepetéssel megspékelt történet, Hoffmann és Mérimée legjobb elbeszéléseihez méltó csavaros cselekménnyel, a Keménynél megszokott nehézkes stílusban. Forma és tartalom kontrasztja annál fájóbb, mert ez a kisregény, melyben utált szerelme kínja helyett megvetett szerelme bosszúját szenvedi el az egyik férfi mellékszereplő (aki mellett a hőstenor csak jellegtelen bábu) összetettsége, fordulatossága, sokarcú jellemei révén a klasszikus magyar irodalom legjavához tartozhatna, ha ebben archaikus nyelvezete (és a mai olvasóközönség idegenkedése a régiességektől; ami mellesleg szerintem részben indokolatlan, és sajnálatos) nem akadályozná. Mégis: ha valaki kedvet kapna hozzá, ne riadjon vissza a kopottas külsőtől, alatta nagyon is eleven mondanivaló rejtőzik.
A Két boldog történelmi tárgyú novella; már az író nagy regényeit előlegezi, s mint elbeszélés, jól komponált, feszes (jóllehet, a végén kicsit kurtára vágott). Nekem tetszett, bár a török főszereplő, Csiaffer basa 'bölcs' fatalizmusa számomra a birkák bárgyú vágóhídi belenyugvásával egyenértékű. Ám a kor szellemét (XVII. század) minden bizonnyal híven idézi fel ez a kis írás, szerintem az előbbi kisregény mellett a kötet másik olvasásra érdemes darabja.
A további történetek zömmel felejthetőek: Az Alhikmet, a vén törpe és a Poharazás alatt Wilhelm Hauff keleti meséit utánozza, kevés sikerrel, a Deborah pedig A rajongók c. későbbi nagyregény szinopszisa; aki esetleg célbavette a regényt, az ezt a novellát feltétlenül hagyja ki. A szerelem élete kilóg a sorból: a XIX. századi erdélyi társadalmi intrikákról szól; keserű és kiábrándult, Tolnai Lajos tollára illő. Hangütését, realizmusát tekintve e romantikus kötetben kakukktojás, színvonalában viszont ez a bronzérmes az írások közül.


Csak az Alhikmet, a vén törpét olvastam belőle. Nagyon meglepett, mert nem gondoltam volna, hogy Kemény Zsigmond képes egy Hoffmannhoz illő novellát írni. Kicsit túl sok volt a tájleírás és a lassúság, de ezt már megszoktam tőle. Jó kis történet volt :)


Határozottan jobb, mint Az özvegy és leánya, de Kemény Zsigmond soha nem lesz a szívem csücske. Volt egy-két jó pillanata, de egyik történet se lett a kedvencem, nem is igazán kötöttek le. Viszont a sokszínűsége tetszett, érdekes volt látni, hogy ábrázolta az író a különböző nemzetek képviselőit és más országokat.


Nem nagyon szoktam félbehagyni könyvet, de ennél a kötetnél megtettem. Olyan volt, mint a címe, egy örvény, amibe belekeveredtem, fuldokoltam, nem tudtam mi történik velem, csak zavaros képek sorozatai villantak fel előttem. Itt az értékeléseknél Hoffmannhoz hasonlították többen is és valóban, az Arany virágcserépnél éreztem hasonlókat, talán emiatt sem tudtam azonosulni Kemény Zsigmond írásával.
Népszerű idézetek




A kék láthatár álmodó csillagai csodásan vegyítettek a kedélybe ábrándot és vágyat, titkos fájdalmat és sejtő reményt.
A szív örvényei




Oly háztartás, melynek dísztermei a zajos öröm és szórakozások állandó tanyájává lettek, de lakószobáiba nem költözött megelégedés, s hol éjjeli mécsnél az ágykárpitok mellett örök unalom virraszt, egy hajóhoz hasonlít, melynek minden vitorlája ki van feszítve, de fenekén semmi súly, mely a habok közt biztos mélyedést adna.
A szív örvényei




– Nézz, Agatha, a magas hegyekre, melyek a láthatárt beszegik. Tekints ki ablakodon. Midőn e bérc tetején a nap sugarai hosszasabban fognak pihenni, a madár is megingathat szárnyaival egy kevés havat, mely alább gördülvén növekedik, nő, zuhogni kezd, lavinává válik, dörgése betölti az eget, s rohanása házakat sodor el. Így terjed a féltékenység…
A szív örvényei




Kelet-Indiának virágos völgyein és a szent Gangesz partjai körül, a vándor, ha a sötétkék alkonyégre tekint, gyakran látja az albatroszt – mely repülve alszik – nagy csoportozatokban feje fölött elvonulni. Mindenik egyenlő irányt tart változatlan és méla szárnycsapkodással, míg a karcsú pálmafák s a magas templomok kúpjába ütközve, a földre hull, hogy midőn a komoly valóság ellenhatását egy percig érezte, megint szárnyra keljen, és folytassa légi áloméletét.
A szív örvényei




A ragyogó fantázia és a telt szív éje volt ez, mely kimeríthetetlen bűbájával hirdeté múlékonyságát…
Alhikmet, a vén törpe




– (…) De hát az éj nem sűrűbb fátyol-e, melyen ha a csillagok alszanak, a szem nem hathat át?
Deborah
Hasonló könyvek címkék alapján
- Babits Mihály: A gólyakalifa 89% ·
Összehasonlítás - Passuth László: A mantuai herceg muzsikusa 86% ·
Összehasonlítás - Thomas Mann: Halál Velencében 79% ·
Összehasonlítás - R. Kelényi Angelika: Bűnös örömök városa 96% ·
Összehasonlítás - Bánki Éva: Elsodort idő 94% ·
Összehasonlítás - Darvasi László: A könnymutatványosok legendája 92% ·
Összehasonlítás - Passuth László: Lagúnák 90% ·
Összehasonlítás - Szerb Antal: VII. Olivér 89% ·
Összehasonlítás - Passuth László: A lombard kastély / Lagúnák ·
Összehasonlítás - Szobotka Tibor: Igitur ·
Összehasonlítás