Víziboszorkány 8 csillagozás

Kemény János: Víziboszorkány Kemény János: Víziboszorkány Kemény János: Víziboszorkány Kemény János: Víziboszorkány Kemény János: Víziboszorkány

A tragikumában tipikus sorsú erdélyi író életrajzi és fejlődésregényében az erdélyi nép nagy és erős asszonyai egyikének állít emléket. Erdély legszegényebb és legvadregényesebb vidékén, a Máramarosi Havasokban bontakozik ki Jolka élete, aki a korai, 19. századi kapitalista vállalkozó ritka példáját testesíti meg a Kárpát-medencében. A regény új kiadása nem csekély újdonságot jelent majd a mai olvasók számára. Hiszen a téma, a helyszín és az ábrázolás módja egyaránt egyéni és újszerű, ugyanakkor magán viseli a sokat próbált Kemény János élettapasztalatát és emberi humánumát. „A Víziboszorkány nem a teljességre törekvő társadalomrajznak vagy a jellemábrázolás mélységeinek, hanem a jóízű, anekdotikus elbeszélésmódnak (Jókai, Mikszáth), a friss, érzékletes tájleírásoknak, jellemzéseknek kőszönhetően érdekfeszítő regény. S válik nemcsak az életmű fontos állomásává, de a két világháború közötti erdélyi irodalom más darabjai felé átcsábító,szerethető olvasmánnyá is" (Vallasek Júlia).

Eredeti megjelenés éve: 1965

Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 2013
Mundus, Budapest, 2007
Kriterion, Bukarest, 1990

Jaina
Kemény János: Víziboszorkány

Kedvenc könyvtárosom ajánlására vettem ki ezt a könyvet, szerintem magamtól a borítója alapján soha nem emelem le a polcról. Néhány oldal után magával ragadott Jolka története, alig tudtam letenni. Nagyon szerettem :)

DTimi
Kemény János: Víziboszorkány

Erről a könyvről nehezen tudok értékelést írni. Ki vagyok én, hogy csak úgy belerondítsak a prózai mondatokkal. Ahogy a szerkesztő is írta ez egy regény-ballada. A havasok világa, havasi emberek kemény, kegyetlen harca az élettel, világgal.

eriksa
Kemény János: Víziboszorkány

Kemény János nagyon szépen ír az erdélyi tájakról,hasonlóan Wass Alberthez.(de mégsem olyan szépen) Szerettem ezt a könyvet, szerintem nagyon szép olvasmány!

nyolcadikutas
Kemény János: Víziboszorkány

Kevésbé ismert, de zseniális remekmű, mely számomra leginkább Wass Albert munkásságához közelít. Egy használt kereskedésben bukkantam rá, gondoltam, teszek vele egy próbát. Megérte. Maradandó emlék.

Téglagyári_Megálló
Kemény János: Víziboszorkány

„Lesz, ami lesz” alapon vettem le a könyvtár polcáról, de nagyon jól tettem. Nagyon jó regény, sokkal jobban bejött, mint Wass stílusa.

Bece

Amikor a hóolvadás után, tavasz jöttén a Sztézseris szélén felcsilingelt az égbe az első furulyaszó, mint lépszállító méhész nyomán a méhek, úgy indultak el a Havas minden tája felől a legények az erdészleány után.