Az ​ellenség művészete 7 csillagozás

Kemény István: Az ellenség művészete

A regény A 80-as évek Budapestjén játszódik, főszereplője az ifjúság. A regény szelleme a szélsőségesség és a végletesség. Nagy szerepe van az érzelmeknek, s a mű célja, hogy ezeket az érzelmeket olyan erővel fejezze ki, ahogy csak versek képesek. A cselekmény váza egy nap története. Ez alatt az idő alatt az egyik hősnő idegenvezetőként viszi végig a városon „barátját”; elvezeti veszélyes emberek közelébe is, és mindent türelmesen, könnyedén elmagyaráz, egy olyan világról, élethelyzetről, amit a különösség, a rejtély köde burkol. A városnéző séta a másik hősnő nyomában zajlik, akit – nem tudni, kik – követnek. Útjuk egy moziban végződik este, ahol egy olasz filmet, Antonioni tanítványainak munkáját nézik meg. A reprezentatív közönség között jelen vannak a regény szereplői, akik a film hőseiben és készítőiben a maguk titkos eszményeire ismernek. A regény és a film egyetlen ötvözetté olvad, és a fantasztikus – Párizstól Szibériáig ívelő – történet egy luxus-elmegyógyintézetben ér véget.

Eredeti megjelenés éve: 1989

Holnap, Budapest, 1989

Kemény István: Az ellenség művészete

Szerintem az egész történet egy luxuselmegyógyintézet, és nagyon szórakoztató. O.K., kissé zavaros, de akkor is! Vannak benne zseniális részek, az Ősi Hírek fasiszta tudósítója és a Mi Lett Önből? társasági tudósítója felejthetetlen. (Nekem.) [2009]

Kiegészítés. 2019-ben olvastam el harmadszor, és épp úgy tetszett, mint 1989-ben és 2009-ben. Pontosan azt olvastam, amire emlékeztem: fergeteges paródiát, nyelvi humort, kulcsregényt, felismerhető szereplőkkel, és persze értelmezhetetlen cselekményt, prózaverseket, vagy inkább prózavers forgácsokat. Úgy érzem, úgy gondolom, hogy a bevezető és a befejező rész, a két „csipesz” zseniális, a közrefogott történet felejthető. Fogom még ezt olvasni, de most már talán csak az elejét és a végét. Persze, ki tudja. :)

Mireille>!
Kemény István: Az ellenség művészete

Véletlenül akadtam rá apám könyvespolcán. Csapongó, össze-vissza, de valahogy elbűvölő kis regény.

Frank_Waters I>!

Itt akár egyetlen mondaton belül évtizedek múlhatnak el.

28. oldal (2011-es kiadás)

21. Interjú a Mi Lett Önből? Magazinban
Helené: (sóhajt) – Nem tudhatom, hogy akár puszta megjelenésemmel kikben indítok visszafordíthatatlan lelki folyamatot. Egy német férfi még Dél-Afrikában háromszor kért feleségül, és mikor anyám harmadszor is igent mondott, én figyelmeztettem őket, hogy még csak tizenkét éves vagyok. De mindig én se tudok odafigyelni.
Mi Lett Önből?: – Most például hova figyel?
Helené: – Arra, hogy ne adjak mély értelmű, ám léha válaszokat.
Mi Lett Önből?: – Ezek szerint ez volna a természetes.
Helené: – Igen, de akkor a lap olvasói túlságosan megkívánnának. Ezért vagyok most őszintébb és kiábrándítóbb.
Mi Lett Önből?: – Szándékosan korlátozza szerelmeseinek a számát?
Helené: – Nem törődhetek mindenkinek a további sorsával, aki valaha, valamely nyilvános utazásomkor rám vetette magát, és a rendezők öntudatlanra verték. Inkább legyenek kevesebben, de én nem tűrhetem, hogy valaki kikerüljön a hatásom alól.
Mi Lett Önből?: – „Meg kell tanulnom kegyetlennek lenni.” Ezek az ön szavai.
Helené: – Ez azt jelenti, hogy ki kell ábrándítanom azokat, akik rám alapozzák a terveiket. Ki nem állhatom a konkrét terveket, én soha, senkinek nem ígértem semmit.
[…]
Mi Lett Önből?: – Mi lett önből?
Helené: (nevet) – Szörny. Persze részben ellenségeim adják a számba, amit mondok. Hogy ők kicsodák, erre nem válaszolok. Szeretem őket, és nem adom ki rejtekhelyüket, a mindenkori Tróját. Ne csak élő emberekre gondoljon. Szánalmasnak, középszernek, sőt, fasisztának csak én csúfolom őket. Az ilyen elnevezés jelöli azt az embert, eszmét, divatot, aki vagy amely éppen a fogságában tart engem, és a megölésemmel fenyegetőzik. Feltételei pedig nincsenek.
Mi Lett Önből?: – Utolsó kérdés. Lehet-e ön szerelmes?
(Csönd)
Helené: – Ne kínozz! Ne írjál rosszakat rólam! Ne vegyél mindent a szívedre! Hát honnan tudjam?

vargarockzsolt>!

Egyik éjjel meglátogatom a vérkeringésedet,
Ekkor mosolyogva alszol, látszik, hogy tetteted,
Leülök a kád szélére, nincs nálam semmi éles,
De azért… jobb ha most felpillantasz édes.

Frank_Waters I>!

1945-ben megnyíltak az egek, negyven napig szakadt az eső, és a földrész nyugati határa a csehszlovák tengerpartig húzódott vissza.

11. oldal (2011-es kiadás)

vargarockzsolt>!

3. A „furcsa háború" (Kémjelentés 1800-ból)

„Dübörög a bajor föld. Ellenséges fúrópajzsok vonulnak alattunk nyugatnak, a francia határ felé. Nyomukban megsárgult fák, mérgezett források. De hát szeptember van! A fák talán maguktól sárgulnak! Ami pedig méregnek tűnik, az röpke árnyék a vízen. Az árnyékot Y. emigráns francia gróf tizenöt éves felesége, Caroline veti, amint férje, a szatír elől fut. Egy alkalmas pillanatban megbotlik, elesik, és hagyja, hogy kiszabadítsák abroncsszoknyájából. Eközben egy másik szatír is tartózkodik a parkban, a grófi pár hivatalos idillfestőjén kívül. A bokrok közül figyel, halkan kattogtatja fényképezőgépét, és a kis grófné minden kifejezését pirulva memorizálja. Egyszer csak homlokára csap, és meg sem várva a szeretkezés végét, puha léptekkel visszaoson egy odvas fához, belebújik, és lemászik a fúrópajzsba. – Lejjebb merülünk! – veti oda másodtisztjének oroszul, s bezárkózik kabinjába, hogy kezdetleges kis fotólaboratóriumában előhívja a felvételeket. A fúrópajzs pedig megremeg, lassan fölveszi az évi átlagban tíz kilométeres irreális sebességet, s elegáns félkörrel keletnek fordul." (Ősi Hírek)