Az ​Anyacsalogató Hadművelet (Tündérfürt utca 12. 1.) 62 csillagozás

Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Különös legendák keringenek a Tündérfürt utca egyetlen épülete, egy elhagyatott szélmalom körül. Egyesek szerint ha tizenkétszer körbeszaladod, a malom tündérei valóra váltják a kívánságodat. A falubeli gyerekek vágyai pedig sorra teljesülnek is.
Szilágyi Filkó bármit megtenne azért, hogy bizonyítékot találjon a tündérek létezésére, és végre elhallgattassa kételkedő ikertestvérét, Kelement.
A nyomozásnak újabb lendületet ad a malomba költöző új jövevény, aki bátorrá tevő gumicsizmájában fenekestül felforgatja a fiúk mindennapjait.

De vajon tényleg tündérek teljesítik a kívánságokat? Mi van akkor, ha egy kívánság örökre kívánság marad? Szegődj a tündérek nyomába Bertivel, Filkóval és Kelemennel, hogy megtudd a választ!

Napkút, Budapest, 2022
80 oldal · ISBN: 9786156409362 · Illusztrálta: Nagy Bettina
Napkút, Budapest, 2021
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156283351 · Illusztrálta: Nagy Bettina

Kőrösi Alberta 'Berti' · Piri néni · Szilágyi Fülöp 'Filkó' · Szilágyi Kelemen

Tündérfürt utca 12.

Tarja_Kauppinen IP>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Többször is olvastam ezt a könyvet: először még mielőtt elnyerte volna végleges formáját, másodszor pedig a múlt héten, amikor a saját példányom megérkezett belőle. Utóbb @nagybettina gyönyörű munkáját is megcsodálhattam, a borító ugyanis még szebb a valóságban, mint képen. Hogy a fül és a belső mit rejt, azt csak az tudhatja meg, aki fizikai valójában is belelapoz, mindenesetre az illusztrációk is igazán interaktívak lettek, márpedig ennek a korosztálynak sokat jelent az, hogy ily módon is bevonódhatnak a történetbe.

Maga a szöveg afféle low fantasy: mesés, mágikus elemeket csak nyomokban tartalmaz, de nem is marad hiányérzetünk. Magyarországon játszódik a történet, azon belül is vidéken: magyarok a nevek, magyar a környezet, ugyanakkor teljesen kortárssá teszi a hagyományostól kicsit eltérő családmodell, amely azonban teljesen indokolt, és a legvájtfülűbb olvasó ez volnék én sem akadhat fenn rajta.

A főszereplő kislány csonka családban él, és e köré épül a cselekmény: kapunk egy egyedülálló apukát, aki önhibáján kívül kényszerült ebbe a szerepbe, egy kislányt, akinek az élet olyan lapokat osztott, hogy meg kell birkóznia valahogy az édesanyja hiányával, valamint egy rakás szereplőt, akik ebben a maguk módján mind a segítségére vannak.

A bonyodalom természetéből fakadóan abszolút kortárs mese, mely segítő funkcióval is bír olyan gyermekek és szülők számára, akik hasonló helyzetben vannak. A szerző ügyesen és tapasztalattal használja fel tanítónéniként szerzett rutinját, a végeredmény pedig egy szerethető és gyerekbarát történet, amely életszerű megoldással zárul. Komoly érték, hogy napjainkban, amikor a család fogalmát egyre több kérdőjel veszi körül, ilyen reális és értékes kötetek is napvilágot látnak. Örülök, hogy olvashattam.

meseanyu P>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Szívmelengető, kedves történet, igazi régi klasszikusokat idéző hangulattal. Tetszett a falu, a malom, a családok és persze Piri néni. Jó volt a pici mágia, de még jobb a hétköznapi bölcsesség, ami a könyvből áradt. Az illusztrációk és a könyv külleme úgy egészben viszont sajnos nem tetszett, szerintem megérdemelne ez a történet egy sokkal igényesebb kiadást.

Nikolett0907 P>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

„-A kívánságot valójában az elhatározás váltja valóra, ami bennetek megszületik. (…) Akkor teljesül, ha elég kitartóak vagytok hozzá. Dolgoznotok kell azért, amit el akartok érni, semmi sem fog az öletekbe hullani.”

Nem is olyan régen fejeztem be ennek a könyvnek az olvasását, de ahányszor csak eszembe jut egy-egy mozzanata, máris széles mosoly terül el arcomon és a lelkem ezer színben pompázik. Mert igenis felnőtt fejjel is képes vagyok meglátni a mesék mögött húzódó szándékot –legyen az jó, vagy éppen rossz- és pont ezért, nagyon tudom értékelni őket.

Kemendy Júlia Csenge – Az Anyacsalogató Hadművelet című kötete 2021-ben jelent meg a Napkút Kiadó gondozásában. A borítót és a regényben található illusztrációkat Nagy Bettina készítette számunkra.

Történetünk szokatlan módon, egy különleges helyen játszódik, a Tündérfürt utca 12. szám alatt található lakatlan malomban. Ez a hely hosszú évek óta üresen áll, de a köré font hiedelmek igazi élettel töltik meg. Sokan úgy tartják, hogy az épületet tündérek lakják, akik a bátorságukat összeszedő fiatalok kívánságait teljesítik.

Egy szép őszi napon egy sárga csizmás fiatal hölgyemény indul el a malom irányába, amely rögtön felkelti Szilágyi Filkó figyelmét. Filkó és Kelemen nem messze laknak a fent említett csodás épülettől és alig várják, hogy megismerhessék a titkokat.

Berti édesapjával kettesben költözik be a kissé romos állapotban lévő épületbe. Berti és a két fiú hamarosan jó barátságot köt, és együtt kezdenek el nyomozni a titokzatos tündérek után. Vajon mi köze van ehhez egy Norbert nevű kecskének és egy póknak? És vajon mit takar az Anyacsalogató hadművelet igazán?

„-Berti te kopogsz.
-Jó, de te beszélsz.
-Mi? Miért? Rajtad van a csizma?
-Marci a te legjobb barátod. Én még csak nem is ismerem a szüleit.
-Hányas a lábad?-Méregette Filkó a kislány csizmáját.
-34-es.
-A fenébe.
-Talán az is segít, ha megsimogatod – tűnődött Berti.
-Simogassam meg a lábadat? – Filkónak a felháborodástól szint már lányosan magasra ugrott a hangja.
-Még mit nem. A csizmát!
-Hát… jó.”

Bővebben: https://konyvelvono.blogspot.com/2022/04/kemendy-julia-…

Napkút, Budapest, 2021
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156283351 · Illusztrálta: Nagy Bettina
Cs_N_Kinga P>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Megint egy csodálatos mesekönyvet olvashattam! Már meg sem lepődöm, hiszen ez is egy Merítés-díj esélyes kötet, nem is várhatnék kevesebbet! Tetszett benne egyszerűen minden. Bár a szokásos mesés elemek benne voltak, volt itt természetesen gyerkőc, egy legenda, egy varázscsizma és még egy tündér is akadt. Ezek mellett nagyon mai volt. Olyan problémákra is adni tudott megoldást, amit a gyerekek nyelvén még nehéz elmondani, de az írónőnek sikerült.
Nagyon szerettem és csak ajánlani tudom!

Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Tündérek, elhagyatott szélmalom, kósza-mendemondák, Tündérfürt utca, sárga gumicsizma, egy Norbert nevű mérges kecske, aki lehet, hogy nem is mérges, egy Piri néni, akiről meghökkentő dolog derül ki – ebben a kicsinyke könyvben máris mennyi érdekes dolgot találtam.

Amellett, hogy egy végtelenül aranyos történet, sok fontos és komoly dologról is szól ez a könyv, de nyugi, ez olvasás közben nem direkt módon tűnik fel, hanem csak majd úgy megérezzük.
A szeretetet, a barátságot, az összetartást, a vágyakozást, a reményt, a kitartást, a kíváncsiságot és még biztos talál mindenki jónéhány dolgot, attól függ, neki éppen mire van szüksége.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2021/05/kemendy-julia-cse…

kratas P>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Nagyon aranyos kis mese és milyen jó, hogy vannak érett gondolkodású tündérek és nagyon jó apukák :)

nypiro P>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Aranyos kis mese ikrekről, tündérekről, barátságról és a gumicsizmáról :D

Napkút, Budapest, 2022
80 oldal · ISBN: 9786156409362 · Illusztrálta: Nagy Bettina
Sippancs P>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

Ez egy nagyon kedves és bájos mese volt arról, hogy a varázslat tulajdonképpen csak rajtunk múlik, egyedül a kitartásunkon.
Szerettem a gyerekekkel a tündérek után kutatni, nagyon bátrak voltak, ahogy haladtak előre a nyomozásban. Tetszett Dömötör és Norbert karaktere is, remélem róluk még hallok a folytatásban. A kedvencem viszont Piri néni volt, szinte láttam magam előtt, ahogy jókat nevet a malom körül futó és szédelgő gyerekeken.
Bárcsak nekem is lenne egy sárga gumicsizmám!

luthienlovemagic IP>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

A kötet két változatát is volt lehetőségem elolvasni (tördelés előtt és után), így kis betekintést nyerhettem a szöveg fejlődésébe, ami nagyon izgalmas volt számomra. Legfőképpen azért, mert érdekes volt látni, ahogy egy csupasz szöveg megtelik élettel és többlettartalommal az illusztrációk által. Meg kell mondjam, a szöveg önmagában is megállja a helyét, sőt, első könyv ide vagy oda, nagyon igényes munka, amit szívből tudok ajánlani az olvasóknak, de a képek, Nagy Bettina munkái sokat hozzátesznek az élményhez. Ehhez nagyban hozzájárul az illusztrációk egyedi stílusa, a kollázstechnika, aminél több rétegből áll össze egy-egy kép. Ez illik a meséhez és a szereplők különböző attitűdjeihez.

Ahogy a fülszöveg is említi, a kötet a szélmalom körüli legendák körül forog, de abból is különösen egyre, a tündérekre koncentrál. Ez adja a történet fókuszát, amivel a szerző jól összefogja a történetet, és ezen a vonalon vezeti végig, illetve ez adja a szereplők motivációját, és ebben gyökeredzik a történet tanulsága is. Ezáltal az egész tündérhistória egy erős alapot ad, amire az írónő kiválóan építkezik, és megtölti a mesét mögöttes tartalommal, illetve elindít egy olyan eseménysort, ami nemcsak felforgatja a Szilágyi-ikrek életét, de arra készteti őket, hogy felülemelkedjenek a félelmükön vagy éppen a kétségeiken, és ezáltal fejlődjenek.

Hármuk összetartása és egymás feltétel nélküli segítése hordozza a mondanivaló egyik kulcselemét, a barátság fontosságát. Továbbá átvezet a fő tanulsághoz: vegyük észre, ami az orrunk előtt van, és becsüljük meg, amink van. Erre jön rá Berti a közösen átélt kalandok során, és elkezd másként tekinteni az édesapjára. A tanulság megértéséhez írnék pár sort a fentebb már említett mögöttes tartalomról, ami Berti motivációját adja. spoiler ami meghatározta az eddigi életét. Kemény téma, de a szerző gyerekeknek is befogatható módon beszél róla, mivel maga a kislány mondja el a saját történetét, ami még szívszorítóbbá teszi, mintha egy felnőtt mesélné, mert a gyerek szemszög kendőzetlen, nem fojt el semmit, hanem őszintén beszél az érzéseiről, gondolatairól. Emiatt a szöveg emberközelivé válik, és a közvetlen írásmód miatt nagyon is átérezhető. Ennél fogva a felnőtteknek is fontos üzenetet közvetít, illetve a gyerekek számára is érthetőbbé teszi a jelenséget.

A fontos, többrétű mondanivaló mellett pozitív életérzés és vidámság hatja át a könyvet, amit egyrészt a több helyen nevetésre késztető helyzetkomikum, másrészt a szereplők jelleme, cselekedetei adnak. Érdekes volt végigkövetni a gyerekek útját, és megfigyelni, hova fejlőttek a kalandok közben.

Az Anyacsalogató Hadművelet összességében egy sziporkázó, vidámsággal átitatott meseregény. Kemendy Júlia Csenge debütálása ígéretes, érdemes megjegyezni a nevét, mert még biztosan sok-sok elragadó történetet olvashatunk tőle a jövőben.

A teljes kritika a linken olvasható: link

krlany I>!
Kemendy Júlia Csenge: Az Anyacsalogató Hadművelet

A tündérek mindenütt ott vannak, bizony, ez nem kérdés. Neked csak észre kell venned őket, no meg azt, hogy mid van. Ne a hiányra építs, hanem a már meglévő dolgokra. Nagy tanulság ez, amit Berti is megtanul e kedves történet során. Meg jó lenne, ha ez mondjuk úgy alap lenne. Jó néhány felnőttre is ráférne ez a szemlélet.

Bea_Könyvutca P>!

Mindenki aprócska, pillangószárnyú, szőke hajú, örökké fiatal és szép tündérkéket szeretne látni. Álta­lában ezért nem is veszik észre a valódiakat.

Kapcsolódó szócikkek: Piri néni · tündér
Bea_Könyvutca P>!

A család végül is valami olyasmi, amikor megvi­gasztaljuk a másikat, ha szomorú, meg odaadjuk neki a pogácsa sajtos felét, pedig nagyon szeretnénk megenni az egészet. És per­sze jó sok muffint sütünk egymásnak!
– És elviseljük a másik horkolását éjszakánként […].

Bea_Könyvutca P>!

Még nagyon korán lehetett, mert nem hal­lotta a kotyogós kávéfőző hangját, amire mindig felriadt egy pil­lanatra. Apa régebben azt mondta, azért ez a neve, mert mindig kikotyogja a titkokat. A fiúk sokáig elhitték a mesét, és soha nem beszélgettek titkos dolgokról a konyhában. Aztán kiderült, hogy csak a hangja miatt hívják így.

Bea_Könyvutca P>!

Mindig arra kon­centrálj, amid van, ne azt hiányold, amit nem kaphatsz meg.

Kapcsolódó szócikkek: Piri néni
luthienlovemagic IP>!

A család végül is valami olyasmi, amikor megvigasztaljuk a másikat, ha szomorú, meg odaadjuk neki a pogácsa sajtos felét, pedig nagyon szeretnénk megenni az egészet. És persze jó sok muffint sütünk egymásnak!

Kapcsolódó szócikkek: Kőrösi Alberta 'Berti'
Dömi I>!

A Tündérfürt utcában egyetlen házszám volt csupán, a tizenkettes.

Kapcsolódó szócikkek: Tündérfürt utca 12.
szanyii IP>!

julicsenge IP>!

Norbert szokás szerint sárga szemét meregetve bámult vissza rájuk, és megvetően rágcsált egy fűcsomót, amelyet a kerítés tövéből legelt le. Berti megpróbálta ugyan megsimogatni az orrát, de a fiúk a kapucnijánál fogva elhúzták a kerítéstől.
– Még az hiányzik, hogy leharapja az ujjadat! Egy ilyen fontos akció előtt! – hördült fel Kelemen.
– Ugyan, teljesen ártalmatlan, nézz már rá! Hát nem te vagy a legszebb kis kecske a faluban? – gügyögött a kislány, amire Norbert gonosz kecskeröhögéssel válaszolt.
Erre mindhárman hanyatt-homlok rohanni kezdtek a Tündérfürt utca felé.

MinaVidi I>!

A fiúk hamar rájöttek, hogy ez Berti: csupa ártatlan mosoly, csillogó szem és gumicsizmából merített határozottság.

17. oldal, 2. fejezet - Varázslatos gumicsizma

Dömi I>!

– Két zokni van rajtam. – Berti szélesen mosolygott. – Apától tanultam. Télen majd felveszek egy harmadikat. Talán egy negyediket is.

Kapcsolódó szócikkek: Kőrösi Alberta 'Berti'

Tündérfürt utca 12. sorozat · Összehasonlítás