Kelevéz Ágnes (szerk.) · Szilágyi Judit (szerk.)

Nyugat-képeskönyv 17 csillagozás

Fotók, dokumentumok a Nyugat történetéből
Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

A ​100 éves a Nyugat című kiállításon bemutatott gazdag fotóanyagot a Petőfi Irodalmi Múzeum a Nyugat-képeskönyvben adja ki. Az összegyűjtött több mint ötszáz fotográfia, kézirat és dokumentum időrendben követi egymást, e képekhez kapcsolódnak a Nyugat szerzőinek műveiből válogatott idézetek.
A fotók vizuális közegét a szerkesztőségnek címzett levelek, korrigált kéziratok, feljegyzések, nyugatos nyomtatványok körvonalai teremtik meg.
A kötet a Nyugat szerkesztésében bekövetkezett fontosabb változások mentén tagolódik. A fényképek és kéziratok jelentős része a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből származik, emellett a válogatás olyan, a folyóirat története szempontjából fontos dokumentumokat is tartalmaz, amelyek más közgyűjteményben vagy magántulajdonban találhatók. A képeskönyv szerkesztői a képek leírásához kapcsolódva a Nyugat szerzőinek műveiből több mint háromszáz idézetet válogattak. Ezek a szövegek külön-külön is önálló életet élnek, de egymással összefonódva… (tovább)

Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest, 2022
Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest, 2009

Kosztolányi Dezső · Szép Ernő · Molnár Ferenc · Lengyel Menyhért

Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv Fotók, dokumentumok a Nyugat történetéből

Leülsz a cserépkályha mellé, sült almaillat a levegőben, lapogatod a nagy családi fénykép-albumot, próbálod kitalálni ki kicsoda? Közben eszedbe jutnak mindenféle történetek. El-elmosolyodsz, elmerengsz.
Jó neked ezzel a könyvvel a térdeden.

egy_ember>!
Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

Vannak a művészet- és irodalomtörténetnek olyan kegyelmi pillanatai, amikor a tehetség, az igényesség, és némi pénz úgy összesűrűsödik, hogy egyszerre – legalábbis az utókor szemében – minden tökéletesen klappol. A Nyugat ilyen kegyelmi pillanat volt.
Ez a kiadvány pedig teljesen méltó a PIM nagyszerű kiállításhoz, de tán még a Nyugathoz is.

Véda P>!
Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

Istenbizony próbáltam minél lassabban és lassabban haladni vele, gyönyörködni, ízlelgetni, bámészkodni a lapok fölött, de úgy jártam vele, mint kislánykoromban a törökmézzel: a nagy beosztásból az lett, hogy egy nap leforgása alatt felfaltam az egészet.
„Alig lehetne jobban megmutatni, mint evvel a könyvvel, hogy a kép is írás lehet, a fényképsorozat is valóságos, elbeszélő[…] E könyv gazdag matériája bizonnyal ki nem kerülhető dokumentuma marad korunknak.” /Babits Mihály, Nyugat, 1932. június 16. /
El nem mesélhető módon szerettem. Egy kicsit szülinap és karácsony volt ez nekem most egyben.

postmodjane>!

Szép.
Örök.
Informatív.
Meglepően megnyugtató.
Megnyugtatóan meglepő.

Top 10 fotó:

A sorrend nem tükröz tetszési indexet. Mindegyik a topon van.

1, A fiatal Kosztolányi – 21. oldal
2, Kaffka Margit – 83. oldal
3, Ady – 86-87. oldal (A zseni gőgje)
4, Füst Milán diákjaival – 99. oldal (Na jó ez az egyik kedvencem.)
5, Szabó Lőrinc – 151. oldal
6, József Attila – 155. oldal ( Látod a dacos elszánást szemében?)
7, Móricz Zsigmomd kabátban – 167. oldal
8, Radnóti Miklós (As James Dean – very handsome, isn't he?)
9, A Nyugat felhívása a magyar olvasóközönséghez (A másik kedvenc – csodás)
10, Szerb Antal Olaszországban – 249. oldal

+1 Weöres Sanyika – 218. oldal
+2 Babits 245. oldal
+3 Karinthy 244. oldal
+4 Lesznai Anna 253.oldl
+5 Kosztolányi-család 159. oldal

Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

Elfelejtettem, mit akartam írni róla.

Carmilla >!
Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

Egyedül a borító nem tetszett (ami láthatóan egy sorozat része). Értem én, hogy mit akar kifejezni: hogy eltelt 100 év, de szerintem egyúttal inkább azt sikerült illusztrálni vele, hogy micsoda színvonalbeli hanyatlást is jelent az eltelt idő…
Az összeállítás maga viszont vitán felül elsőosztályú, és azzal az illúzióval ajándékozza meg az olvasót, mintha a valódi dokumentumok (fényképek, iratok, levelek stb.) között lapozgatna.

Zsannuszi_Tündérkirálylány>!
Kelevéz Ágnes – Szilágyi Judit (szerk.): Nyugat-képeskönyv

Ez egy csodálatos, CSODÁLATOS könyv! Fantasztikus képekkel, remek idézetekkel, teles-tele érdekességgel -egy falat történelem irodalmár lelkeknek. Az a kategória, amit mosolyogva tart a kezében az ember, mint valami régesrégi fotóalbumot. A vége még el is szomorított.

Ajánlom mindenkinek. Imádtam.

Frank_Waters I>!

Elhatároztam – mondta [Karinthy] –, hogy megmérem a vicc budapesti terjedési sebességét. Kigondoltam és elmondtam a Hadikban egy viccet, és átmentem másfél órával később a Centrálba. Ott már nekem mesélték.

Devecseri Gábor, 1967.

tgorsy>!

Szerb Antal végignézett a közönségen. – Nehéz idők következnek. … Mint tanárember mondom maguknak:tanuljanak meg könyv nélkül sok verset. Sokat segíthet.

Devecseri Gábor,1967

Kapcsolódó szócikkek: Szerb Antal · vers
Frank_Waters I>!

Mikor Kosztolányi haldoklott, Babits már halálos beteg volt. A halálraítélt meglátogatta a haldoklót. Sokáig ült betegágyának, halkan, fulladozva beszéltek. Mikor elment, azt mondta Kosztolányi: – Mind eljöttek hozzám barátaim, az írók és költők. De csak Babits tudott megvigasztalni. Tudod, mit mondott? … Ezt mondta: Ne félj, Dide. Ne félj a szenvedéstől. Valami értelme van ennek!

Márai Sándor, 1941.

Kapcsolódó szócikkek: Babits Mihály · Kosztolányi Dezső
Frank_Waters I>!

Kávéház nélkül nincs irodalom.

Márai Sándor

tgorsy>!

Ez a marha volt köztünk a legnagyobb zseni.

Kosztolányi Dezső, 1936 (Karinthyról)

3 óra írás
7 óra alvás
4 óra – testi dolgok, társaság, szórakozás

Osvát Ernő napirendje

Frank_Waters I>!

Az Így írtok ti miatt általában nem az sértődött meg, aki belekerült, hanem aki kimaradt belőle.

Devecseri Gábor, 1967.

tgorsy>!

Van egy ismerősöm, ki az emberiséget szereti. Én szeretem a fiamat, enyéimet, egy-két barátomat is, aztán a zöld tintát is szeretem, mellyel ifjúkorom óta írok, olykor a borjúlábat is, ecetes tormával, a világos szivarokat is, de ismerősöm egyes-egyedül az emberiséget szereti.

Kosztolányi Dezső, 1925

Frank_Waters I>!

Énnekem más nő nem volt az egész világon, harmincöt könyvem minden nőalakja ő.

Móricz Zsigmond első feleségéről, Holics Jankáról, 1926.

tgorsy>!

Nyugatra tekintettünk, hogy kiteljesítsük magyarságunkat.
Babits Mihály