Egy ​birodalom ébredése 5 csillagozás

Így élt Emich Gusztáv, az Athenaeum vállalatcsoport alapítója
Kelen Károly: Egy birodalom ébredése

A német Pest polgára a várossal együtt lesz magyarrá. Ha elsőre kidobja is a húszéves költőt, másodjára nem téved: Petőfi kiadójaként építi föl nemzeti médiabirodalmát. A reformkor lendületével indul, a kiegyezéssel ér révbe Emich Gusztáv története: hogyan szárnyalta túl még a Landerer és Heckenastot is?
Kelen Károly dokumentumregénye az Athenaeum alapítójának kalandos életéről.

Athenaeum, Budapest, 2017
Athenaeum, Budapest, 2017

Kelen Károly: Egy birodalom ébredése

Kelen Károly: Egy birodalom ébredése Így élt Emich Gusztáv, az Athenaeum vállalatcsoport alapítója

Remek háttér a korszakról, sok érdekes, színes információval Petőfiről is.

WerWolf
Kelen Károly: Egy birodalom ébredése

Egy igazán hangulatos korrajzot kapunk Kelen Károlytól, aminek köszönhetően bepillantást kaphatunk az 1830-40-es évek pesti világába. Van benne politika, irodalom, és hétköznapi életképek.
Emich Gusztáv élete ami a keretet szolgáltatja a kor bemutatásához. Egy könyvárus próbálkozása a kitörésre, a magyar irodalom támogatására és a forradalmi szövegek megjelentetésére. Azzal, hogy magyar szerzők megjelenésének is teret engedett, mutatja, hogy mennyire megelőzte korát és talán ennek is köszönhető, hogy egy könyvesboltból egy egész médiabirodalom születhetett Athenaeum néven.
Plusz pont a korhű idézetekért, amik néhol kicsit megakasztották az olvasást, de cserébe jól szórakoztam.

Könyveskuckó_reblog
Kelen Károly: Egy birodalom ébredése

Hát szerintem most is megéri megnéznetek a videót, ha tehetitek, nagyon jó hang- és videóanyagokat találtam alá. :)

Kelen Károly által nemrég megjelent az Egy birodalom ébredése című dokumentumregény, amely elsősorban Emich Gusztávról, az Athenaeum vállalatcsoport alapítójáról szól.

Hogy a könyvből s ezáltal a korszak egyik neves lapjából, a Vasárnapi Újságból idézzek:
„…Emich nevével sok jeles irodalmi vállalat van összefűzve, ő volt Petőfi összes költeményeinek kiadója, számos napilap és folyóirat alapítója vagy kiadótulajdonosa. A nyomdászat terén is sok érdeme van; terjedelmes üzlete, kitűnőleg fölszerelt nyomdája valódi haladást jelölnek e téren…”

Bár első pillantásra azt gondolnánk, hogy ez a könyv csak és kizárólag Emich Gusztáv munkásságával foglalkozik, ez mégsem mondható el róla teljesen, hiszen nem lehet figyelmen kívül hagyni a kort, amelyet feldolgoz. S minthogy Emich Gusztáv kapcsolatban állt az akkori híres magyar költőkkel, írókkal, nyilvánvalóan ők is felbukkannak a „színen”, kiváltképp Petőfi, de tiszteletét teszi a lapokon a kor többi nagyja is, a teljesség igénye nélkül pl. Széchenyi István, Deák Ferenc, Arany János, Vörösmarty Mihály, Jókai Mór, Landerer Lajos, Ferenc József, stb.

Ebből is nyilvánvalóvá válik, hogy a kötet nem hagyhatta ki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc és a Kiegyezés történéseit sem, illetve ezek hatását a „könyves szférára”, azaz könyvárusításra, könyvkiadásra, nyomtatásra, cenzúzára, stb. Utóbbival igencsak meggyűlt a baja Emich Gusztávnak is.

Bepillantást nyerünk, Emich Gusztáv miként is került a könyves berkekbe, hogyan kezdett el készülni rá, és miként virágoztatta fel vállalkozását. Ezen kívül szemtanúi lehetünk Emich és Petőfi találkozásának, közös munkájuk gyümölcsének is, de még a piszkos anyagiakat is megtudhatjuk.

A könyv különlegessége, hogy a szó szerint idézett akkori írásokból/cikkekből stb. még jobban kirajzolódik előttünk a kor képe, ugyanakkor hiányozhat az olvasó számára a képi megjelenés, hiszen többször is beszélünk arcképmetszetekről és illusztrációkról is.

A történelem szerelmesei tehát a fentebb említett nagy személyek felbukkanása, a műkedvelők az új épületek megjelenése, a könyves szférában mozgók pedig a könyvárusítás, kiadás stb. fejlődésének leírása által lelhetik kedvüket Kelen Károly könyvében.

Ez a kötet, ahogy a moylcímkéje is jelöli, egy dokumentumregény, ezáltal tehát néhol ugyan kicsit száraz hatást kelt, viszont rendkívül informatív, és a téma iránt érdeklődőknek méltó olvasmányul szolgálhat.

Pontozás:
Egyedi besorolásom: 4. Egész jó, tetszett
Karakterek: –
Borító: 9/10- Illik az adott korhoz, szerintem nívós lett, ráadásul a kötet is keményborítós.
Kinek ajánlom: A nyomdai világ, könyvárusítás, könyvkiadás iránt érdeklődőknek, vagy azoknak, akik szeretnének több háttérismeretre szert tenni az 1840-es évektől nagyjából az 1860-as évekig.
+ pont: Mert kicsit jobban megismertet pár fontos „mellékszereplővel”, vagyis a kor nagyjaival, és mert szerepet kap benne természetesen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc és a Kiegyezés is.
– pont: Néhol kicsit túlságosan szerteágazik a történet, és néhol (nem csak a XIX. századi idézeteknél) nehézkesnek éreztem az olvasását (az igék hosszú mondatok végére pakolása például).

Titina
Kelen Károly: Egy birodalom ébredése

Amikor megláttam, hogy megjelenik ez a könyv tudtam elfogom olvasni.
Ott kezdeném, hogy az előszó (vagy talán ajánló) levett a lábamról, nagyon szívhez szóló volt. (Legalább szerintem 3x elolvastam, köszönöm Szabó Tibor Benjamin:)
Nem hosszú, jól olvasható könyv, érdekes, nekem mindenféleképpen pluszt adott. Talán egy picit az zavart, hogy néha úgy éreztem minden másról többet olvasok, mint Emich Gusztávról. Viszont akár Petőfiről volt szó, akár a városról vagy a korról, minden információt érdeklődéssel fogadtam.
Ha valakit érdekel a téma, bátran ajánlom olvasásra!

robinson MP

Manapság micsoda sértődés van belőle, ha valaki „lehúz” egy színházi előadást, vagy őszintén megírja véleményét egy regényről vagy verseskötetről. Akkoriban viszont magától értetődő volt, …

robinson MP

Vagyis 1842 januárjától már tíz könyvkereskedés működhetett a városban.

robinson MP

A legtöbb anya azt szeretné, ha zseni válna a fiából, pedig tudja, hogy nem könnyű a nagy tehetségekkel bánni.

robinson MP

Vagyis a pénz néha fontosabb volt a hírnévnél is.

robinson MP

A kulturális élt további színterei a kávéházak, ahol a polgárok és az egyetemi ifjúság megvitathatja a politikai és irodalmi eseményeket.

robinson MP

Az mindenesetre biztos, hogy ami 1848. március 15-én történt, sokat lendített a Petőfi-összes eladásán. Jól tudjuk viszont, hogy azt a portékát jobban keresik, amihez nem biztos, hogy hozzá lehet jutni.