Csáth ​és a homokember 3 csillagozás

Kelecsényi László: Csáth és a homokember

Ez ​a könyv nem irodalomtörténeti szakmunka, nem monográfia. Ez a könyv nem mutatja be Csáthot, mint remek esszéistát, kiváló hírlapírót és zenei szakírót. Ugyancsak nem foglalkozik, még érintőlegesen sem más műfajokba (képzőművészet, zene) tett termékeny kirándulásaival. Akkor hát micsoda? Sem több, sem kevesebb, mint egy kísérlet, hogy Csáth Gézát, az élvező és szenvedő magánlényt állítsa elénk. A rendszerváltás után ugyan újra napvilágot láttak szinte összes művei, naplói, feljegyzései (még lappanghatnak kiadatlan szövegek), írta is róla szép számmal tudományos vagy esszéisztikus dolgozatokat, ám személyiségének épp azon oldala maradt árnyékban, amely tragikusan példázza egy univerzális tehetségű zseniális ember szomorú sorsát. Nők és drog. Lányok, asszonyok, mámorok. Ópium, pantopon, morfium. Házasság és gyermek, gyilkosság és öngyilkosság. Katasztrófa – felemelkedés nélkül. Valóban így lenne? Nincs mentség a számára? Nem ítélkezünk. Döntse el az olvasó, részesülhet-e Csáth… (tovább)

Róla szól: Csáth Géza

Noran, Budapest, 2009

Kelecsényi László: Csáth és a homokember

Ahhoz képest, hogy Kelecsényi nevén van kiadva, szinte alig adott hozzá valamit. Majdnem végig csak összeollózott, Csáthról szóló tanulmányokból plusz az író saját novellarészleteiből áll és K. néhol rövid kommentárokat ír hozzájuk. De semmi újdonságot nem lehet találni a könyvben. Két téma köré vannak felfűzve az idézetek: az író morfiumhoz és nőkhöz való viszonyára (beleértve a feleségével való kapcsolatukat is)
Aki még nem tud sokat Csáth életéről, az olvassa el. De aki már utánaolvasott, mi történt a „backstage-ben”, annak újdonságot nem hiszem, hogy mond.

Natasha>!

A női lélek nem alkot, hanem megért, nem okoskodik, hanem megérez, nem tud, hanem megsejt. (Csáth)

Natasha>!

Tetszeni, ez a nők hivatása és egyetlen kötelessége, mert hiszen csak ezen a réven hódíthatják meg a férfiakat. Más út számukra nincs, mint a külső csinosítása, kendőzése és felöltöztetése. (Csáth)

Natasha>!

Míg az ember tisztába nem jön vele, hogy mi a szerelem, mindig ezen töri a fejét. Ha már megtanulta a szeretést, akkor meg a tökéletes szerelem válik előtte problémává. Ha már viszontszeretik, és rátalált egy nőre, akivel teljesen boldognak érzi magát, akkor meg azon kezd rágódni, hogy a nő hű-e hozzá. Minél okosabb az ember, minél tisztábban látja az életet, a világot, a nőket, annál nehezebben intézi el ezt a kérdést. (Csáth)

Natasha>!

[…] a csáthi hódítási elvek szerint, nincsen csúnya nő, mindenkiben akad valami kívánatos. (Kelencsényi)