Az ​írás története 27 csillagozás

A kezdetektől a nyomdabetűkig
Kéki Béla: Az írás története Kéki Béla: Az írás története Kéki Béla: Az írás története

Az írás megjelenése mérföldkő volt az emberi kultúrában. Kialakulása és fejlődése a billogoktól, csomójelektől és kagylófüzérektől az ék- és képírásokon, hieroglifákon át a betűírásokig a civilizáció egyik legnagyobb és legérdekesebb teljesítménye. Hogyan írtak az észak-amerikai indiánok? Melyik volt az első betűírás? E több mint száz ábrával illusztrált könyv az írásokat kutatva bejárja a világot: Mezopotámia, Egyiptom, India és a Távol-Kelet, Amerika írásai után a héber, arab, hettita, krétai, görög, szláv és persze a latin betűk történetére is fény derül, ahogy megismerkedhetünk a múltba merült germán és magyar írásokkal is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gondolat zsebkönyvek

Vince, Budapest, 2001
176 oldal · ISBN: 9639192651
Gondolat, Budapest, 1975
126 oldal · ISBN: 9632800842 · Illusztrálta: Köpeczi Bócz István
Gondolat, Budapest, 1971
160 oldal · Illusztrálta: Köpeczi Bócz István

Lunèa_Charlotté

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Nélküle nem ment volna a magyar tanulmányi dolgozatom! ^-^ Szóval 5 csillag! Plusz annyi mindent megtudtam belőle… hasznos kis könyv minden esetre. :D

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Kissé száraz, kevésbé olvasmányos, viszont sok hasznos ismeretet nyújtó könyv. A stílusa mellett az illusztrációkkal sem voltam megelégedve. A meglévő képanyaggal nincs gondom, de nekem hiányoztak belőle a fotók…
Tanításhoz, tanuláshoz viszont remekül használható.

deaxx P

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Én nem leszek kedves ezzel a könyvvel, olyan hibák vannak benne, hogy a hajamat téptem olvasás közben… legalább az újrakiadásnál, ha valami lektor átnézte és jegyzetelte volna… vagy valami.

És a dolog csak rosszabb ettől az erősen ismeretterjesztő jellegtől, mintha üvöltene róla, hogy szia, érdekes vagyok, csak pontatlan. (Amúgy tényleg érdekes, csak pont abban kevés, amiért érdemes lett volna elolvasni. Értsd: olyan fejezetek, amikben max. ha két mondat volt releváns az én nyelvészeti érdeklődésem számára. Ez az arány eléggé lelohasztja az ember kedvét. És itt nem számolom a második, textológiás részt.)
Apropó, textológia: zavar, hogy nem szerepel a címen/alcímen/valahol külön, hogy a latin betű fejlődéséről is van egy nagyobb fejezet a könyvben. Ez egyébként rettentő érdekes volt, – rajongok a textológiáért – csak… az előző részek miatt… nos, sajnos a harmadik hiba után az ember elkezd azon gondolkozni, hogy vajon hány van még, amit nem vett észre, hány van még itt is, ott is, amott is. Keserű szájízt hagy ez maga után, na.

Vince, Budapest, 2001
176 oldal · ISBN: 9639192651
tgorsy

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Kötelező volt, plusz még élvezetes is.

metahari

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Emlékeimben úgy szerepel, hogy alapos könyv, jól olvasható és amit onnan kiolvasunk, a fejünkben benne marad.

takiko P

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Egy cseppet megutáltam ezt a könyvet, mivel ebből kellett készülnöm az egyik vizsgámra, de egyébként nem rossz. Kicsit nagy hangsúlyt fektet az egyes népek történetének elmondására és túl keveset magának az írásnak a jellemzésére.

petrozy

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Nekem annak ellenére is tetszett, hogy voltak böven elavult információk, hiszen amit én olvastam az átdolgozott 2. kiadás volt, 1975-ből.

ppayter

Kéki Béla: Az írás története A kezdetektől a nyomdabetűkig

Annyira nem rossz, csak ráférne egy újraírás. Viszont más nem nagyon van a piacon, Varga Csaba szép kiadásban tálalt, de finoman szólva is holdkóros elméletei nem jelentenek reális alternatívát…

Carmilla

Tüzel a színe – s már hervad a virág.
Mit kímél létünkből a mulandóság?
Átkelek a bús halálhegy ormain,
S enyésznek a dibdáb, mámoros álmaim.

71. oldal - (Gondolat, 1975)

Nokimaki

Mi az írás? Nyelvileg kifejezett gondolatok maradandó rögzítésére szolgáló, kisebb-nagyobb emberi közösségektől elfogadott, egyezményes grafikai jelek rendszere.

Kapcsolódó szócikkek: írás
Nokimaki

(…) a tragédiákat, és a komédiákat ugyanazokkal a betűkkel írják.

ARPAD_FALUDI

„Az Enlakai unitárius templom kazettás mennyezetének rovásírásos felirata. Jobbról balra kell olvasni”