Por ​a porhoz 33 csillagozás

Keith Alanson: Por a porhoz

A Hetedkorban szájról szájra jár a történet egy calowyni származású, ezüstfehér hajú világcsavargóról. A kyrek mesésen távoli birodalmából érkező fiút a Délvidéken sodorta partra az istenek szeszélye. Legalábbis így beszélik.

Cymar on-Creel, az Erionban felnőtté érő kalandor azonban egyáltalán nem felel meg az ynevi kyr eszményképnek. Dacol a toroni császársággal és dacol a nyomában loholó boszorkányszektákkal, pyarroni inkvizítorokkal, felbőszült lányos apákkal és felszarvazott férjekkel egyaránt.

A sors Yankarban nyújtja be a számlát: miután fejére olvasták vétkeit, a város urai büntetésből alvezérré nevezik ki. Megbízatása mindössze két alkalomra szól: fel kell tartóztatnia az aszisz nagykirály seregeit és végeznie kell a környéken rejtőző, Magmakardú néven emlegetett idegennel.

Inomi, Budapest, 2003

Marcus>!
Keith Alanson: Por a porhoz

Az Inomi-korszak a MAGUS regények életében egy igencsak érdekes periódus volt. Az egyik fő jellemzője a rengeteg új író behozása, akiknek nagy része csak néhány novella erejéig maradt, de van, aki komplett regényt is prezentált. Egy másik vonulat ezekben a regényekben, hogy az ynevológiában olyan szinten mélyedtek el, hogy gyakorlatilag nem volt olyan oldal egy könyvben sem, ami nem hemzsegett volna vagy az ynevi kifejezésektől, vagy az Ynevre vonatkozó (sokszor új) információktól. Ez mondjuk nem feltétlenül volt kezdőbarát hozzáállás, cserébe a MAGUS hátterét jól ismerőknek sok-sok csemegét szolgáltathattak az ekkor megjelent regények és novelláskötetek. A szomorú az egészben, hogy egyes gyengébb irodalmi alkotások miatt épp a veteránok kerülték (és kerülik a mai napig) az Inomi által kiadott regényeket (pedig azért voltak jók köztük, például a Hőseposz, a Shajaran, a Fogadalom, és ha eltekintünk a szinte nulla szerkesztéstől, akkor a A vas ideje is egész jó volt (és egyben ez volt O'Connor utolsó jó könyve)). Úgyhogy semmilyen célközönséget nem sikerült elérni, vagyis inkább megtartani.
A Por a porhoz egy ilyen gyengébb regény, egészen pontosan két kisregény, közös főszereplővel.
Az első részben Yankarban járunk, ahová a kyr kalandozó és társa érkeznek, hogy aztán egy se-füle-se-farka sztoriban vándoroljanak össze-vissza. Néhány zavaros akciójelenet között felvonulnak a MAGUS világának népszerűbb elemei, azaz van itt Toron, kyrek, egy csipetnyi Krán, és ezek után nyilvánvaló, hogy az aquir is kell bele. Tényleg úgy van, ahogy @Noro írja, mintha két „rosszalkodó” játékos épp szétbombázná a kalandot, akiket a mesélő egyre erőltetettebben próbál visszatuszkolni a sínre (azaz a railroadra). A két főhős poénkodása sem sikerült túl erősre (a szerző többi, azóta írt művénél sem fetrengtem a röhögéstől). Ez az egész kotyvalék csak egyre idegesítőbb lesz, az ember alig várja, hogy végre a végére érjen, és ezen az sem segít, hogy időnként mintha valami normális történet is megvillanna.
A második rész időben korábban játszódik, mint az első, és egy erioni lebujban játszódik. Kyr főhősünk ezúttal a Casablanca Humphrey Bogartjának a szerepébe helyezkedik, ez ugyanis a film ynevi átirata. Itt a nácik helyébe a krániak léptek, amely szituációt egyáltalán nem tartottam hitelesnek, de ettől eltekintve egész olvasható volt. Talán jött tett, hogy a szerző keze meg volt kötve az átirat miatt.
Ennek a könyvnek a „ha már minden más MAGUS-t elolvastál” listán a helye, bár kétségtelenül vannak ennél sokkal rosszabbak is.

Noro P>!

(két csillag az ötből)

A könyv elsősorban arról híres, hogy megjelenik benne egy meglehetősen direkt Casablanca-átirat. Humphrey Bogart egy kyrt alakít benne a Dúlás idején, a krániak által nagy nyomás alatt tartott Erionban. Elég képtelen ötletnek hangzik, szerintem mégis ez a regény jobbik része. A maradék ugyanis egy brutálisan szerepjáték-ízű alkotás. Két főhőse pontosan olyan, mintha unatkozó játékosokról mintázták volna őket: a kaland nem izgatja őket, inkább poénkodnak*, értelmetlen irányokba viszik a cselekményt, semmibe veszik az NJK-kat és hasonlók. A sztori is nagyrészt a levegőben lóg, mintha egy játékülés végén kapcsolódnánk be, amikor már minden résztvevő elfelejtette, hogy mit is akartak eredetileg lejátszani.

* A szerző újabb novelláiban sztem még a humor is szórakoztatóbb, vagy legalábbis jobban a helyére került.

Anonymusx>!
Keith Alanson: Por a porhoz

Nem volt ez rossz, a humor is csak egy pár oldalon keresztül volt jelen szerencsére. Átlagos fantasy könyv, nem is értem miért áll ilyen kevés százalékon.

mongúz P>!
Keith Alanson: Por a porhoz

Ebben a könyvben még szerettem, amit a szerző későbbi műveiben már erőltetettnek éreztem: a humort. A történet amúgy nem volt nagy szám, elment. Olvasható, ha a világhoz tartozó fontos műveket már elolvastad.

Outwar>!
Keith Alanson: Por a porhoz

Nemrég kaptam kölcsön a könyvet.Igazság szerint,mivel sorozatról van szó,egymagában ez a kötet kevés ahhoz,hogy teljesen tiszta képet kapjon az olvasó a szereplőkről és a megjeleníteni kívánt világról.Sok a szürke folt.Igaz a könyv végén található magyarázatok segítségével fény derül erre-arra,de úgy érzem sok minden tisztázatlan maradt.