Életszag 5 csillagozás

Lélektani novellák
Kégl Ildikó: Életszag Kégl Ildikó: Életszag

Az ​írásművészet közismerten nehéz műfaja a novella. Az epikus közlés szabadságával szemben vállalnia kell a mondanivaló feszes, szinte dramatikus sűrítését, hogy az üzenet katartikus erővel hasson olvasójára. Az ifjú írónőnek – Kégl Ildikónak – sikerült jó novellákat írnia, és elérnie az olvasók szívéhez. Novelláinak különlegessége három érték összefonódása: elsőképpen az aktuális probléma gyanánt megjelenített, valójában örök emberi konfliktusok, az örökzöld, fájdalmasan közös lelki és kapcsolati helyzeteink megidézése. Második sajátos értéke a pszichológiai hitelesség, az a tudás, amellyel akár esszé formájában is megírhatná mindazt, amit mégis novellaként formál meg, hogy ezáltal elérje olvasóinak érzelmi rezonanciáját. Meghökkentő könnyedséggel használ pszichológiai szakfogalmakat, pl. egy „regresszíven szenzitív” szőke lelkű nőt idéz egyik novellájában, aki voltaképpen barna hajú, de a novellában hamarosan kiderül esendősége, gyengesége, „szőkesége”. Világossá válik, miért is… (tovább)

Püski, Budapest, 2018

beasechoes P>!

Kégl Ildikó: Életszag Lélektani novellák

Ez az első novelláskötet, amit kézbe vettem. Igazán szívbemarkoló, meghökkentő, de mégis nagyon szépen megírt kis történetek, gyönyörű illusztációkkal kiegeszítve.
Nagyon tetszett.
Csak ajánlani tudom :)

OlvasóMókus>!

Kégl Ildikó: Életszag Lélektani novellák

Jobb címet nem is viselhetne ez a vékony kis kötet, ugyanis iszonyúan életszagúek ezek a novellák. Nem vidám történetek. Nagyon nem. Veszteségekről, fájdalmakről, ráismerésekről szólnak. Olvassátok. Élet van bennük.

Kitsune>!

Kégl Ildikó: Életszag Lélektani novellák

Nekem többségében nagyon tetszettek ezek a novellák. Mindegyikben volt valami különleges, magával ragadó. Az olvasónak könnyű belehelyezkedni az egyes történetekbe, mert általában nincsenek elnevezve a karakterek, csak néhány novella esetében.
A 4,5 csillagot azért adtam, mert nekem szokni kellett az írói stílust és több helyen is észrevettem, hogy a párbeszédek „hanyag” kialakítása miatt sokszor újra kell olvasni egy-egy mondatot, hogy megértse az ember. Ezt úgy értem, hogy több helyen lemaradtak kötőjelek, feleslegesen kerültek ki idézőjelek, néhol nem tudtam eldönteni, hogy beszél-e vagy gondolkodik a szereplő.
Ezen apróbb hibák ellenére gyönyörű az egész kötet, az illusztrációkból jó pár annyira megfogott, hogy akár tetoválásként is el tudnám képzelni. A rajzok ugyanolyan mély jelentéssel bírnak, mint a történetek, amelyekhez készültek.
Nagy kedvenceim voltak:
Kalácsba gyúrt elfojtás
A nő, aki nevetés akart lenni (Circulus vitiosus)
Aspektuscsokor
Mit üzen az ősz?