Pályám ​emlékezete 5 csillagozás

Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete

Irodalmunk nagy alakjai közül egyik sem nyújtott annyi alkalmat arra, hogy lelke mélyébe, írói egyéniségének fejlődésébe bepillanthassunk, mint Kazinczy Ferencz. Állandó levelezésben volt korának minden nevesebb írójával s e levelei – melyek közül eddig már nyolcz testes kötet jelent meg – megismertetik velünk e mozgalmas és izgatott kor képét. Egyéb munkáiban is gyakran szól önmagáról és kortársairól s életének fontosabb eseményeit egy-egy önálló munkában dolgozta fel.

Eredeti megjelenés éve: 1828

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Magyar Könyvtár Magvető · Heti klasszikusok Maecenas, Magyar Hírlap · Magyar könyvtár Magvető

Maecenas / Magyar Hírlap, Budapest, 1993
Franklin-Társulat, Budapest, 1990
230 oldal

tgorsy>!
Kazinczy Ferenc: Pályám emlékezete

Kicsit nagyképű, kicsit fellengzős, de hát a kor melyben élt, ilyen.

Cicu>!

Korunk elveszté a szép példányt, míg bajaink ismét elővétetik, s megtanítanak, hogy az, némely szelídítések mellett jobban volt akkor, mint most.

encsy_eszter>!

Atyám örűlt hogy hírbe jövénk, mert az, ugymond, előtörekedésre fog kényszeríteni, ’s készebb vala elmulasztatni velünk az iskolát, de mindenhova vitt, hogy lássunk és hogy láttassunk. Gyűlés tartaték Újhelyben, ’s ott valánk; akasztának, ’s megnézeté; torturáztak, jelen volt, ’s lesegette melly érzéseket támaszt bennünk jó és rossz, a’ mit látunk, ’s a’ jobb gondolkozás’ magvait hinté el keblünkben; ’s példája ’s szelíd igazításai által hata ránk inkább, de kényeztetések nélkül, mint hideg felsőséggel.

723.

encsy_eszter>!

A’ nap pompásan kele-fel; ’s mi az 5dik és 130 Zsoltárt éneklénk nékem szíves illetődésemmel. Gyermeki emlékezeteink a’ hatalmasbb illetődések felöl öregedő napjainkban igen elevenen lebdesnek előttünk, ’s még most is látom a’ híves szép reggelt, a’ veresen kelő napot, ’s a’ szent áhítatosság lelkemet újra elfoglalja; könnyen megtörténhet hogy én ezen nap’ emlékezete miatt is kedvelem annyira az említett két éneket. A’ Templomban eggy diák tartotta a’ Predikátziót. A’ ki a’ világot szereti, az engemet nem szeret, ezt vette textűl, ’s kifestette a’ képet a’ maga rettenetességében. Kétségbe estem, mert érzettem hogy én a’ világot szeretem ’s az idvességet az az a’ mi oda viszen, a’ halált, irtózom. A’ kocsin el kelle mondanom a’ mit a’ templomban tanúltam, ’s rettegve vallám-meg hogy én nem érzem magamat praedestinálva. Az atyám’ magyarázatjai el nem csendesítettek, ’s sok ideig nem leltem-fel elvesztett nyugalmamat. Rettegve gondolkoztam Isten felől, mert az a’ gondolat eggyütt jött reám a’ halál’ emlékezetével.