Gyöngy ​az úri és népi öltözködésben 2 csillagozás

Katona Edit – Tompos Lilla: Gyöngy az úri és népi öltözködésben

Könyvünkben ​a gyöngy sokféle alkalmazását korszakonként, egységes szempontok szerint ismertetjük. Érintjük a jellemző gyöngyféléket, a folyamatosan bővülő beszerzési forrásokat, valamint az egyes technikai sajátosságokat. Foglalkozunk a jellemző gyöngyfelhasználási módokkal: az önálló gyöngyékszerekkel, továbbá a ruházathoz szorosan kapcsolódó gyöngyös díszítőelemekkel. A gazdag műtárgyanyag lehetőséget nyújt arra, hogy végigkísérjük a gyöngyök szerepét az egyes korszakok divatjában, a főurak, a köznemesek, a városi polgárok és a jobbágyok/parasztok öltözködésében. Ezt tartjuk könyvünk egyik különlegességének, hiszen ritkán kerülnek így egymás mellé ezeknek a társadalmi osztályoknak a viseletei, kiegészítői. E vezérfonal mellett tárgyaljuk a gyöngyök különböző funkcióit. Munkánk nem törekedhet a teljességre, csupán felvillantja egyes korszakok főbb jellemzőit, a változások irányvonalát. Különösen igaz ez a köznépre, amelynek 17. század előtti gyöngyfelhasználásáról csupán… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Cser Kiadó néprajzi albumai Cser

Cser, Budapest, 2015

Nienna001 P>!
Katona Edit – Tompos Lilla: Gyöngy az úri és népi öltözködésben

Tudományos igénnyel megírt munka, kissé ezért lehet, hogy száraznak tűnhet. Nekem történészhallgatóként még külön öröm volt a sok tényadat, és hogy viszontláttam olyan forrásokból vett részeket, amit az egyik beadandó dolgozatomban én is használtam. De ez a személyes része volt.

Maga a könyv jól fel van építve, átfogó munka. Az őskortól kezdi, és napjainkig vezeti a gyöngy történetét. Meg lehet tudni belőle a gyöngy „evolúcióját”, mikor mi volt a divatos. Hogyan hordták, kik hordták, és milyen alkalmakra. Rengeteg kép van a könyvben, minőségi papírra nyomták, jó kézbe venni.

Akit érdekel a divattörténet, annak külön érdemes forgatnia.