Kolibri (Fekete Anna 1.) 126 csillagozás

Kati Hiekkapelto: Kolibri

Kétségbeesett ​éjszakai segélykérés fut be a rendőrségi ügyeletre. Fiatal lány könyörög: mentsék meg, a saját családja akarja megölni. Elrabolták. A lány kurd bevándorlók gyermeke, kiskorában érkezett Finnországba a szüleivel és testvérével. Sörétes puskával fejbe lőtt futó holtteste az erdős területet átszelő futóösvényen. Egy lányé. Aztán egy férfié. És később egy harmadik áldozat: ezt a kocogót már egészen brutálisan mészárolták le, mielőtt főbe lőtték. A zsebükben egy medál a vérszomjas azték főisten, Huitzilopochtli képmásával.
Hogyan fonódik össze a két idegborzoló esemény? Természetesen a magyar származású nyomozó, Fekete Anna tartja kezében a szálakat. Az egyik nyomozást eleinte szinte titokban, a saját erejéből folytatja, míg a másikat rendőr társaival. Idegengyűlölő kollégájának piszkálódásával éppúgy meg kell küzdenie, mint saját félelmeivel, emlékeivel. Mert ő is bevándorlóként érkezett mostani hazájába.
Akciódús, sokrétű, izgalmas krimi a Kolibri.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

516 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632934693 · Fordította: Bába Laura
516 oldal · ISBN: 9789632935041 · Fordította: Bába Laura

Esko Niemi · Fekete Anna

Kati Hiekkapelto: Kolibri

Első próbálkozásom a zord finn bűnügyi irodalommal, fázós találkozás egy sötét, depresszív, nyers és meglehetősen vigasztalan világgal.
Úgy éreztem, mintha a szerző végig ezt üzenné: az én főhősnőm nehezen szerethető, a cselekményvezetésem lassú, a stílusom épp olyan finom, mint a pokróc, vagy megszoksz, vagy megszöksz, kedves olvasó. És én mégsem szöktem meg, bár ennek oka nem a krimi szál mérsékelt izgalmaiban keresendő.
Sokkal inkább tetszett, hogy Skandináviának ezt a szegletét egy magyar származású nyomozónő szemszögén keresztül ismerhettem meg. Értékesnek, hitelesnek éreztem a csapdák, útvesztők, zsákutcák bemutatását, amelyek az európai bevándorlókra leselkednek, és láthattam azokat a súlyos problémákat is, amikkel a muszlim családok gyermekei szembesülnek az új hazában. Végül pedig megérintett az az északi varázslat, ami rám mindig hat, finn kiskertekkel, a végükben az elmaradhatatlan, felfűtésre váró szaunával, és sűrű, récevadászokkal és futópályákkal teli finn erdőségekkel, ahol talán még mindig nyugtalanító árnyak bujkálnak a fák között.

Bea_Könyvutca P>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Nem olvastam még skandináv krimit és meg kell állapítanom, hogy határozottan érdekes. A felépítése, az hogy nem csak a nyomozásról olvashatunk, hanem megismerhetjük az embert is.
Ezek a finn vezetéknevek valami elképesztőek voltak, kimondottan kedveltem őket. Főleg úgy, hogy az én vezetéknevemmel (pedig szerintem nem annyira bonyolult) mindig is sok gond volt, úgy értem, hogy másoknak, általában, ha valahol megkérdezik a vezetéknevem, annak mindig betűzés lesz a vége….egyszóval tök jó lehet a finneknek, hogy ott mindenkinek ilyen különleges neve van. :)
Viszont a finn időjárás az brrrr…nem is csodálom, hogy néha napközben is legurítanak egy kis szíverősítőt.

A fiatal kurd lány, Bihar története felkavart, csodáltam Bihar erejét, találékonyságát és kitartását, amivel a nehézségeit fogadta.
Anna olyan jóízűen gondolt a futásra, mint tevékenységre, hogy komolyan kedvet kaptam én is hozzá, pedig nem vagyok valami nagy sportos alkat.
Persze a könyv után nem sötétben fogok elindulni futni…
Http://konyvutca.blogspot.hu/2015/12/kati-hiekkapelto-k…

nypiro P>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Ez nekem olyan semmilyen. Rétestészta a köbön. Sok a töltelék. Sokszor elmondja ugyanazt. Értem én a finneket, hasonló, mint a többi északi nép. De az eső sok volt :) Meg az alkohol.
Ami pozitívum, hogy a magyar vonatkozású részek reálisak, nem Wikipediából és Google-ból kiollózott részek. Tudom, hogy magyar származűsú a férje, de ez nem mindíg jelent reális író leírást is. Szerencsére itt más a helyzet.
A nyomozások nem haladnak, toporognak, bealvósak nálam. Több kell, hogy egy szerzőt megkedveljek. A karakterei sem voltak szerethetőek. Nagy távolságot állított közém és a szereplők közé.Talán ez az „északi” hidegség.

516 oldal · ISBN: 9789632935041 · Fordította: Bába Laura
gyuszi64>!

2022/29, könyvtár, 58/108 eddigi értékelés

Kellemes meglepetés volt, az eddigi finn krimik nem kényeztettek el: Waltari ódon, Lehtolainen gyengécske, és bár Rönka rendben van, de amennyire női regényt írt Hiekkapelto, épp annyira férfiregényt Rönka, tehát nem összehasonlíthatók.

Ez a regény szórakoztató, abszolút olvasható, megtartja a mértéket a munkahelyi és társadalmi problémák ábrázolásánál, lényegében a bűnüggyel és a nyomozással kapcsolatban is. Megvannak a jóféle csavarok, összefoglalva: a fent felsorolt regényekhez képest egy magasabb kategóriát képvisel.

A könyv nagy erőssége a menekültügy reális ábrázolása pro és kontra, a szintén hiteles magyar (szerb stb.) kapcsolat bemutatása, a magyar szereplők tényleg „élnek”. (Hiekkapelto férje vajdasági magyar.) Persze van gyengéje is a könyvnek: mintha egy részt kétszer olvastam volna benne (ez nem biztos), vagy tulajdonképpen az E/1-es kurd betétek nélkül is simán megállna a regény (még akkor is, ha az írónő a végén összeköti a szálakat).

De valójában óriási dicséretről van szó, amikor azt mondom, érdekel a sorozat folytatása. Hiszen egyrészt nem túl gyakran érzem, hogy tud többletet nyújtani a folytatás; másrészt pedig ez az írónő első regénye.
Ahhoz képest pedig igen profi. :D

robinson P>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Amikor a fikció valósággá válik… Bevándorlók, azték főisten és a kolibri kapcsolata a sörétes puskával… és aki mögötte áll. Alapos gondossággal megírt krimi. Ajánlom.

White13>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Jó régen olvastam krimit, mondhatni kisnyúl lettem, és kerülöm azokat a könyveket, amelyekben fröccsen az agyvelő az avaron, meg hasonlók.
Majdnem kifogott rajtam. Úgy éreztem, annyira valós, annyira hátborzongató – és a menekült szál miatt aktuális – hogy én ezt biza nem fogom tudni tovább olvasni.
Aztán benyelt a könyv teljesen. Nem tudtam nem olvasni, egyszerűen tudni akartam, mi fog történni, mi lesz Biharival, és ki is Fekete Anna valójában.
És nagyon boldog vagyok, hogy nem adtam meg magam a félelemnek, mert szuper jó könyvet kaptam. :)
A szerző pedig egy hiper szuper jó fej csaj, aki egy szigeten él, ahol 1000 lakos van (Finnorszagban) öt kályhája van, maga vágja a fát, és amúgy punk énekesnő is. Tök jól beszél magyarul, amit éppen mégsem tud, angolul mondja, ragyog és tele van élettel. És asszem @PuPilla írta a blogján a könyvbemutatóról, hogy nem kérdezte meg tőle, miért Fekete Anna lett a főhős neve.
Na, akkor en elarulom. :D ugyanis a repterrol jovet a taxiban en azonnal rakerdeztem persze :D
Az Anna konnyen ejtheto nev – ezt mondta (de szerintem koze van Anna Kareninahoz is, ez csak megerzes) a fekete pedig egyreszt a kedvenc szine (azonnal megkedveltem Katit :D) masreszt a finneknel nem megszokott az olyan vezeteknev mint fekete, feher, nagy vagy kiss. :) tudom, ez nem annyira titkos es privi info, de jot mosolyogtam rajta.
Na de ez egy ertekeles – a lenyeg hogy a konyv szuper, igazi skandinav krimi nyomozassal es komoly tarsadalmi kerdesekkel is. Olvassatok! :)

Leliana>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Nem tetszett. Sem a történetvezetés, sem a szereplők, sem a hangulata.
Volt két szál benne, de igazán egyiket sem dolgozta ki az írónő, Bihar története önmagában érdekes lett volna, de a megoldást is utólag tudtuk meg, és a vele történteket is csak apránként csepegtette, kapcsolódni viszont sehol nem tudott a másik ügyhöz. Úgy érzem, megérdemelt volna ő is egy egész könyvet.
A másik szál, a gyilkosságoké… háááát.. a nyomozás sem tetszett igazából, egyáltalán nem kötött le, főleg úgy, hogy vagy Anna sirámait olvashattuk, vagy azt, hogy a múltjában mi történt vele, vagy ivott, cigizett, vagy egyéjszakás kapcsolatba bonyolódott, netán zombiként mászkált fel és alá az alváshiánytól. Ezek miatt nem lett kedvelt szereplőm sem, de nehezen is tudom elképzelni, hogy így ki lehet nyomozni egy ügyet, továbbá azt sem éreztem rajta, hogy igazán korszakalkotó ötletei lettek volna a gyilkosságokkal kapcsolatban. Mondhatjuk úgy is, hogy ha én így dolgoznék, már az ajtó túloldalán találtam volna magam nagyon hamar. Esko, bár kibírhatatlan természet, sokkal komolyabb gondolatokkal tudott előállni. A mészárlások indítéka elég gyenge volt, de egészen fel sem fogtam, hogy ez most mire volt így jó. Elég katyvaszos volt, és abszolút felejthető.
Sajnálom, pedig sokat reméltem ettől a könyvtől :(

tmezo P>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Nagyon jó volt, izgalmas és végig érdekes, különösen azért, mert egy éppen aktuális témát, a bevándorlást, is beleszőtt az írónő a történetbe. Különleges hangulata volt, és úgy az egész könyv különleges. Nem tipikus skandináv, ez más…
Jól kidolgozottnak és életszerűnek hatott; a nyomozás is időbe telt, nem pillanatok alatt oldották meg az eseteket, és a bevándorlás procedúrájáról is elég jó képet kaptam.
A szereplői esendőek, de szimpatikusak. Még az is aki gyűlöli a bevándorlókat. A vége viszont nagyon gyorsra sikeredett. Valamivel több magyarázatot is el bírtam volna viselni a gyilkosságokra, hiányoltam az alaposabb lezárást.

kolika>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Eléggé meglepődtem, amikor azt láttam, hogy egy finn szerző magyar származású főszereplőt választott. Kíváncsi lettem, hogy Anna személyén kívül van-e még valami magyar vonatkozású a könyvben. Elsősorban ezért kezdtem el olvasni, de aztán érdekelni kezdett maga a történet is.
A kötetben több vonalon indulnak el az események. Megismerjük a nyomozót, új munkahelyét, társait. Egy-kettőre felpörögnek az események, amikor valaki a futókat kezdi gyilkolászni .A nyomozást nehezíti az is, hogy nem mindenki fogadja tárt karokkal az új kollégát. Fekete Annának még a kollégái elismeréséért is meg kell „harcolnia”.
A bevándorlási téma nemcsak Anna esetében válik fontossá, hanem kapnak egy ügyet is. Ennek „megoldása”, az ügyet segítők személye igazán meglepett.
Csak a cukorkás papírok megtalálásakor sejtettem meg, hogy ki lehet a futókat kiszemelő gyilkos, előtte nem sok elszórt nyomot találtam, ami a helyes felismeréshez vezetett volna. A kurd lány esetében még ennyi nyomot sem kaptam egészen a levélig. Ezt kicsit fura, mert általában több elejtett nyomot adnak a szerzők az olvasóiknak. Vagy az is lehet, hogy – számomra új szerző lévén – még nem annyira ismert a stílusa, hogy korábban észrevegyem az információ morzsákat.
Számomra pozitív az, hogy nem idealizált a főszereplő személye.

smetalin>!
Kati Hiekkapelto: Kolibri

Sajnálom, nagyon vártam már a könyv olvasását, de mint sok esetben, ha valamit nagyon várok, akkor pici csalódás ér!! Nem került hozzám közel Anna, de egyik szereplő sem. A gyilkosságok….rettentően elnagyolt volt, majdhogynem mellékszál, a könyv fő motívuma Anna volt, és az Ő depressziója! Felváltva, hol önsajnálatot, hol önutálatot érzett , szenvedett a cigi és a futás között (rettentően zavart), a családja miatt, a helyzete miatt. Nem tudtam átérezni, sem megérteni.
A gyilkossági nyomozás átlagos volt, alig haladtak, majd egyszer csak jött a nagy áttörés,és a gyilkos is csak úgy előkerült semmi előzmény nem volt. az indok meg……..
Ettől függetlenül, nem adom fel, bízom benne hogy fejlődni fog az írónő, és olvasni fogom a következő könyvét!!!

szadrienn P>!

Úgy tűnt, a nyár immár visszavonhatatlanul véget ért, pedig a bőr még sehogy sem akart megválni a hőségtől és a tengervíz érintésétől. Elkezdődött az iskola, véget ért a munkába járók nyári szabadsága, és a társadalom visszazökkent a dolgos hétköznapok ritmusába: munkába, haza, munkába, haza, vége a mólón heverészésnek és pitypangfújdogálásnak.

VNoémi>!

[…] a vágy gyakran jobb érzés, mint a beteljesedése.

VNoémi>!

[…] az emberek életnagyságú hazugságokat tudnak magukban rejtegetni, bármi előkerülhet.

VNoémi>!

A név számít. A név elárulja, honnan származik az ember, néha akár falura pontosan. Leleplezi, milyen nyelven beszél az illető. A név része az identitásnak, annak külső ismertetőjegyei közül a leginkább egyértelmű, és még annál is több; egy személyes szó arra, ki vagyok.

szadrienn P>!

Ma már mindenki az egyenrangú Internetemberiséghez tartozik, vidéken lakni pedig trendi visszaváltás a tempóban. A mindennapi munkába való ingázás következtében eltörlődött a határvonal.

szadrienn P>!

– Ez ám a kellemes látogatás, egy valódi rendőr! Itt olyan kevesen járnak, hogy ez bizony kávét érdemel.

szangi>!

Annyival könnyebb papírokkal foglalkozni, mint emberekkel.

VNoémi>!

Te csendes táj,te. Mindent látsz, és mégis hallgatsz.

_Katie_ P>!

Felesleges olyan dolgok miatt szomorkodni, amiken nem tudunk változtatni.

Fekete Anna sorozat · Összehasonlítás