Megőrjít ​a családom! Segítség! 12 csillagozás

Túlélési útmutató tinédzsereknek
Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség!

Szerinted nem lenne tökjó, ha a családodban lenne egy Agónia nagynéni, aki csak ülne a sarokban, csendben mindent megfigyelne, ami körülötte történik, és bölcs tanácsokat adna? (Lehet, hogy már van is egy ilyen nagynénid.) Valószínűleg persze megőrjítene, és igen hamar megkérnéd őt, hogy tűnjön el, és oldja meg a saját problémáit.

Eredeti cím: HELP! My family is driving me Crazy!

Eredeti megjelenés éve: 1997

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Aggódó tinik könyvtára Alexandra

Alexandra, Pécs, 1997
188 oldal · ISBN: 9633674174 · Fordította: Csontos Szabolcs

AeS P>!

Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség! Túlélési útmutató tinédzsereknek

(Sok fogadalmam közül az egyik, hogy megpróbálom bepótolni a régen olvasott, vagy olvasottnak jelölt könyveim értékelését, íme egy gyöngyszem a kamaszkoromból.)
Erre a sorozatra jó szívvel emlékszem vissza, még úgy is, hogy néhány sikerületlenebb darabja is volt. Emlékszem, hogy Kathryn Lamb könyveit mindig vártam, és arra is emlékszem, hogy nagyon szerettem őket.
Ez a kötet kamaszokról és a családjukról szól – van köztük gazdag, szegény, elvált szülők, konzervatív szülők, átlagos család, egykék, testvérek, fiatalabbak, idősebbek, lányok, fiúk, tehát nagyjából minden és mindenki. A szereplők 13-15 évesek, a könyvet én mégis inkább 11-13 éves kor között ajánlanám. Van néhány olyan tanácsa, amit felnőtt fejjel furcsának tartok, de nem kizárt, hogy tinédzserkoromban megszívleltem – a szülő által feltett „Mit csinálsz?” kérdésre a könyv szerint az egyik legjobb válasz az, hogy „Gondolkozom.”, mert így a szülő nem tesz fel további hülye kérdéseket, csak örül, hogy csemetéje gondolkozik. Hát, én korban most már inkább a szülőség felé tendálok, úgyhogy ez a tanács némileg felbosszantott, de tegyük a szívünkre a kezünket, a szülők idegesítőek tudnak lenni, még akkor is, ha mi vagyunk a szülők.
A ’90-es évek végén játszódik a „cselekmény”, még a mobiltelefon is újdonság, ebből a szempontból a technológia már meghaladta sajnos. A családdal és szülőkkel kapcsolatban nekem fájón hiányzott a gyermekbántalmazás kérdésköre, talán túl nagy falat volt, de arról egyáltalán nem szól semmit. Mindenképpen pozitív viszont az, hogy jó hangulatban, nem didaktikusan, de gyakran utal arra, hogy a szülő is ember, nem csak pénz- és engedélyadó gép, ezért így is illene viselkedni vele. Sok megoldási javaslatában a kompromisszumos lehetőségekre hívja fel a figyelmet, és nem mulasztja el kiemelni, hogy ha valamit megígérsz, azt be is kell tartani – különös tekintettel például az időben hazaérkezésre. (Ez tuti, hogy mélyen megragadt bennem gyerekkoromban, és amúgy én baj nélkül vészeltem át a kamaszkort, de az is igaz, hogy én jó gyerek voltam.)

MollyArcher>!

Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség! Túlélési útmutató tinédzsereknek

Nagyon aranyos, vidám sorozat a kilencvenes évek végéről. Többféle családmodellt is bemutat, így sokan magukra ismerhetnek benne, elsősorban a tinik közül. Bár már jócskán meghaladta az idő és a technika, a mai napig szívesen olvasgatom. A tanácsok között vannak időtállóak, és az egész sorozatot átlengi a finom humor és egyfajta békebeli, nosztalgikus hangulat.

Lilla>!

Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség! Túlélési útmutató tinédzsereknek

Nekem ez nemjött be… :( vicces volt, meg minden, de nem az én stílusom. Nemtudom meigindokolni, hogy miért, egyszerűen nem tetszett.
Lehet, hogy velem van baj.
Mindenkinek más az ízlése, nekem ez nem jött be és kész. Lehet, hogy másnak meg nagyon-nagyon tetszett.
Remélem senkinek nem rontottam el a kedvét ettől a könyvtől! ; ) Jó olvasást azoknak akik most kezdik majd! : )

Anna_Casea>!

Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség! Túlélési útmutató tinédzsereknek

Korunk méltatlanul elfeledett könyve. Szórakoztató, kedves, vicces, remek kikapcsolódás – de mindemellett tényleg átlátja és megérti a fiatalok problémáit, és mind az ő, mind az őket körülvevő felnőttek számára hasznos, gyakran kompromisszumos megoldást javasol , egy esetben többet is! :) Imádtam, tényleg remek kis könyv!

PuPilla>!

Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség! Túlélési útmutató tinédzsereknek

Hogyan reagáljuk le a családot tiniként. Hm. Nem volt rossz, de akkor nekem kevesebb problémám volt mint így nagy gyerekként … nem írnának egy olyan könyvet is? :)

Dorabella>!

Kathryn Lamb: Megőrjít a családom! Segítség! Túlélési útmutató tinédzsereknek

Tipikus kamaszkönyv, ennek alapján kezdem írni anno egy saját könyvet Segítség, megőrjít a kishúgom címmel :D Én 13 éves voltam, ő meg 6, de igazi ördögfióka, és néha tényleg a pokolra kívántam (a családom többi tagjával persze :))

Anna_Casea>!

A megrázkódtatás kisebb lesz, ha a találkozás előtt a szüleidnek mesélsz valamit a barátodról. […] Például:

„James-nek komoly művészi hajlamai vannak.” (Értsd: „James-nek derékig érő lila haja van, mindkét fülében két fülbevalót hord, az orrában is van egy, és egy feltűnő bohócsipkában szokott járni, amelyről harangok és bojtok lógnak.”

2. fejezet - A család és a barátok / 3.probléma: Barát / barátnő meghívása hozzátok; 91. oldal