Homály 49 csillagozás

Katherine Webb: Homály

Egy ​ismeretlen, első világháborúban elhunyt katona holttestére bukkannak Belgiumban. A férfinál két drámai hangvételű levelet találnak egy Hester Canning nevű asszonytól, amelyek felkeltik Leah, a szabadúszó újságíró érdeklődését. A lány elhatározza, hogy kideríti a halott férfi személyazonosságát, és felfedi a levelek mögött húzódó történetet.

A nyomozás szálai egy vidéki parókiára vezetnek, 1911-be. A kutatás során Leah egyre jobban megismeri a történések középpontjában álló fiatal és naiv Hestert, akinek a nyugodt életét fenekestül felforgatja egy váratlan vendég érkezése. A megnyerő és jóképű Robin Durrant, az okkult tudományok szakértője azért érkezik a faluba, hogy tanulmányozza a környék szellemi lényeinek az életét, és örök halhatatlanságra tegyen szert azzal, hogy lefotózza őket. Célja elérése érdekében semmitől sem riad vissza, még a csalástól sem. Hester a Robin iránt érzett vonzalom és gyűlölet között vergődik, és egyre jobban eltávolodik lelkész férjétől, bár… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2011

General Press, Budapest, 2012
430 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636433918 · Fordította: Hajnali Virág

Bleeding_Bride IP>!
Katherine Webb: Homály

Most, hogy épp @_Eriii -t próbálom megmanipulálni, hogy adjon egy esélyt ennek a történetnek látom, hogy mivel moly előtti olvasásom nem írtam hozzá semmit.
Elég szomorú, tekintve, hogy nagyon élveztem és elég sokáig hordoztam a történetet magammal. Hát 4 évvel az olvasás után is nem ezt ajánlgatom?
Tetszett, ahogy a jelenkori szereplőnk visszamászik a kutatásaival a múltba, szerettem a múltbeli szereplőket, az élettörténetüket, furcsaságaikat, a kor megkövetelte képmutatásukat, és az is bizonyos, hogy Cat (lehet nem ez volt a neve, de az idő s a memória) miatt emlékszem, hogy jó nagyot sírtam, kétszer is. Egyszer örömömben és egyszer bánatomban, de nem ebben a sorrendben.

Paulinusz_Tünde P>!
Katherine Webb: Homály

Nagyívű, példásan megírt történet egy nehéz korból, egy nehéz sorssal. Szabadság, szerelem, árulás, bántalmazás, sosem gyógyuló sebek, eszmék.
Az írónő légiesen fogalmaz, bátor, a szavai ropognak mint a tűz. Szereplői elhagyták saját magukat, de mégsem veszik észre. A történet veleje éppen az egyszerűségében rejlik, és a két idővonalban. Igazából két főszereplőnk van Cat és Hester. Cat Morley a tiszta nő, a cseléd, aki minden sejtjében hordozza a félelmet. A lelke szabadsága szárnyal. Fekete lelkében a hófehér padlás, a tiszta kék ég a megtestesült tisztaság. Nem hétköznapi műveltsége támasz a valóság talaján. Cat élete csupa rövid strófa. Dallamtalan, rímtelen lázadás. Meleg szíve jéghideg hajnalokat él át, de tartása kemény, hajthatatlan. Nem kétséges a főszerepe.
Hester a talányos nő, a feleség, az éretlen asszony, a mindig reménykedő kislány. Nem tud a valóságból meríteni, nincs támasza, örökké bizonytalan, cselekvésképtelen, és ostobán türelmes.
A házban, ahol az őrület lassan fokozódik és alakul ki, egy láthatatlan „szellem” bolyong a falak között és szórja átkait a benne lakókra. Önzőség lopakodik faltól-falig, elbújt ígéretek kerülnek elő hirtelen, szavakat köt meg lehetetlen helyeken, de a forróság a mindent megülő rekkenő hőség szétolvasztja a szemfényvesztés ködét, lassan minden az lesz aminek látszania kellene. Születhet-e bármi jó az elhallgatott szavakból? A csillámporral meghintett hétköznapok mondataiból? Mindenkinek elérkezik az a pillanat, amikor a tükörbe kell néznie. A forróság nem olvasztja el a bűnöket, sőt. Az emberi sötét vágyak alja a pokol bejárata lehet. Van-e mentség, feloldozás? Az őrület mely rétege még a normális?
Elemi erejű, grandiózus történet ez, kicsit szétfeszítette a lelkemet. A szavak, a mondatok megálltak a levegőben, hogy aztán recsegve-ropogva hulljanak le a mélybe.

Aurora_Serenity_White I>!
Katherine Webb: Homály

Nagyon szép, megható regény szenvedésről, szerelemről és beteljesületlen vágyakról.

Petrasek>!
Katherine Webb: Homály

Semmi szépség nincs egy hazugságban.
Ha nem látom meg a borítóját talán nem is olvastam volna el. És itt hozzátenném, hogy valami eszméletlen gyönyörű *-*
Az eleje egy tipikus laza, könnyed, viktoriánus korszakot előidéző sztori. Ahol általában a hölgyek pirulnak és igyekszenek férjet fogni, ahol mindenki udvarias, templomba jár, és még sorolhatnánk az akkori élet velejáróit. DE ebben ahogy halad előre a cselekmény és megismerkedünk a korabeli főszeplőkkel és gondolataikkal, hát minden csak nem leányálom. Az elején csak apróbb dolgokban jelenik meg a feszültség, a baj aztán a végén, mint valami atombomba szétzúzza a világot.
Két szálon fut egy a cselekmény jelenben és 100 évvel korábban. Ezt nagyon ötletesen oldotta meg az írónő. A hirtelen időugrások teljesen más világot mutattak, pedig a helyszín egy és ugyanaz. Olyan érzés, mint ha egy régi fekete- fehér filmet vetítenének le kisebb megszakításokkal.
Nem egy mozgalmas, akciódús történet (bár van benne egy-két fordulat), az írónő inkább a szereplők jellemére építi a könyvet. És ha már a szereplőket megemlítettem, hozzátenném, hogy mindenki olyan igazi. Az a bizonyos emberi tökéletlen tökéletesség. Talán ezért is lehet könnyen elképzelni, hogy bármikor megtörténhetett a múltban.
A fülszöveg becsapós. Nincs szó nyomozgatásról, mert adva van a bizonyíték. Nincs benne szerelemi sokszög, mindössze egy csaló, képmutató munkálkodása, hogy tönkre tegyen egy, amúgy is hideg házasságot, és nem utolsó sorban senki sem az, aminek látszik!

czuczy>!
Katherine Webb: Homály

Először is: a fülszöveg nem adja át azt, amiről ez a könyv szól!
Borongós, kemény történet, történelmi eseményekkel megfűszerezve. A fő történetszál egyértelműen a múltban történt esemény, a jelenben játszódó szál csupán rendszerezi az eseményeket, plusz izgalmat ad hozzá, de nélküle is megállná a helyét a sztori.
A szereplők egyediek, összetettek, mindenkinek helye van a történetben. Nem felemelő, vagy vidám olvasmány, de jó volt olvasni, végig fenntartotta az érdeklődésem. Sok minden sejthető, de ez nem zavaró.

azboka P>!
Katherine Webb: Homály

Kellemes olvasmány, nem kifejezetten pörgős, de végig érződik benne a feszültség. A jelenkori szál elég felületes, tulajdonképp nem is nagyon kellett a történetbe. Egyébként is előnyben szoktam részesíteni a múlt cselekményeit az ilyen típusú könyveknél.
Nem vált a kedvencemmé, de tetszett.

Hörcsibald>!
Katherine Webb: Homály

Ú, nagyon jó, de nagyon nyomasztó. A jelen kevésbé hangsúlyos, a múlt önmagában kiteszi a könyvet, de én nem is bántam, hogy néha a romantikus, ponyvás jelent olvashatom a nehéz sorok után. Fú, ez a szüfrazsett dolog teljesen kiborított… ahogy velük bántak (nem lövöm le a poént, bár a neten is lehet találni ilyen témájú írásokat). A teozófiának utánaolvastam, egészen érdekes… Szóval jó a történet, szép az átmenet, ahogy leírja azt a bizonyos nyarat, ahogy változnak a viszonyok a lelkész lakban, izgalmas is, meg borzasztó és amúgy számomra teljesen hitelesen visszaadott egy kort a maga irányzataival. Istenem, de jó, hogy nem akkor és ott élek nőként! Bár én tuti, hogy szervilis, nőies nő lettem volna. Ha rajtam múlt volna a női választójog, akkor még most sem szavaznának a nők. Maximális riszpekt a szüfrazsetteknek, mindazonáltal szerintem nem voltak teljesen normálisak, mint ahogy a fanatikusok általában egy kicsit elborultak. Ahogy a testvérem mondta, az biztos, hogy az első „dolog” után szóltam volna, hogy a vacsorát már tányérban kérem. Aki olvasta, tudja, mire gondolok. Brrr!

Amilgade>!
Katherine Webb: Homály

Érdekes könyv, ahol a múlt hangsúlyosabb, mint a jelen. Ennek következtében a jelenben élő szereplők elég halványan sikeredtek. Nem is értem, hogy miért nemcsak a múltban játszódik ez a regény, akkor talán megkapná az 5 csillagot is.

Katherine Webb: Homály

Remekmű! Iszonyatosan jó könyv volt! Nem tudtam letenni. Nagyon jól meg van írva, ki van dolgozva….egyszerűen elaléltam tőle. Még több ilyen ütős könyvet!
Csak a magyar címen kellett volna egy kicsit többet gondolkodni…A szó szerinte fordítás – Láthatatlan – is jobb lett volna ennél. Ne a cím alapján ítéljünk! :) (-fél csillag)

cseri>!
Katherine Webb: Homály

Jaj, hát ez rossz volt. Úgy kell annak, aki sikerkönyvet akar olvasni. A kéthetes polcról szoktam általában egy könyvet hozni a könyvtárból, de ez nem volt éppen jó választás. Nem volt tulajdonképpen rossz vagy érdektelen a történet magja, de olyan bő lére volt eresztve, sokszor untam. Nem egy jó stílusban megírt könyv, na. Nem kell mindent az olvasó szájába rágni, basszus. Első számú írói szabály. És erre még rátesz egy lapáttal a fordítás. Tanítani lehetne rajta, hogyan ne fordítsunk, milyen szavakat ne használjunk., mert pontatlanok, elcsépeltek…. a végére ez már nagyon-nagyon zavaró volt… :S

K_Maria P>!

…szerintem mindenki lehet vágyai rabszolgája, ha ezt megengedi magának. Az ember valódi értéke a cselekedeteiben rejlik. Abban, hogy mit választ a lehetőségei közül.

Belle_Maundrell>!

Miért ne lehetne a gyerekkori mesék, mítoszok alakjainak valamilyen szinten kapcsolatuk a létező világgal?

Petrasek>!

Az ember valódi értéke a cselekedeteiben rejlik.

csilla0923>!

Semmi szépség nincs egy hazugságban.

Belle_Maundrell>!

Néha egy kívülállóra van szükség ahhoz, hogy az ember felfogja, mi veszi körül

Belle_Maundrell>!

Megannyi rejtőzködő titok, rejtett szépség, gondolja magában. Oly sok igazán szép dolog létezik, és mégsem elegendőek a számunkra. Nekünk mindig más után kell kutakodnunk.

Belle_Maundrell>!

Odakinn a világ még fakó, színtelen és szürreális a különös, hajnal előtti derengésben, ami se nem sötét, se nem világos, se nem nappal, se nem éjszaka. Olyan, mint egy hosszan kitartott pillanat, amelyben szertefoszlik a múlt, de még nem lépett a helyére a jövendő.

csilla0923>!

Akár egyedül is lehetnék ebben a házban, szellemektől körülvéve. Látja, mit tett? Az egyik felem azt kívánja, bárcsak soha ne ismertem volna önt. Néha nem csak az egyik felem. Megpróbálom most elképzelni önt, hogyan fest a megszokott öltözete nélkül, a könyvei nélkül, a mosolya nélkül. Azok nélkül a kellékek nélkül, amelyek felépítették a képet, az ön „isteni igazságát”. És most mi lett a sorsa mindennek? Vajon ezt is elhagyta, mint ahogyan engem?

Belle_Maundrell>!

A világ vakon rohan a kicsinyes érdekei után, miközben fogalma sincs a dolgok igazi rendjéről… az egész világ rossz vágányon halad, és csalódott.

Belle_Maundrell>!

És én úgy látom, az emberek ragaszkodnak a saját tudatlanságukhoz mindaddig, amíg ez kényelmes a számukra. Egyszerűen nincs okuk rá, hogy keressék az igazságot, amíg rá nem kényszerülnek.

Kapcsolódó szócikkek: igazság