Small ​Spaces (Small Spaces 1.) 36 csillagozás

Katherine Arden: Small Spaces Katherine Arden: Small Spaces

Bestselling ​adult author of The Bear and the Nightingale makes her middle grade debut with a creepy, spellbinding ghost story in the tradition of R. L. Stine destined to become a classic.

When eleven-year-old Ollie lost her mother in a plane crash, she sought solace in her books. So when she stumbles upon a distraught woman standing on the banks of the river intent on throwing a book into the water, Ollie stops her, steals the book and rides away on her bike. Upon reading, Ollie discovers a chilling ghost story about a girl, Elizabeth Morrison, who is being chased through cornfields filled with scarecrows by two brothers with deadly intent. When she finds the graves of Elizabeth Morrison and her tormentors, Jonathan and Caleb, on a farm during a school trip, on a day already full of odd occurrences, Ollie starts to think this book is more than just a book. On the ride home, the school bus breaks down along the side of the road and none of the kids or their teacher can get… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

Penguin Random House, New York, 2019
Putnam, 2018
256 oldal · ASIN: B077LTTXN5
Putnam, 2018

Brian Battersby · Olivia Adler (Ollie)

polimatilda I>!
Katherine Arden: Small Spaces

A tavalyi Creep-a-thon óta mozgatta a fantáziámat ez a kötet, és gondoltam, ha már itt az ősz, akkor olvasok egy kis cozy horrort is, ahogyan a többiek nevezték ezt a könyvet. Katherine Ardentől egyébként is nagyon szerettem Az Északi erdő legendája trilógiát, ezért úgy éreztem, egyáltalán nem lehet rossz választás.

És nem is csalódtam. Érdekes volt a felvezetés, megvolt a creepy hangulat, nagyon jó volt az atmoszféra, amit teremtett. Ha már magyarul nem jön ki több kötete, angolul mindenképp szeretném végigolvasni.

Katherine Arden: Small Spaces

Meg kell mondjam, nagyon nem erre számítottam. Jobban tetszett, mint ahogy azt gondoltam, na de hogy egy 11 éves kislány főszereplésével íródott könyvtől szabályosan kirázzon a hideg, az azért meglepett.
A történet ötletes, gyorsan olvasható, hiszen végig izgalmas, viszont közben tényleg elég ijesztővé vált (számomra) pár alkalommal. Egy repülőút során kezdtem el és fejeztem is be még leszállás előtt – biztos vagyok benne, hogy ezt csak fényes nappal tudtam így megoldani, mert ez nem egy esti mese. Mesés, persze, csak megfűszerezték egy kis történelemmel, misztikus elemekkel, és azokkal a fránya madárijesztőkkel. Megjegyezném, egy figurára sem fogok tudni úgy tekinteni, mint ahogy azt a könyv előtt tettem.
Imádtam a kialakult triót, és hogy a csapat mindegyik tagja hozzátett valamit a haladáshoz, a sikerhez. Aranyosak voltak, és bátrak egy olyan kalandban, amire senki sem készíthette fel őket előre. Tetszett még a középpontban álló szülő-gyerek kapcsolat, és nem egyszer meghatott az anya-lánya kötelék. :')
Kicsit rápihenek, de alig várom a sorozat folytatásait!

tamachan>!
Katherine Arden: Small Spaces

Könnyed, mégis hátborzongató olvasmány – pont, amire számítottam. Humoros és okos, bevallom, nem voltam felkészülve a csavarra a végén, eléggé meglepett. Talán a karakterek annyira nem kerültek közel hozzám, de mivel sorozatról beszélünk, ezért ezt elnézem, az írónőnek bőven lesz még ideje jobban kibontani őket, így bizakodó vagyok velük kapcsolatban. Bár „őszi olvasmány”, nem volt zavaró, hogy most olvastam, sőt, még kicsit hiányzott is tőle ez az időszak, hiába várom most teljes erővel a nyarat. A fél csillag levonást csak azért kapta, mert rettentően vékony volt, még szívesen elmerültem volna benne. Amúgy imádtam, és tipikusan az a könyv, amit odaadok majd a gyerekeimnek is, mert ez képes rá, hogy megszerettesse az olvasást a kicsikkel.

manami P>!
Katherine Arden: Small Spaces

Az egyik legfélelmetesebb MG könyv, amit valaha olvastam. Ha én magam is 9-12 éves lennék, biztosan reszkettem volna egy-két órát a takaróm alatt spoiler! A nyelvezete kellemes, a korosztályhoz illő, de nem ostoba(!). A történet szintén elég egyszerű gyerekek számára, de nem nézi butának a közönséget, sőt, még egy kis csavart is kapunk a végén. A hangulatfestés (amitől az író többek közt olyan zseniális) tökéletes – néha még felnőttként is megborzongtam olvasás közben –, elég csak a borítóra néznünk, majd ezt a képet szavakká alakítva elképzelnünk. Nagyon érzékletes!

A karakterek nagyon jók voltak, Ollie, a gyász miatt folyton dühös, egyre keményebb kislány, az ő ellentéte Coco a (felszínen) sírós-picsogós osztálytárs, valamint Brian, aki szintén nem az, akinek mindenki más hiszi. A gyerekek nagyon sok dolgot tanítanak meg az olvasónak; elfogadás, bátorság, kedvesség, barátság – és imádom érte őket. Az apa-lánya kapcsolat pedig egyszerűen gyönyörű!

Olvasás közben nagyon sokszor jutott eszembe Darren Shan regényes története (nem mintha a történet hasonlítana!). Ó, mennyire imádtam spoiler rettegni olvasás közben! Még most is emlékszem a döbbenetre, amikor spoiler, le se mertem hunyni a szemem egész éjszaka. Biztos vagyok benne, hogy ez a történet is hasonlóan hatott volna rám. spoiler Az egyetlen ami picit zavart, a (számomra) túl gyors végkifejlet spoiler. De első MG könyvként, ez tényleg nagyon szép teljesítmény!

heysunny P>!
Katherine Arden: Small Spaces

Jópofa, kreatív és a közönsége számára bizonyosan ijesztő ifjúsági könyv, nagyon tetszett. Szuper karakterek voltak benne, kifejezetten tetszett, hogy mindhárom főszereplő valami beskatulyázott karakter trope-nak tűnik elsőre, de amúgy egyáltalán nem 2D-sek és nem is klisések. A hármójuk közötti baráti kapcsolat és kialakulása nagyon szuperül lett megírva, imádtam őket együtt.

Mások már említették előttem, de én is elmondanám, hogy a könyvnek az egyik legnagyobb erénye az, hogy bár MG könyv, egyáltalán nem nézi hülyének az olvasóját, sőt. Nem mondanám, hogy felnőttes hangvételű, de a korosztályához képest kifejezetten érett hangnemet üt meg Ollie karaktere (és ugye az ő szemszögéből vizsgáljuk a történteket), ami nagyon tetszett, mert sokszor az a bajom az ifjúsági könyvekkel, hogy túlságosan is gyerekesen vannak megfogalmazva és kábé 2 évesnek nézik a közönségét. Itt nem volt ilyen, ráadásul Ollie nagyon okos és furfangos, aki a gyász nehéz terhét viseli. Apróságok, de az apa-lánya kapcsolat, a szülei szerelmes kapcsolata, ezek mind-mind nagyon jól lettek megírva. Nagyon tetszett.

littlelinda>!
Katherine Arden: Small Spaces

Nagyon meglepett, hogy mennyire különbözik ez a könyv az írónő másik sikerkönyvétől, de őszintén szólva, én nagyon örültem neki, mert a The Bear and the Nightingale után tartottam tőle, hogy megint csalódnom kell. De ez a történet sokkal-sokkal jobb, és már a stílusán is érződik, hiszen könnyen és gyorsan lehet vele haladni, miközben kellőképp titokzatos és felkelti az ember kíváncsiságát, nem csak Ollie múltjával, de a Smoke Hollow farm kísértet történeteivel kapcsolatban is. Ollie-t nagyon könnyű megszeretni: egy okos, határozott lány, aki kezébe veszi az iránytást, hogy megmentse az iskolatársait, és végül elfogadja spoiler is nagyon ötletesen volt megoldva. A könyv elején pont kellő mennyiségű a bevezetés: megismerhetjük Ollie rutinját, ahogy elhatárolódik az osztályától és igyekszik elterelni a figyelmét a múltról és a szomorú gondolatokról; valamint megismerjük Briant és Cocot, akik a legalapabb sztereotípiák megdöntését szolgálják, de a lehető legjobb módon, így mindkettőjüket egészen megszerettem a könyv végére. Smoke Hollow kísértet története valóban hátborzongató, az éjszaka a farm területén mászkáló madárijesztők pedig kifejezetten rémisztőek voltak, főleg amikor Olliék a kukoricás labirintusban bolyongtak – brr. A csavar a történet végén teljesen váratlanul ért, mert egyáltalán nem ilyen befejezésre számítottam, és egy ici-picit összecsapottnak éreztem. Viszont az egyik legkreatívabb részlet szerintem az ellopott könyv volt, aminek szintén Small Spaces a címe… :DD Nagyon kíváncsi vagyok a következő részre, és már most várom, hogy olvashassam – ez a könyv sikeresen megszeretette velem az írónőt :))

Sabinomi>!
Katherine Arden: Small Spaces

Őszi hangulathoz kell egy kis félelmetes könyv… És az sem gond, ha fiataloknak szól… A könyv egy kisvárosi lányról szól, aki elveszítette az édesanyját, és egyik osztálykirándulás során fura dolgok kezdenek el történni. A könyv eleje teljesen beszippantott. Nagyon tetszett a félelmetes hangulat, és a könyv, amit Ollie talált is Aztán a vége felé kicsit kizökkentem a könyvből… Nem volt rossz, csak lehet, hogy mivel takarítottam közben, nem tudtam annyira beleélni magam. Ettől függetlenül nagyon jó könyv volt, és szerencsére rövid is. Következő hangos könyvem biztosan a folytatása lesz

NyZita >!
Katherine Arden: Small Spaces

Van néhány amerikai tagállam, ahol biztos nem szeretném eltölteni békés nyugdíjas éveimet. Ilyen Maine, ahol Jessica Fletcher körülbelül minden bokorban holttestre bukkan, Massachusetts, ahol Lovecraft misztikus, ősi szörnyetegei tanyáznak, most pedig már Vermont is, ahol remélem, máris betiltják a madárijesztőket!

Aki szívesen olvas ifjúsági horrort, annak ez a könyv is biztosan tetszeni fog. Egy iskolabusz, mely lerobban a ködben, baljós helyi legendák, soha elő nem került holttestek, és a „mosolygó ember”… Nagyon vészjósló hangulatú, egyetlen éjszaka alatt végigizgulható, viszonylag rövid történet, melyben összeáll a sorozat következő részeiben már rutinos csapatként működő baráti hármas.

A legfőbb ellenség az én ízlésemnek lehetett volna kicsit félelmetesebb és nehezebben legyőzhető, de ez legyen a legnagyobb baj. A kenyeret sütő és nyuszis zoknit horgoló apuka viszont máris nagy kedvenc :D

Sillya>!
Katherine Arden: Small Spaces

Egyik molynál láttam ezt a könyvet és annyira megtetszett a borító, hogy be kellett szereznem. Eredetileg Halloweenre szántam, de sajnos úgy sikerült beszerezni, hogy kicsit utána olvastam, de így is tökéletes volt.

A történet már az első oldaltól érdekes, Ollie karakterét hamar megszerettem és már rögtön az elején egyik bajból a másikba keveredik. Nagyon tetszett, hogy az események hátterét könyv formájában ismerjük meg és hősnőnk szerencsére nem értetlenkedik, mint általában szoktak, hamar rájön az összefüggésekre. A történet bár middle grade kategóriába tartozik, de az írónő olyan jól írta meg a könyvet, hogy nem egy részen megborzongtam. Az írásmód is szép (némelyik YA sokkal szegényesebb irásmóddal rendelkezik). Külön öröm, hogy nem a tipikus horror „ellenségek” egyikével találjuk szembe magunkat, itt sokkal kreatívabb a főgonosz. A történet mondanivalója is tetszett és sokszínű témákkal foglalkozott: család, barátság, gyász és veszteség feldolgozása, mások előítélete mennyire helytelen és az emberi önzőség is terítékre kerül. Fél csillagot le kellett vonnom, mert nagyon tetszett a vége, de kicsit hirtelen lett a sok felépítés után.

Imádtam ezt a kötetet, kis halloweeni borzongásra vágytam és ezt tökéletesen megadta: érdekes történet, szerethető karakterek, többféle téma, mondanivaló. Bár egyértelműen middle grade könyv, de nem kevésbé élvezhető és biztos, hogy a sorozat további köteteit is beszerzem.

Morcant>!
Katherine Arden: Small Spaces

Nem számítottam rá, de tetszett, meglepően jó volt. Az atmoszférája tényleg kicsit ijesztő, őszre tökéletes olvasmány. Egyedül a végével nem voltam 100%-osan megelégedve, de majd a következő kötetekben csak fény derül mindenre.

Könyvmolyocska1 >!

Let boys be a mystery for another day; there was the mystery of her book in front of her.

7. fejezet

Könyvmolyocska1 >!

Don't panic. That's the first rule of survival. Never panic.

21. fejezet

SzRéka P>!

“It’s getting dark,” said Coco.
“That tends to happen at night,” Brian muttered.

Chapter 13

Kapcsolódó szócikkek: Brian Battersby
SzRéka P>!

“How is she the clumsiest person ever on the ground, yet a squirrel when she’s climbing?” muttered Ollie.
Brian grinned. “You’re kind of grumpy most of the time, but when things get bad, you’re the bravest. People can surprise you, Ollie-pop.”

Chapter 21

Kapcsolódó szócikkek: Brian Battersby · Olivia Adler (Ollie)
SzRéka P>!

OCTOBER IN EAST EVANSBURG, and the last warm sun of the year slanted red through the sugar maples.

Könyvmolyocska1 >!

You can't hide in your books forever. There are all kinds of people, and good things, and life, just waiting for you.

Könyvmolyocska1 >!

You're kind of grumpy most of the time, but when things get bad, you're the bravest. People can surprise you.

21. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Brian Battersby
SzRéka P>!

“Were you not listening at all? I was giving you such a fantastic speech too.”
“Speech?” said Ollie, still dazed.
“Yep,” said her dad. “The ‘Be good today, stay dry, I love you’ speech. It’s in the manual somewhere.”

Chapter 4

Kapcsolódó szócikkek: Olivia Adler (Ollie)
EllanieB>!

Once you leave Narnia, you can't get back in the same way.

21. Fejezet

Small Spaces sorozat · Összehasonlítás