A ​sárkányház titka 27 csillagozás

Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Kalandregény – a fiataloknak mindig kedves színhelyen: egy lánykollégiumban. Morcos tanárok – egy édes kivétellel – s egy csomó rakoncátlan lány, aki fölfedez egy lakatlan, ámde kísértetjárta kastélyházat. Titkok rengetegét derítik föl, hátborzongató kalandok közepette. De mire a tanév véget ér, minden rejtélyről lehull a lepel, s a főhősnő régi arisztrokrata származású, ámde szűkölködő családja egy váratlan fordulattal a csodálatos kastély boldog tulajdonosává lesz.

Eredeti cím: The Pimpernel Patrol

Eredeti megjelenés éve: 1925

Móra, Budapest, 1992
174 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631168492 · Fordította: Szirmai Józsefné
Dante, Budapest, 1934
190 oldal · Fordította: Szirmai Józsefné · Illusztrálta: Róna Emy

meseanyu P>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Méltatlanul ismeretlen regény, megérdemelne egy szép új, keménytáblás kiadást, mint Jean Webster könyvei. A helyszín, a szereplők, a stílus mind az igazi klasszikus lányregények közé emelik. Nagyon jól szórakoztam, örülök, hogy végre elolvashattam.

Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Ha gyerekkori kedvencet vagy nagy klasszikust kezdek el olvasni, mindig félek tőle egy kicsit. Mert félek a csalódástól. Mi lesz, ha már nem érzem ugyanazt a hangulatot, mint régen? Mi történik, ha meglátom a kötet hibáit, és elveszik az élmény?
Ez a regény azonban – bár nem tökéletes –, de nem okozott csalódást. Megvan benne minden, ami egy klasszikus lányregényhez kell: bentlakásos iskola; titkos szervezetek; iskolai szleng; csínytevések; szigorú, de valójában kedves tanárnő; vicces elemek. Mindez megfűszerezve egy rejtélyes házzal és egy csodával, spoiler.
Nem tökéletes, mert vannak benne történetszálak, amelyek csak felbukkannak, aztán elhalnak, és hónapok, amelyekről még fél mondatból sem értesülünk.
És furcsaságok is előfordulnak:
– ahhoz képest, hogy iskola, egy jelenet sem zajlik tanórán, és utalás is csak kétszer van konkrét tantárgyakra.
– a szegénység is relatív (nem kap új télikabátot, hanem a tavalyit kell hordania; anyus végzi a házimunkát, de azért hetente kétszer van fizetett alkalmazott).

És milyen hoki az, amit salakos pályán játszanak, és csak az eső zavarja őket benne? – ezt azóta sem derítettem ki.

Mindentől függetlenül a kötet marad a kedvenc könyvek között, és mindenkinek ajánlom elolvasásra.

Dinah >!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Jó kis történet, bár időhiány miatt lassan haladtam vele… Mindenképp megérne egy új fordítást, mert sok hiba van benne, és mivel angol változatot nem találtam hozzá online, így nem jeleztem őket a bakiknál…

altagi P>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Rendkívül bájos és építő jellegű történet. Kissé erőltetett, de ettől függetlenül tényleg kalandos. Nem jött át, hogy mikor játszódik a sztori, így egy kissé nehezebb olvasni. A szereplőket folyton összekevertem, mindenki Miss meg tanító, vagy kisasszony, növendék, stb.

Or_Sheet>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Gyermekkorom nagyon nagy kedvence. 10 éves fruskáknak kötelező darab.

Lahara IP>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

A cím és a fülszöveg kalandregényt sejtet, pedig valójában egy lányregény, intézetis angol leányokkal. Csak az nem derült ki nekem, hogy valójában mikor játszódik.

tasiorsi>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Annyira kedves és ártatlan! Ráadásul rövid is! Adjátok lányaitok kezébe, mert még értelme is van! :)

panetu>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

egyik nagy kedvenc kb. 12éves koromból, nagymama könyvtárából megszerezve.

Jesper_Olsen>!
Katharine L. Oldmeadow: A sárkányház titka

Hamar elolvasható, kedves történet. Szebb külsőt, talán picit gördülékenyebb fordítást és akár még megfilmesítést is (?) érdemelne.

szibolya >!

– A cím gyönyörű – jelentette ki Bridget.
– De kérlek, vigyázz, hogy a titok igazán titok legyen, és ne lehessen már a könyv első felében kitalálni – tanácsolta Josy.
Georgina nagylelkűen megígérte, hogy ennek a kívánságnak eleget fog tenni, de azt már nem vallotta be, hogy egyelőre maga sem tudja, mi is a Sárkányház titka.
– Egészen olyan, mint az „Esmond” – kiáltotta Mary, amikor végighallgatták az első két fejezetet.
Ez a tapintatlan megjegyzés oly szemmel láthatóan sértette a szerzőt […].

161. oldal (Georgina és a sárkány)

szibolya >!

– A fiatal hölgyeknek helyén volt az eszük, asszonyom – mondta a tűzoltóparancsnok Miss Emilynek. – A legtöbb ember szörnyen elveszti a fejét, ha tűz van. Sok szép ház pusztult el ezért. Nem, én nem vinném ki a zongorát, semmi baja nem lesz ott, ahol most áll. És ha engem tetszik megkérdezni, hát amondó vagyok, hogy a kisasszonykák is jobb helyen lennének most az ágyukban, mint odakint az éjszakában, ahol halálra hűlhetnek szegénykék.
– Vissza, vissza, befelé – zsörtölődött Miss Emily, és a harmadikosok nagy bosszúságára a nappali szoba bútorával és a családi ezüsttel együtt szépen visszaszállították őket eredeti helyükre.

147. oldal (Az álom megvalósul)

szibolya >!

[…] ezek a nagy autóbuszok olyanok, mint az őskori rettenetes sárkányok. Olyan garral és zajjal szuszognak, és mindent eltipornak, ami útjukba kerül.

112. oldal (A kék sárkány)

Amikor Chloe ismét lejött, Mrs. Ashford meglepetten kiáltotta feléje:
– Ej, de szép kis teremtés! – Chloe azonban ettől a bóktól sem vesztette el a fejét, mert jól tudta, hogy még a legjelentéktelenebb kislányból is szépséget varázsol egy jó kis francia szobalány meg egy rózsaszín brokátruha.

87. oldal (Hamupipőke elmegy a bálba)