Óriás 39 csillagozás

Kate Scott: Óriás

„Rájöttem, hogy számomra ez a boldogság. Okésnak lenni.”

Anzo nagyon-nagyon kicsi. A szülei nagyon-nagyon magasak és hangosak. Talán ezért nem hallják meg, amit mondani szeretne nekik. Mit kéne tennie Anzónak, hogy a szülei meghallgassák, az iskolában ne csúfolják, és végre a legjobb barátain kívül más is észrevegye, hogy milyen fantasztikus és tehetséges? Amikor rajzaival megnyeri a képregényszövetség különdíját, elhatározza (vagy inkább a barátai határozzák el helyette), hogy a kezébe veszi a sorsát. Lehet, hogy néha nem árt kockáztatni, és bízni benne, hogy a legjobb dolog igenis meg fog történni velünk.

Eredeti cím: Giant

Eredeti megjelenés éve: 2017

Kiadói ajánlás: 9 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Abszolút Könyvek Pagony

Pagony, Budapest, 2018
168 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634103813 · Fordította: Illés Róbert · Illusztrálta: Alexandra Gunn

Kate Scott: Óriás

Ez a könyv a kirekesztettség, kiközösítés, tolerancia témakörét jeleníti meg Anzo, a kisnövésű 12 éves fiú szemszögéből.

Csodálatos történet volt, egy kedves, okos, tehetséges, érzékeny 12 évesről, akinek nincs önbizalma, akinek önértékelési problémái vannak, akit csúfolnak az iskolában. A téma elszomorító, a könyv mégis nagyon vicces, színvonalas, modern és elgondolkodtató.

Kitartás, barátság, család, szeretet és tolerancia könyve az Óriás, melyet nagyon el tudnék képzelni iskolai olvasmánynak a kötelezők helyett, nemcsak az olvasást kedveltetné meg a gyerekekkel, hanem fontos és komoly beszélgetések előfutára lehet.

Bővebben: https://konyvutca.blogspot.com/2018/06/kate-scott-orias.html

Hintafa>!
Kate Scott: Óriás

Beváltotta a könyv a hozzá fűzött reményeinket? Inkább túlszárnyalta.
Scott valós, legtöbbünket ebben az életkorban érzékenyen érintő problémákkal foglalkozik (önérvényesítés/önbizalom/magány és elszigetelődés a családon belül), elbeszélői stílusa pedig tökéletesen passzol a történethez. Anzo fanyar humora, fájdalmasan őszinte megnyilvánulásai, útkeresése bemutatásának érzékletes eszközei. Kate Scott könyve minden szempontból élvezetes, sodró lendületű és emlékezetes olvasmány. Érezhető egyébként egy szintugrás is, hiszen már alig futunk bele illusztrációkba, de szerzőnk hozzáférhető nyelvet használ, hogy erőfeszítés nélkül megidézhetjük a regény világát.

A regény keretét nem szakítja szét a krízis. Végig következetesen tartja az irányt és halad a boldog végkifejlet felé. Így aztán könnyedségéből sem veszt és az olvasó is számíthat a megnyugtató lezárásra. A szülők elmarasztalása helyett megerősíti a kiskamaszt abban is, hogy merjen és próbálkozzon és ne adja fel. Akkor sem ha elfoglaltak a szülei.

Stílusos, meggyőző és okos könyvvel indult a sorozat (technikailag valójában két könyvvel: a Gipsz a főszereplője egy lány, úgyhogy mindenki találhatnak magának olvasnivalót), elevenbe vágó kérdésekkel. Megható és nagyon szép történet arról a nagyságról, ami nem centiméterekben mérhető. Abszolút siker!

Bővebben: http://hintafa.blog.hu/2018/06/21/kate_scott_orias

csucsorka IP>!
Kate Scott: Óriás

Amikor ilyen témájú ifjúsági könyvet olvasok, amiben egy gyerek meséli el, hogy a teljesen alkalmatlan szülei – egyébként legtöbbször jó szándékkal, észrevétlenül – hogyan helyezik őt pocsék helyzetekbe, és ezek a pocsék helyzetek, mondatok, hiányok milyen érzelmeket szülnek, mindig felmegy bennem a pumpa.

Mert a gyerekért megszakad a szívem, a szülőből meg kiráznám a szuszt. Persze, ezekből az Alex Gunn által rajzolt pontszemű figurákból semmit sem lehet kirázni. Lényeg a lényeg, hogy én mindig arra jutok, hogy nem is a célkorosztálynak kellene olvasni az ilyen regényeket, hanem minden szülőnek, hogy ne kövesse el ezeket az általános hibákat, amikbe olyan nagyon könnyű belefutni.

(Ma, miközben reggelit vettem, az eladó telefonon beszélt a kisfiával. Miközben precízen visszaadott, elhagyta a száját a következő mondat: „Hát, jó, jó, nem rossz az a hármas, csak a négyes jobb.” Szerettem volna átmászni a pulton, kirángatni a telefont a kezéből és elmondani a kisfiúnak, hogy a hármas remek, biztosan sokat dolgozott érte, és ne búslakodjon, ha pedig szeretné, talán legközelebb négyest vagy ötöst is kaphat; lényeg, hogy megvan, tessék fellégezni, otthon találkozunk…)

Főszereplőnk, Anzo rokonsága folyamatosan önmagukkal és egymással versenyeznek, „szerintük nem arra kell törekedni, hogy jó legyél valamiben, hanem hogy nagyszerű”.
A maximalista gyerekeket nevelő felnőttek legtöbbjében az a legrosszabb, hogy fogalmuk sincs, mit művelnek, általában a legeslegjobb szándék vezéreli őket, mikor próbálják a csimotáikból kihozni a legtöbbet. A maximumot. Anzo szülei sem vették észre magukat (ahogy legtöbbször a töpszli Anzót sem…); de azt egyetlen olvasó (még az ilyen vaskalapos, őrült és szigorú sem, mint én!) vetheti a szemükre, hogy ne szeretnék a fiukat. Talán ezért haragudtam rájuk oldalról oldalra egyre kevésbé.
Én egyszerűen csak azt kívánom, hogy minél több szülő felismerje, hogy mit okoz ezzel a hozzáállással a gyermekében; kívánom, hogy 10 éven belül egyetlen motivációs levélben se szerepelhessen a becsülendő tulajdonságok között, hogy „maximalista vagyok”; és kívánom, hogy egyetlen kisgyereknek (meg persze felnőttnek) se kelljen azt éreznie, hogy akármit tehet, nem tud elég jó lenni.

És nem, egyetlen pontszemű vagy igazi szülőtől sem várom el, hogy talpig tökéletes legyen – csak azt, hogy nagyon erősen figyeljen a gyerekére; és ha hibázik, képes legyen belátni és bocsánatot is kérni (igen, egy kölyöktől a felnőtt!) – és igyekezzen, hogy ne kelljen mindezt százszor ugyanazért megtennie.
Kate Scott pedig többek közt pont az ilyesmi bemutatásában erős: hétköznapi szülők, hétköznapi bakik – és a szeretet erejével hétköznapi csodák. (Ijj.. Nyugi, ő sosem írna le egy ilyen nyálas mondatot! Sőt! Bár az Óriás olvasása közben eleinte nagyon, naagyon szomorú voltam, mindenkit biztosíthatok arról, hogy a szerzőnek remek humora van és ezt nem fél megmutatni. Ahogy az is biztos, hogy ha ilyen indulatokat képes kiváltani belőlem, akkor ő egy remek író – ezt a második regénye után bizton állítom.)

Az Óriás rávilágít arra, hogy egy szeleburdi család mellé elkél, ha az embernek van valami szenvedélye (egyeseknek az olvasás, másoknak a zene, Anzónak pedig a képregényrajzolás), és akár csak egyetlenegy, de szuper barátja.
Azt már csak én teszem hozzá, hogy egy-egy remek könyv is segíthet. Például az Óriás.

| Sokszor kérdés, hogy milyen könyvet adjunk a fiúk kezébe – a jó hír az, hogy ez egy remek „fiús könyv”, ha szabad ilyet mondanom. 9-12 éves korosztály kezébe bátran adható; én pedig minden látszólagos idegbaj ellenére nagy-nagy szeretettel ajánlom is nekik (és a szüleiknek!).

Kicsibogár>!
Kate Scott: Óriás

Kedves kis tanmese, hogyan álljunk ki magunkért, mert boldognak lenni nem csak úgy a levegőből kapott állapot, nekünk is tenni kell érte.

bagie P>!
Kate Scott: Óriás

Ez nagyon tetszett, jól esett most a lelkemnek – gyerekszemszögből tapasztalni a kirekesztettséget, az önbizalomhiányt, és a sikert.
Biztosan a kezébe adnám jópár kistininek…

Zoe27>!
Kate Scott: Óriás

Te vagy a környezetedben a legalacsonyabb? Alig várod, hogy magasabb légy? Úgy érzed a felnőttekhez nem jut el a hangod és mindig kimaradsz a legjobb buliból?
Akkor ez a te könyved! Anzo segít átvészelni ezt az időszakot! ;-)

dianna76 P>!
Kate Scott: Óriás

Elég lehangoltnak éreztem az elején ezt a könyvet és nehezen is indult. Aztán a kalandnak is beillő történet végül magával sodort. A két főszereplő szerethető volt, de a családját egyiknek sem tudtam kedvelni. A két végletnek éreztem a túlzó rendezettséget, mely már-már feszes és művi volt, valamint a spontaneitást, amikor is elveszítheti a gyerek a biztonságérzetet. A nevelés terén is voltak ebben a könyvben furcsaságok, mindezekből újfent levonható, hogy mindig az arany középút a legjobb.
Tetszett a pozitív gondolkodásra való ráhangoltatás, csak éppen nem jól művelték. A „Magas akarok lenni!” ugyanis egy óhajtó mondat, nem pedig kijelentő. A helyes stimulálás így hangzana: Magas leszek! Persze a lényeg, hogy valaminek a hatására (feltételezem, hogy a hormonok voltak azok) végül beindult az a növekedés spoiler. Tetszett, hogy a történet azt sugallta: Nem testileg kell nagynak lenni! Benne volt ebben a könyvben az önzetlen és hű barátság, valamint az önelfogadás is. (Kis)Kamaszoknak ajánlom olvasásra!

Pagony, Budapest, 2018
LibrariAnne>!
Kate Scott: Óriás

Humoros és tanulságos könyv az önelfogadásról és saját magunk megismeréséről. Még felnőttként is sok hasznos tapasztalatot gyűjtöttem belőle, nem is beszélve arról mennyit nevettem olvasás közben.

Juditha P>!
Kate Scott: Óriás

Olyan jó kis könyv volt ez… Hiába szomorú téma a kiközösítés, a tolerancia hiánya vagy a cikizés, ez egy jól sikerült könyv mindezekkel kapcsolatban.
Őszintén és szívből ajánlanám minden szülőnek, aki valahol félúton elfelejti, milyen 12 évesnek lenni, és minden gyereknek is, hogy felismerjék benne magukat is egy kicsit…
Könnyed és egyszerű nyelvezete pedig még abban is segít, hogy megkedveljék az olvasást, ha eddig nem sikerült volna. Ki is teszem a közösségi polcra, ahol visszahozás terhe mellett hozzáférhető…

Cs_N_Kinga P>!
Kate Scott: Óriás

Nem volt rossz. De kiemelkedő sem. A kisfiamnak olvastam fel naponta pár fejezetet. A mondanivalója tetszett, de kissé körülményesnek tűnt, túl sok volt benne a sallang. Néhol meg hiányérzetem volt. Nem a én világom, de hát nem is az én korostztályom volt a cél :). Lehet a gyerekeknek így tetszik.

Bea_Könyvutca P>!

A magabiztosság egyfajta varázslat, aminek hatására hiszel önmagadban, és az egész világnak meg tudod mutatni, milyen csodálatos vagy.

Kapcsolódó szócikkek: magabiztosság
Bea_Könyvutca P>!

Az álmok néha nem úgy válnak valóra, ahogy az ember elképzeli őket. Hanem még annál is jobban.

Bea_Könyvutca P>!

Miért nem adsz neki egy esélyt? Bármilyen valószínűtlennek tűnik, egy próbát megér, nem?

Bea_Könyvutca P>!

Fura, hogy olyanok között, akik jól érzik magukat, az ember még magányosabb, mintha egyedül lenne.

Bea_Könyvutca P>!

Végre megtudtam, milyen érzés egy csoporthoz tartozni. (Jó.)

Bea_Könyvutca P>!

– Ne feledd, Anzo, hogy amikor igazán magas leszel, már nem tudsz az ágyon ugrálni anélkül, hogy be ne vernéd a fejed! Szóval, ugrálj, amíg teheted! Miután elérsz egy bizonyos magasságot, az összes gyerekkori szórakozásodnak lőttek.

Bea_Könyvutca P>!

Elsie nagyon jó fej lány, de pszichológusnak készül, ezért néha úgy beszél, mint valami szakkönyv.

Bea_Könyvutca P>!

Anya, apa, Miles bácsi és Talbert bácsi ilyenek: szerintük időpocsékolás beszélni, amikor kiabálni is lehet, sétálni, amikor futva is lehet közlekedni, vagy mosolyogni, amikor hahotázhatnak is. Abban hisznek, hogy „teljes életet kell élni” (anya), „minden pillanatból ki kell hozni a legtöbbet” (Miles bácsi), és „bármikor elgázolhat egy busz, úgyhogy csináld azt, amit szeretsz” (Talbert bácsi).

Bea_Könyvutca P>!

Mielőtt folytatnám ennek a bizonyos napnak a történetét, bemutatom a családomat. Különben még azt hihetnéd, hogy normálisak.

Bea_Könyvutca P>!

– Mintha egy nagy buliban lennél, ahol minden szoba tele van emberekkel, te mégis úgy érzed, mintha egy mező vagy egy sivatag közepén állnál, mérföldekre mindenki mástól. Mindenki boldogan nevet és beszélget, amitől csak még rosszabbul érzed magad, mert azt juttatja eszedbe, mennyire nem tudsz kapcsolatot teremteni.