Szép ​sötét Vanessám 297 csillagozás

Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Az okos és ambiciózus, mindössze tizenöt éves Vanessa Wye viszonyba bonyolódik nála huszonhét évvel idősebb, karizmatikus irodalomtanárával, Jacob Strane-nel. Tizenhét évvel később egyre több, a hatalmával és a tekintélyével visszaélő férfi ellen indul eljárás, és váratlanul Strane-t is szexuális zaklatással vádolja meg egy volt tanítványa, aki Vanessához fordul segítségért.

Vanessa lehetetlen választással szembesül: hallgasson, hiszen hajdani kamasz énje önként vállalta ezt a kapcsolatot, vagy értékelje újra a múlt eseményeit?

Hogyan hagyhatná cserben az első szerelmét, aki alapvető hatást gyakorolt az egész életére? Lehetséges lenne, hogy a férfi, akit tinédzserként szeretett, egyszerűen csak manipulálta őt? De hogyan lehetne ő áldozat, ha semmire sem kényszerítették? Egyáltalán mi az igazság, és mi történt valójában az iskolában?

Eredeti megjelenés éve: 2020

Libri, Budapest, 2021
456 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634335955 · Fordította: Borbély Judit Bernadett
Libri, Budapest, 2021
456 oldal · ISBN: 9789634338741 · Fordította: Borbély Judit Bernadett

Jacob Strane · Vanessa Wye

ProKontra>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Nincs annál borzasztóbb, amikor egy védtelen, magányos gyermek esik áldozatául egy ragadozónak. Emberi lénynek nevezhető az, aki képes kihasználni az áldozata gyengeségét és a saját élvezete kedvéért úgy formálni az eseményeket, hogy az neki kedvezzen?
Számomra a pedofília, efebofília mindig olyan téma, amit nehezen tudok megemészteni. Ennél fogva a történetről való írás sem egyszerű: legszívesebben ordítanék bele a nagyvilágba, ezzel űzve ki magamból a felgyülemlett dühöt és tehetetlenséget.

Kate Elizabeth Russell a Szép sötét Vanessám című könyvében két ember kapcsolatát mutatja be, akik közül az egyik karakter tizenöt éves a másik negyvenkettő. A társadalom efebofílianak nevezi azokat az embereket, akik tartósan a 15-18 évesekhez vonzódnak, azonban ők maguk sokkal idősebbek az áldozatoknál. Igen, áldozatnak hívom őket, mert hiába képesek saját döntést hozni, nem rendelkeznek olyan mértékű ítélőképességgel, hogy felismerjék és ellenálljanak a manipulációnak. Russell leginkább azt közvetíti az olvasó felé, hogy ezek a szörnyetegek, hogyan térképezik fel a kiszemeltjüket. Megfigyelik, milyen közegben mozognak, milyen érdeklődési körük van és mennyire érzik elhagyatottnak magukat. Leginkább ez a típus az, aki belesétál a ragadozó csapdájába, mert úgy érzi megkapják azt a szeretetet, odafigyelést, amit senki mástól.
Teljes értékelés:

dontforgettosmileandread P>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Nem tetszett ez a könyv. Nem tetszett, az, amiről olvastam. Az, hogy a mai, púderrózsaszín instagram világunkban (amit szerintem sajnos még mindig sokan gondolnak igaznak), ilyen könyvekre van szükség. Valóság. Elszomorító, ugyanakkor kendőzetlenül igaz. Hiánypótló…
Tökéletesen vezet végig egy olyan élettörténeten, melyet egy (?) fiatal , sőt szemtelenül fiatal lánynak kellett elszenvednie. Ami meghatározta őt, amiben benne ragadt, amiből képtelen volt szabadulni és tovább lépni… ?!
Hátborzongató, mégis igaz.
És bár ez a regény, így, ilyen formában fikció, megannyi valóságalapja van, számtalan egyedi történet a szerelembe bújtatott erőszakról, és mind hasonló történetet cipelnek magukkal, egy életen át. Traumák, melyek végig elkísérik az érintetteket. Ki lehet- e ebből törni, van feloldozás?
Olvassátok, de csak kötél idegekkel! Készülj, mert legszívesebben eltennéd majd a szoba legmélyebb zugába, hogy ne kelljen még egyszer olvasnod, Szerettelek, Szép sötét Vanessám…
/Az írónő stílusa pazar, kíváncsian várom, a további könyveit! Úgyhogy, amúgy 5☆/

Mocori_>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Kèt szempontból volt borzalmas a könyv:
1. Borzalmas témát boncolgat a könyv. Egy ártatlan 15 éves lányt csábìt el a 42 éves irodalomtanár ès az egész életét tönkre teszi a lánynak. Vanessa függővé vált Strane-től. Strane magához édesgeti és napról napra többet akar. Vanessa beleszeret, rá gondol, őt akarja mindig. Viszont ha Strane hozzá ér, akkor undorodik tőle. És ez így megy több, mint 10 éven át. Vanessa szemlélete a párkapcsolatról teljesen eltorzul és nem tud egész életet élni.
2. Akármilyen szörnyű a téma, borzalmasan unalmas volt a könyv. :(((

Kapusi_Farmosi_Dóra>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Ahogy egyre idősebb leszek, úgy hatnak rám egyre erőteljesebben bizonyos témák. Kate Elizabeth Russel első könyvével alaposan felbolygatta a lelkemet, és biztos vagyok abban, hogy ezzel nem vagyok egyedül. A szép sötét Vanessám fikcióként kezdte meg újtát az olvasók felé, de miután Wendy C. Ortiz plágiummal vádolta, Russel hivatalos nyilatkozatban jelentette be, hogy személyes traumákon alapszik, amitől csak még súlyosabbá válik a könyv.

Vanessa Wye helyzete sokunknak ismerős lehet (még ha remélhetőleg nem is teljes egészében): a kirekesztettség, a magány, a megfelelni vágyás mind tipikusan tinédzserkori problémák. Nem találjuk a helyünket, változik a testünk, beindulnak a hormonok, elkezd kialakulni a személyiségünk, mely a megfelelő nyomásra majdnem bármilyen irányba képes mozdulni. Vanessa távol van a szüleitől, barátai nincsenek, nem kap elegendő figyelmet, törődést, szocális élete gyakorlatilag egyenlő a nullával. Ebben a sebezhető élethelyzetben vet rá szemet az irodalomtanára, Jacob Strane. Eleinte szakmai érdeklődésnek tűnik a közeledése, de nagyon gyorsan eljutunk arra a pontra, amikor legszívesebben üvöltenénk, csak hogy elűzhessük a közeléből.

A tanár stratégiája zseniális – már ha szabad ilyet mondani –, minden lépését alaposan előkészíti, Vanessa mindössze a nála jóval idősebb férfi (Vanessa 15, Strane 42 éves a történet időbeli kezdetén) folyamatos vívódását látja. Strane rendkívül jól megírt karakter, aki folyamatos visszaigazolást vár, megadva ezzel azt a látszatot, mintha Vanessának mindig lenne választása, mindig lenne lehetősége nemet mondani. Kérdései valójában parancsként ülnek, később utólagosan engedélykéréssé silányulnak, beleegyezésként véve a sokszor el sem hangzott válaszokat.

KöfférTzitzah P>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Fájdalmas érzés erre a könyvre 5 csillagot adni, de mégis az a helyzet, hogy nagyszerű, egyedülálló alkotás, mely a kegyetlen valóságból építkezik.

Vanessa 15 évesen egy bentlakásos iskola tanulója. Éles eszével, egyedi személyiségével kiemelkedik társai közül, minek következtében nincs sok barátja, legtöbbször magányosan lófrál a kampusz környékén, szívében a vággyal, hogy valaki észrevegye, ő is a világon van. Amiben viszont nagyon hasonlít a korosztályához, az a fiatalságából fakadó hatalom, mely éppolyan veszélyes számára, mint amekkora kiváltság. A lány ismerkedik önmagával, építgeti a személyiségét, hiszen pont abban a korban jár, ahol mindez elkezdődik, ahol az ember számára a legnagyobb rejtély önmaga. Ez az a kor, amikor nagyon kevesen vannak tisztában azzal, milyenek lesznek például 5 év múlva, ahol a határok elmosódnak, és azok a személyek, akikkel kapcsolatba kerülnek, életre szóló hatást tudnak gyakorolni a lelkükre. Vanessában Mr. Strane, az irodalomtanár hagy kitörölhetetlen nyomot, mely nemcsak kamaszkorát, de felnőtt életét is irányítja. Vanessa nagyon sokáig szerelmet dédelget a lelkében, romantikus színekkel szövi tele a férfival való kapcsolatát, leírja azokat a mozzanatokat, amiért biztos benne, hogy a közösen átélt pillanatok tanára számára is jelentőségteljesek voltak. Visszaemlékezések által lehetünk tanúi megismerkedésüknek, óvatos közeledésüknek, majd egyre merészebb tetteiknek. Tizenhét évvel később azonban a férfit szexuális zaklatással vádolja meg egy másik volt diákja, majd egy újabb, s Vanessa kénytelen magában felidézni, mi is történt valójában. Lehetséges, hogy ami a szívét megolvasztó szerelmes szavaknak tűnt, az gondosan felépített, előre kitervelt manipuláció volt? Lehet, hogy nem is ő volt az egyetlen „különleges” lány Strane életében? Ki nézi valójában szűrőn át az övékhez hasonló kapcsolatokat: a társadalom, vagy az, aki átéli?

Az, hogy mennyire tudja formálni az ember lelkét egy korábbi erőteljes hatású kapcsolat, csak Vanessa felnőtt életében látszik meg igazán. A nő személyiségén érzékelhetjük azokat a vonásokat, melyeket a férfi erősített fel benne, melyek nélkül – ahogy ő is sokszor elmondja – nem lenne az, aki. Strane Vanessa egész élete, minden tekintetben, bizonyos részeiben mintha ugyanazok az emberek lennének. A könyv elmeséli, milyen az, amikor egy veszélyesen manipulatív ember megkörnyékez egy ártatlan lelket, s átülteti belé saját sötétségét. Strane annyira jól csinálja mindezt, hogy sokáig nehéz nem hinni neki, főleg Vanessa szavai által nem, hiszen még felnőttként is a férfi csapdájában vergődik. Ő maga nem nevezi saját magát áldozatnak, s ki is derült, hogy efelől sem olyan egyszerű ítéletet hozni, főleg, hogy az áldozat fogalma sem minden helyzetben tiszta és egyértelmű.

Összetett dologról szól ez a könyv, és elképesztő, hogy vannak ilyen emberek a világon, akik ennyire tudnak befolyásolni másokat, s ilyen nagy mértékben visszaélnek a hatalmukkal. Bárcsak ne kellett volna megírni ezt a könyvet, bár ne lenne valóságalapja, s ne lennének az életben Vanessák és Mr. Strane-ek. Másrészt örülök, hogy van valaki, aki éveket ölt abba, hogy megmutassa nekünk, milyen is, amikor anélkül sétálsz bele egy csapdába, hogy sokáig tisztában lennél vele, mi történt, s hogy mire képes az emberi agy és szív, hogy megvédjen minket az összeomlástól, ha olyat élünk át, amit mi sem igazán értünk. Kate Elizabeth Russell tehetségesen ír, rendelkezik azzal az oly kevesek által birtokolt érzékkel, ami lehetővé teszi, hogy egy ehhez hasonló történetet elmesélhessen. De akkor is azt kívánom, minden kiválósága ellenére, hogy bár ne létezne ez a könyv, bárcsak ne lenne szükség rá – de sajnos van.

link

Minden_hétre_egy_könyv_kihívás P>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Huhhh… nagyon nehéz téma volt, de annyira jól volt megírva, hogy alig bírtam letenni a könyvet. A főszereplő számomra szimpatikus is volt még nem is. Néha egyet értettem vele, néha pedig a falba vertem volna a fejét. A történet az elején furcsa volt, hogy több szálon fut, és többször vissza kellett lapoznom, de ennek ellenére csak úgy pörögtek az oldalak. :) méltó indítása volt az évnek ez a könyv. :)

Niki_Salamon>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Komoly téma, gördülékenyen olvasható írás. Amikor ilyenről olvasok, legyen az könyv vagy cikk, mindig elcsodálkozom, hogy mennyi szexuális bántalmazás történik a világban és a legtöbbről nem is tudunk. Vagy mert nem mernek beszélni, vagy mert nem érzik úgy, hogy áldozatok lettek volna, akárcsak Vanessa. off
Vanessa egy magának való 15 éves lány, egy különc, akiben van valami sötétség és ezt a 42 éves irodalomtanára ki is használja. Manipulálja őt a lány pedig megbízik a tanárában, elhiszi, hogy számára ő jelent mindent, hisz Vanessa szeretne szeretve lenni, kell neki az az érzés, hogy valakinek fontos. Érdekes olvasmány volt abból a szempontból, hogy az ilyen emberek hogyan cserkészik be az áldozataikat, mennyire el tudják elhitetni velük, hogy ez így normális, semmi rosszat nem tesznek.

Nokedli28>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Nem is tudom mit mondhatnék a könyvről, hiszen a fülszöveg elolvasása után mindenki tudja, mire fog vállalkozni ezzel a történettel. Nem volt egyszerű olvasni, folyamatosan éreztem a feszültséget a sorok között, a kimondatlan gondolatokat és szavakat amit Vanessza érezhetett, de sose vallotta be magának. A non-verbális jelek mindent elmondtak számomra. Nem feltétlen a cselekményen van ebben a történetben a hangsúly, hanem az érzelmek és problémák felfedezésén és kifejtésén » olyan szemszögből mutatja be a manipulációt, felelősségvállalást (és annak hiányát) ami döbbenetes. A zárás is tetszett, hiszen realisztikus és nem az a befejezés, amire számítana az olvasó, viszont a karakterre nagyon illik. Zseniális átirata a Lolitának, akik már olvasták, nekik biztosan pluszt fog adni a történethez.

Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

„Rengeteg érzelem kavarog bennem a Szép sötét Vanessám kapcsán. Sosem találkoztam még olyan könyvvel, ami zseniálisan van megírva, mégis irtózom tőle. A Vanessával történtek nem csak őt, de engem is darabokra szedtek lelkileg, mert ilyennek nem szabadna megtörténnie, és mégis, annyi lányból és annyi nőből lesz áldozat, hogy muszáj erről a témáról beszélni. Nem hiszem, hogy mostanában újra fogom olvasni, de az biztos, hogy a legmeghatározóbb olvasmányaim között tartom számon. Egyszerre szerettem – már amennyire egy ilyen történetet lehet szeretni – és utáltam a könyvet, de mély nyomot hagyott bennem. Bízom benne, hogy sokan rátalálnak majd, és nem az áldozatot fogják hibáztatni, mint ahogy azt sokan teszik a való életben is.”

Bővebben:

Zsoofia>!
Kate Elizabeth Russell: Szép sötét Vanessám

Undorító, borzalmas, gyomorforgató, pusztuljon a férgese.
A szerző remekül mutatja be egyszerre a fiatal lány érzéseit, amitól kínosan valóságosnak tűnik a szituáció, miközben felnőtt olvasóként kristálytisztán látszik, hogyan manipulálja bele a tanár Vanessát valamibe, amibe nem biztos hogy belemenne. Ezek mellett párhuzamosan látjuk a felnőtt Vanessa gondolatait, hogy mennyire mély hatással volt rá ez a trauma, és azt a mentálgimnasztikát, amivel bemagyarázza magának, hogy ez szerelem volt, mert ha nem szerelem volt, akkor mi? És ez mit jelent ránézve?

A könyv hasonló üzenettel dolgozik, mint minden Louise O'Neill könyv, azaz megpróbálja bemutatni, hogy hiába néz ki látszólag szürkének a szituáció, ebben a bűnben felelőssége egyedül a felnőttnek van, ezt ráadásul nagyon szépen, subtle módon teszi (már annyira, hogy néhány olvasónak teljesen elrepül a feje felett a lényeg), miközben ugyanakkora hangsúlyt fektet a trauma feldolgozására is, ami egy teljesen reális megállóban zárul a könyvben.

Imádtam a szerző zsenialitását, hiába ment fel tőle a vérnyomásom. A popkultúrális elemek használata is tűpontos volt. Üvöltözni lehet ezzel a könyvvel, de attól még kedvenc lett.

B_Nikolett>!

– Muszáj hinnem, hogy szerelem volt. Tudja? Egyszerűen muszáj.
– Tudom – feleli.
– Mert ha nem szerelem volt, akkor micsoda?

Szelén>!

Ez az ára annak, ha az ember beszél, még ha a fikció mögé bújik is – attól kezdve, hogy kinyitja a száját, ez fogja meghatározni őt, akár akarja, akár nem.

Szelén>!

Magammal hordom a könyveit, és minden adandó alkalommal felcsapom őket: a szabad perceimben, az étkezések alatt. Kezdek rájönni, hogy nem az a lényeg, tetszenek-e nekem a könyvek, vagy sem; inkább mintha különböző lencséket kínálna nekem, hogy azokon keresztül lássam magam. A versek jelentik a kulcsot annak megfejtéséhez, hogy miért érdeklem őt, hogy pontosan mit lát bennem.

Niki_Salamon>!

[…] jegyezzék meg, hogy a világ egymást keresztező történetek végtelen sorozata, melyek mindegyike egyformán hiteles és igaz.

Nixii P>!

Anya szerint a legrosszabb szokásom, hogy önmagam lekicsinylésével hárítom a bókokat. Meg kell tanulnom bezsebelni a dicséretet. Ahogy anya mondja, az önbizalom meglétén áll vagy bukik a dolog.

Szelén>!

Nem szólok semmit, de olykor úgy érzem, ő ugyanezt műveli velem – darabjaimra szed, és egy új személyt alkot belőlem.

fannislibrary P>!

Anya szerint nem szabad hagyni, hogy eluralkodjanak rajtunk az érzelmek, hiszen mindig lehetne valamin keseregni, és csak akkor lesz boldog az életünk, ha nem merülünk el a pesszimizmusban.

fannislibrary P>!

– Én nem izgatnám magam emiatt – felelem.
– Miért?
– Mert engem nem szokás észrevenni.
– Ez nem igaz – mondja. – Én nagyon is észreveszlek.

Aerdna8>!

Ha elhisszük, hogy végtelenek a lehetőségek az életben, azzal csak elhárítjuk magunktól a rettenetes igazságot, miszerint élni annyit tesz, mint előrefelé mozogni az időben, miközben egy belső óra ketyeg bennünk az utolsó, végzetes pillanatig.