Anyám ​címére 4 csillagozás

Kassák Lajos: Anyám címére Kassák Lajos: Anyám címére Kassák Lajos: Anyám címére

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Magvető, Budapest, 1987
Cserépfalvi, Budapest, 1937
258 oldal · Illusztrálta: Derkovits Gyula

tschk>!

Vannak közöttük olyanok, akik egy konyhakéssel vagy egy darab kötéllel véget vetnek eredménytelen töprengéseiknek, mások alkohollal készítik elő nyomorék öregségüket, de szép számmal akadnak olyanok is, akik szerencsés óráikban a legnagyobb úrral, Istennel társalognak olyan bizalmas meghittségben, ahogyan csak két jó barát tud gátlások és komisz hátsó gondolatok nélkül egymás előtt megnyilatkozni a homályos kocsmaszobákban.

Tizenegyedik levél

tschk>!

Lejegyezem a párbeszéd néhány mondatát, amely akkor hangzott el, mikor Petőfi gróf Teleki Sándorral személyesen megismerkedett. Így kezdi a költő:
– Ön az első eleven gróf, akivel beszélek.
– Hát döglöttel beszélt-e?
– Az magam is voltam komédiás koromban.

Hatodik levél

tschk>!

Az újságok már őrjöngenek hónapok óta, fenyegetnek és jósolnak, százezer és százezer testvéri élet lemészárlásáról úgy írnak, mint valami grandiózus patkányirtásról. … De hát kikről is ordítoznak így a hatalmas nyomdabetűk? Talán nem emberekről, nem a mi testvéreinkről, azaz nem mirólunk saját magunkról személy szerint?

Hatodik levél

tschk>!

Talán csak annyi, hogy észrevette: a fán levelek vannak. Hányszor járt már az országúton a hatalmas jegenyék, a szétterpedt akácok és a vén szederfák árnyékában, ezekről az utóbbiakról nemegyszer zsákszámra szedett levelet a selyemhernyói számára anélkül, hogy valami különösebb jutott volna az eszébe. Anélkül, hogy a fákon észrevette volna a leveleket, s most értelmetlenül kérdezi: hogyan kerülnek a fákra a levelek?

tschk>!

Itt vannak a virágárusok, kezükben a frissen tört cseresznye-, alma-, körte- és barackfaágakkal, melyeken virítanak és illatoznak a virágok, s ha elküldhetném az illatukat, akkor az annyi lenne, mintha a virágot magát is elküldtem volna, mert hiszen nemcsak a szirom, hanem a szín és illat is maga a virág.

Nyolcadik levél

Viharsarok>!

Úgy használta ő a szegénységet, ahogyan a pap a szószéket, felállt rá, s mintegy ég és föld között lebegve, ha kedve jött hozzá, szennyes ujjaival szétbontotta a felhőket, és az arcát belemártotta a napba, ahogy az utcai suhancok szerelmi kalandjaik előtt megtisztálkodnak egy tál vízben.

133.

tschk>!

Az ablaküvegen át már nemcsak nézem, hanem látom is a világot.

Ötödik levél

tschk>!

A koporsóban előttem feküdt a halott, halálra ítélt társak álltak körülöttem a nyirkos őszi délutánban, a papok latin imát mormoltak, az énekesek kifent bajusszal, hajadonfőtt és ájtatos képpel majdnem hangtalanul énekeltek, s én, a szegénység örök eljegyezettje ekkor ráeszméltem egyetlen örökségemre, az egészségemre: erős csontjaimra, csüggedetlen akaratomra és a kielégíthetetlen kíváncsiságomra.

tschk>!

Ha bensejében derűs az ember, Mutterkám, akkor a világ is kifényesedik körülötte, s úgy tűnik, fél kézzel az egészet Maga elé emelhetné, s ha akarna, beletekinthetne, ahogyan a fiatal lány belepillant kézitükrébe, miközben a saját gyönyörűségétől még gyönyörűbbé hevül.

Tizedik levél

tschk>!

A halálfélelem nem az öregek, hanem a fiatalok idegeit kínozza. Ha a halálról van szó, a bölcs öregek sóhajtanak, mint akik ellenállás nélkül készen vannak az útra, a fiatalok azonban lázadoznak, mintha a halál csakugyan valahonnan kívülről érkezne, szembe akarnak szállni vele, akár valami zsarnok hatalommal.

Kilencedik levél