Karsza Andi (szerk.) · Molnár Nikolett (szerk.)

Magánvégtelen 68 csillagozás

Válogatás a Moly.hu tagjainak írásaiból

Abszurd dolog a sárkánylét
Szárnyakat bontani szerteszét
Kalóznak lenni fényes nappal
Pillangókkal teli hassal
Borzongató szabadság
Álmodozni pedig ritka manapság
Másvilág ez, nem olyan, mint tegnap volt
Reggelre az elmúlás halkan elrabolt
Milyen szép, hogy a szavak mezején
Minden zaj csenddé lett
Ez minden titok
Lapok közt kaput nyitok

@pubbancs / Csibi Ákos

Eredeti megjelenés éve: 2015

A művek szerzői: Becskei Gábor, Beke Richárd, Csibi Ákos, Kállai Szilárd, Kiss Zsuzsa, Lencse Máté, Lovranits Júlia, Olti Dóri, T. J. Gabriel, Nyíri Katalin, Papp-Szabó Vanília, Légrádi Gergely, Gallay-Nagy Krisztina

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Moly-antológia Magánkiadás

248 tag · 222 karc · Utolsó karc: 2018. december 12., 13:50 · Bővebben

Targoncás Zsolti

dontpanic P>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen Válogatás a Moly.hu tagjainak írásaiból

Most is azzal kezdem, mint a Tetovált Mementó esetében: ennek a kötetnek is az a legfontosabb jellemzője, hogy van. Hogy lett bele anyag, hogy van rá igény, és volt energia és lelkesedés a megvalósítására. Még sok-sok ilyet, egy egész polcot akarok molyos kötetekből. :)

Nagyon jó választás a mottónak is beillő Fodor Ákos vers az elején az ablaküvegekről – nagyon sok írással kapcsolatban azt éreztem, hogy ezek tényleg ablakok, amik egy kis bepillantást engednek valamibe, ami a maga teljességében itt most nem mutatkozik meg. Bizonyos esetekben talán azért, mert még nincs is készen a mögötte lévő nagyobb egész, talán sose lesz, de talán soha nem is volt szándék, hogy legyen. Nem baj, mert a hiányt igazán soha vagy csak nagyon kevés esetben éreztem, helyette inkább a kíváncsiságomat keltették fel ezek az írások – vajon mi lehet mögöttük.

Ilyen értelemben egyébként nagyon posztmodern a kötet. Részletekből, töredéknek érzett, éreztetett művekből is kikerekedhet egy könyv, amit végül becsukva, mégsincs hiányérzete az olvasónak. Kicsit olyan az egész, mint maga a Moly és maguk a molyok: megmutatunk itt magunkból valamit, de egy-egy adatlap, legyen akár könyves, akár tagoké, sosem igazán teljes, mindig van mit hozzáadni, mindig van, ami kimarad, de ezt az egész élményt mégsem hiányként éljük meg.

A kedvenceim mégis inkább azok a művek lettek, amiket így, rövidségükben is kerek egésznek éreztem. Csak néhány példa: @vadpingvin Backup/Restoreja frappáns sci-fi karcolat, egy jó alapötlettel, csattanóval, egy csipetnyi társadalomkritikával. @lencsemate-tól a Mese egy játszótérről, illetve @bgabesz írása Targoncás Zsoltiról valami nosztalgikus életszeretet idéztek meg bennem, talán valami olyasmit, amit még gyerekként éltem át, de most tudok igazán értékelni. @Grimasz írása elég mélyre nyúlt bennem, és a veszteség új arcait mutatta meg.
@ViraMors dzsinnjét túl jól ismerem már, és biztos eszembe fog jutni legközelebb, ha éppen szórakozni próbál velem egy kereszteződésben. :)
@Gitta_Bry és @AeS írásai már a bemutatón kedvenccé váltak. :)
@pubbancs A tetoválás című írása és @Bujdosó_István novellája, gondolom, nem véletlenül kerültek a kötet végére, tudják a szerkesztők, hogy az erős zárás fontos. :) Talán ezen a két íráson éreztem leginkább a szépirodalmiságot, na nem mintha ez egy értékítélet lenne, mert a kötet felvállaltan a zsánerirodalom vizein kalandozik, de talán pont ezért öröm, hogy ilyenek is vannak benne.

Egyébként még volt sok olyan írás, aminek az alapötlete tetszett – pl. A tanú vagy a Hableány –, de olyan is, aminek az egyedi stílusa, pl. Lujza. @whogi abszurd drámáját pedig én is elolvasnám. :)

Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Kíváncsian vártam a megjelenését. Nehezebb a szerzőknek, amikor már elvárások vannak, tavaly még csak a kíváncsiság munkált bennem. Volt, aki már a molyon is megmutatta alkotói arcát is, olvashattunk egy-egy verset, rövidebb prózát. Ebben a kötetben kevesebb az ismerős, akit már korábban felfedeztem volna. Sokszínű kötet, mesés, filozofikus, mágikus, kriminális és ez nagyon jó.
A fejezetekre bontás jól tagolja az olvasnivalót, az illusztrációk pedig változatlanul tökéletesek.
Legjobban tetszettek: Nyárnak bora, Indián legenda, A ballonkabátos férfi, Határidő, Hangverseny, Mese a viskó faláról, Ötéves lettem, Mese Líviónak, Fejek, A parton.

Amrita I>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Szerintem összességében nem rossz a mezőny! :)

Több írást tartottam nagyon ötletesnek, amit egy-egy alapgondolatért, csavarért tudtam szeretni. Ilyenek voltak: Határidő, Lujza, Hableány.

Aztán persze voltak kedvenceim, amik nagyon megérintettek és amihez jó vissza-visszalapozni. Mindenképpen ilyen az Eleven tűz, az Ötéves lettem, Fejek, A kút és az Átmenet.

(A kútból, a Fejekből meg az Újra látlakból érdekes beszélgetést lehetne indítani a gender zónában. :P Nekem A kút férfialakja sokkal közelebb áll a szívemhez :P).

@Hanna előszava csudaszép, nem különben a borító meg a belső illusztrációk. :) @Leoni nak nagy puszi, amiért lerajzolta Gombóc tündért!
Köszönöm @Ciccnyog éknak a lehetőséget! :)

TiaRengia I>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Nagyon örülök, hogy a tavalyi Molyszülinap tomboláján keresztül én is szert tehettem erre a kis könyvecskére. Nem támasztottam nagy reményeket irányába, de azért nagyon is érdekelt, gondoltam, kedves kis szárnypróbálgatások lesznek itt szépen sorban, magamfajta molyok tollából.

Hát egy nagy fenét. Volt itt pár novella, ami bármelyik irodalmi folyóiratban megállná a helyét. Némelyik annyira a bőröm alá kúszott, hogy a nap folyamán később is eszembe jutott, mikor már egészen mással foglalkoztam. Ugyanakkor a kötet „vegyesfelvágott” jellegéből fakadóan volt pár novella, ami nagyon nem nekem íródott, ezeket a stílusuk vagy a témájuk miatt nem tudtam értékelni.

Ez egy nagyon-nagyon jó kezdeményezés volt, hogy az irodalomkedvelő molyok megmutathatták magukat! Remélem, egyszer el fogom olvasni a másik két megjelent kötetet is. Illetve kíváncsian várom a soron következőt!

Szubjektív best of művek, nem feltétlenül kedvencelési sorrendben: Rókakirály, Backup/Restore, Határidő, Szállj velem, Átmenet, Ötéves lettem, Újra látlak, Fejek.

Kkatja P>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Jó kis válogatás volt! Mindegyik mint egy-egy csodabonbon valami fincsi, különleges, egyéni ízt hordoz magában, amit lassan kell elszopogatni. Így ismerkedve a nyelvünkön és elménkben megjelenő különféle hatásokon, benyomásokon és általuk keltett egyéni élményeinken. Így külön-külön mindenkinek egyéni univerzuma és viszonya alakul ki az egyes írásokkal szemben. Nem is akarok most külön kiemelni kedvenceket, hisz az nem sokat mond nektek többieknek, olvassátok és keressétek meg a saját kedvenceiteket. Biztosan lesznek, mert igényes, kellemes és változatos keresztmetszete ez a molyciírásoknak.

Magánkiadás, Budapest, 2015
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631227475 · Illusztrálta: László Maya
Izolda P>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Első benyomás: nagyon szép a könyv! Sokkal jobban néz ki, mint az első rész, jó, hogy ez nem fehér.
Rövid, hamar elfogyott. És jó, hogy sok rövidből állt, pár perc alatt be lehetett falni egy-egy szösszenetet.
Kifejezetten tetszett: Indián legenda, A forrás legendája, Backup / Restore, Mese egy játszótérről, A lámpa dzsinnje, Targoncás Zsolti…, A Kisfiú…, Boróka titka (folytatást!), Csodabonbon, Fejek (hehehehe, én pont ilyen vagyok!). (Meg persze az illusztrációk. :))
A többi sem volt rossz, sőt, a többség jó volt. Várom a következő antológiát. :)

Nita_Könyvgalaxis>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Nem volt könnyű dolga a mostani Moly-antológia szerzőinek. Nem elég, hogy novellában kellett megmutatniuk, mit tudnak prózában alkotni, ráadásul elég szűk keretek köré voltak szorítva. Innen szép győzni.

Nekem azok az írások lettek a kedvenceim, amelyek vagy nagyon jól megfogtak egy hangulatot (pl. Nyárnak bora), vagy amelyek képesek voltak kerek egészet alkotni és egy megfelelő csattanóval megfejelni a történetet. Néhányan íráson nagyon érződött, hogy csak valaminek a bevezetője vagy szinposzisa, ezekkel se volt akkora bajom, de jobban szeretem a lezárt történeteket.

Csak reménykedni tudok, hogy a kedvenc novelláim szerzőinek lesz még lehetősége megmutatni magukat akár ugyanebben a formában, vagy akár egy egész regényben. Hátha kellően messzre gurulnak az ő üveggolyóik.

Sárhelyi_Erika I>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Remekül megírt novellák. Amik közül volt, ami eltalált-megtalált és volt, ami nem. Ami nem, az pedig nyilván odatalált máshoz. Például az én ízlésemnek – vagy inkább érdeklődésemnek – picit túl sok volt a sárkány, de nyilván őket is befogadta valaki.
Az én kedvenceim közé került a lány a tükör mögött, Targoncás Zsolti a Robotzsarujával, a mese a viskó faláról, vagy épp a könyvelő, aki nem akart többé kísérteni. Megkedveltem Líviót és a csajszit a kaszával (ilyenkor bánom, hogy csak fűnyírót használok), és szerettem a tizenkét évesen is bölcs lánykát a parton.
Az én szívemet, lelkemet @Tara_M (Nyíri Katalin) írása érintette meg leginkább. Ez a hétköznapi dráma, ami nálam mindig betalál. Nem túlbeszélve, csak annyit és csak úgy, hogy hasson.
László Maya illusztrációiban már nem először van alkalmam gyönyörködni – most az Eleven tűz c. novellához készített főnixe lett a kedvencem.
Köszönöm minden alkotó molynak az élményt! Nemkülönben a szerkesztőknek, és mindenki másnak, aki lehetővé tette, hogy kézzelfogható valósággá váljanak ezek a történetek.

AeS P>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

A legtöbb novella (inkább novellakezdemény) tényleg azt a hatást kelti, mintha a vázlata lenne valaminek – 4.000 karakterben ezt nem is rovom fel egy szerzőnek sem. Minden nap egy novellát olvastam el a kötetből, így lassan haladtam a „végkifejlet” felé, ezt a módszert ajánlom az eljövendő olvasóknak, mert máskülönben én is hajlottam volna arra, hogy csak úgy végigszaladjak a könyvön.
Nagyon sok olyan írás volt, ami engem meghatott vagy elgondolkoztatott (a teljesség igénye nélkül a Napkalózok I., A rókakirály, a Szörnyek, a Határidő, A lámpa dzsinnje, A tanú, a Mese egy viskó faláról, a Szemben, az Ötéves lettem, és a Boróka titka.) Voltak persze olyanok is, amik távolabb álltak tőlem, de látom, hogy másoknak pont az lett a szívük csücske, és ez így van jól.
Mindjárt egy éve annak, hogy jött az e-mail, amiben @Ciccnyog és @virezma megírták, hogy bekerültem én is – köszönöm, azóta is!

blankaveronika IP>!
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Magánvégtelen

Ugyanúgy tetszett, mint az előző kötet. Persze ez kicsit közelebb áll a szívemhez, tekintve, hogy én is a szerzők népes táborához tartozom.
Még mindig nem találták fel az olyan könyvet, ami mindenkinek tetszik. Engedtessék meg, hogy kiemeljem a kedvenceimet.
Tedd, amit teszel! Ez a novella elmond mindent amit akkor szoktam érezni mikor teljes káosz van körülöttem, illetve azt a nyugalmat, mikor a jógaszőnyegen vagyok.
Rókakirály. Utálom a rókákat, gyerekkori félelem, butaság, de nem tudom levetkőzni. A kellemes, bizsergető borzongásért viszont rajongok.
Lujza. Szeretem a meghasonulós sárkányos történeteket. El kéne kezdeni Pratchett-et olvasni.
A forrás legendája. Nincs mit hozzáfűznöm, csak tetszett és kész :)
Határidő. Egyszerűen zseniális.
A lámpa dzsinnje. Most és azonnal akarok egy ilyet. Vagy csak meghívni teára…
Hableány. Tiszta és csodás.
Mese egy viskó faláról. Imádom a váratlan végeket. És ha nem munkában olvasom, biztos megkönnyezem.
Átmenet. Igazán kreatív, és nevettető történet.
Mese Líviónak. Egyszerűen őszinte.
Boróka titka. Mese a javából.
Csodabonbon. Lélekmelengető fuvallat!
Újra látlak. Gyanúsan ismerős, mai történet.
Fejek. Már a bemutatón is az egyik kedvencem volt, többedik olvasásra sem veszt az értékéből.
A tetoválás. Elnézőenmosolygós és lélekvidám.
A parton. A tökéletes búcsú.

Köszönöm minden szerzőtársamnak, hogy olvashattam őket, és hogy velük együtt szerepelhetek egy olyan kötetben, ami mindenkit megérint valahogyan, aki csak kézbe veszi.

– Mi a jó élet ez?
     – Lujza – vigyorgott Ádám, és elfogultan bámulta a kastélya mellett álló lényt, ami a legkevésbé sem keltett Lujza-benyomást.
     Határozottan úgy nézett ki, mint egy sárkány.

34. oldal, @LianneHide: Lujza (Magánkiadás, 2015) · Gallay-Nagy Krisztina

robinson P>!

Könnyű vagyok, mint egy falevél.
Szállni jó.

worsi P>!

Mivel Adam csak vigyorogva szívta magába a sárkánnyal előidézett döbbenetemet, kénytelen voltam utánaérdeklődni a dolognak:
     – Hogy kerül ide egy sárkány?
     – Lett – felelte elégedetten.

34. oldal, @LianneHide: Lujza · Gallay-Nagy Krisztina

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
Szelén>!

Itt nem volt idő, ami telhetett volna, itt csak kövek voltak és történetek.

tengshilun I>!

Vasárnap reggel volt, ilyenkor általában egy lélek sincs az utcákon. A középszerüség otthon nyújtózik még a recsegő kanapén.

olvasóbarát P>!

Az ágy melletti falon egyetlen festett ablak, kilátással a nyomasztó semmire. Talán még nem fejezte be. Talán nem is akarta. A plafonon pedig az éjszakai égbolt. Csillagokkal. Azt nézhette minden este, míg beszökött kintről a fény, vagy a gyertya lángja égett.

97. oldal Mese egy viskó faláról

lzoltán IP>!

Hiszen a nyárnak bora különleges. (…) Azt mondják, ketten kellenek hozzá, langy nyári éj és csillagokkal terhes égbolt, béke kell hozzá és boldogság, és akkor megízleled. (…)

1∞. oldal, @Röszkva: Nyárnak bora (Magánkiadás, 2015)

olvasóbarát P>!

Csend volt. Szomorú, kilátástalan csend.

95. oldal, Hangverseny

robinson P>!

A hableány békésen éldegélt rózsaszín világának tengerében. Bár nem hasonlított Andersen tengeri hercegnőjéhez, ám őt ez cseppet sem zavarta.

lzoltán IP>!

A nyárnak bora különleges. Vörös, akár a véred, s ha egyszer azzá vált, sosem feleded. Azt mondják, tündérek vérétől, szüzek könnyétől, meg nem élt emlékek és rég elfeledett álmok varázsától oly fűszeres és végzetes, mint gyönyörű asszonyoknak érintése.

16. oldal, @Röszkva: Nyárnak bora (Magánkiadás, 2015)