Karsza Andi (szerk.) · Molnár Nikolett (szerk.)

Csillagles (Moly-antológia 3.) 26 csillagozás

Válogatás a Moly.hu tagjainak írásaiból
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

A csillagok fényükkel ragyognak ránk az esti égboltról, biztos pontot mutatva nekünk, földi halandóknak. A szerzők szavai kinyitják lelkünk kis ablakait, a bennük lévő fény mutat utat az olvasóknak ebben a zűrzavaros világban. Ők ezzel segítenek eligazodni földi bolyongásainkban.

@robinson – http://gaboolvas.blogspot.hu/

Eredeti megjelenés éve: 2017

A művek szerzői: Fehér Csaba, Juhász István P., Kiss Zsuzsa, Kolonits Adél, Lovranits Júlia, Makoviczki Dóra, Nyíri Katalin, Papp-Szabó Vanília, Szöllősi Bernadett, Viczenti Mátyás, Sárhelyi Erika, Rojik Tamás, Kemendy Júlia Csenge, Erberling Judit, Fúder Tibor, Lencse Máté, Baráth Adél, Tóth Edit, Nyőgér József, Tarja Kauppinen, Sütő Fanni, Horváth István, Ecsédi Orsolya, Natalie Danaisz, Oroszlán Judit

Magánkiadás, Budapest, 2017
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631299403 · Illusztrálta: László Maya, Makoviczki Dóra

robinson P
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles Válogatás a Moly.hu tagjainak írásaiból

Vegyes, mint egy válogatáshoz illik, vagy színes, így a szövegek is hullámzóak. Erős és jó ötletek valósultak meg, haikuk, versek és novellák szerepelnek a válogatásban. Versek közül számomra Fehér Csaba remekelt Sárhelyi Erikával, tetszetősek Kolonits Adél versei is. A hosszabb írásokból a Mályva utcai történetek mellett, Erzsike, a jó képekkel megírt a Vörös egy árnyalata, drámai a Memento mori és az Utolsó dedikáció emlékét felidéző írást emelném ki. Bővebben itt még:

csucsorka P
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Ez a kötet álomszép lett. Kívül-belül.
Nagyon nehéz megnyomni a “befejeztem” gombot, mert ugyan minden írást elolvastam, de a Csillagles csak nem akar kikerülni a táskámból, könyvespolcra mászni az éjjeliszekrényről.
Soha ilyen rendhagyóan nem olvastam könyvet, fel-fellapoztam, semmi sorrend, csoda, hogy végül a végére értem.

Olvasás közben két igazságtalannak tűnő megállapításra jutottam. Igazságtalan, mert onnantól, hogy a Csillagles elkészült és kézzelfogható, nincs verseny, az én szívemben mégis egyértelműen lett két győztes: egyik illusztrátor a másikkal szemben és a líra a prózával szemben.

De azért a versek mellé bemászott a szívembe @Árnyékvirág Erzsikéje meg persze Az utolsó dedikáció ( @durufle), de ez utóbbi nem is ér, mert hát könyörgöm, utolsó E.P. – találkozásról írni annyira tuti befutó, hogy szinte már szabálytalan! (Tudom, úgy dicsérek, ahogy más szidni se tud.)

Sárhelyi Erikától és Fehér Csabától már megszoktam a színvonalat. Továbbra is büszkeséggel tölt el, hogy egy kötetetben lehetek velük és örömmel, hogy egy-egy önálló verseskönyvüket is a polcomon tudhatom (dedikálva).
Aki viszont teljesen lenyűgözött minden sorával, az @_natalie_. Erről írnék többet is, de továbbra sem találok rá szavakat.

És a végére – bár egy értékelésnek nem erről kéne szólnia, de képtelen vagyok elmenni mellettük szó nélkül – a számomra újoncok; akik megleptek, szórakoztattak, elgondolkodtattak és/vagy gyönyörködtettek, szigorúan időrendi és semmiképp sem fontossági sorrendben:
@theriniel Végtelen
@akire Kezdetben
@Animia Reggel
@Szilvia_Farkas Fűzfavirág
@felhőncsücsülő Hajnali impresszió
@yakarinagyi Durr
@Psyche Valaki születésnapjára
@Fanni_Pumpkin Rongylány + Fafiú = Rímrománc és Gondolatkísértet

A kiemelt szerzők és művek mellett sokszor nem értettem, hogyan fért el az én két versem a kötetben. Ilyen társaságban ez még nagyobb öröm. Nagyon büszke vagyok rá és köszönöm.

csgabi MP
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Nagyon örültem, hogy @blueisthenewpink molytársamtól kölcsönkaptam tavaly ősszel ezt a kötetet – aztán folyton húzódott az olvasása, de hát olyat csak nem lehet, hogy egy évig legyen nálam egy kölcsönkért könyv (nem gyufa), ezért szeptember elején fogadalmat tettem, hogy a szeptemberi molyklubon visszaadom molytársamnak kiolvasva (!) a könyvet.

Jó volt olvasni a kötetet, sok ismerős moly neve szembejött, mintha így kicsit jobban megismertem volna őket. Az alkotások témája és minősége vegyes volt, viszont nem is azért olvastam el, hogy feltétlenül Radnóti/Illyés-színvonalú alkotások jöjjenek szembe velem.
Köszönöm az alkotóknak és a szerkesztőknek, hogy ezt, így kézbe vehettem.

Sippancs P
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Sikerült az első Moly-antológiával való ismerkedést rögtön a harmadik résszel kezdeni, de cseppet sem bánom, mert roppant mód élveztem. Igyekeztem össze-vissza, lassan, napok szerint beosztani az olvasást, és a novellák mellé egy-egy verset is beszúrni, de gyakran felborult ez az egyensúly, mert vagy annyira tetszett valami, hogy muszáj volt újraolvasni, vagy annyira magával ragadott az adott mű, hogy a szerzőtől mindent egyszerre akartam felfedezni. Úgyhogy kedves molytársak, le a kalappal előttetek!
Ami kifejezetten mély nyomot hagyott bennem:
– Hintázás (ezt vagy ötször elolvastam már)
– Gyermek az időben
– Ha valaha is írni akarsz, nem olvasod tovább!
– Reciprokaink

Tarja_Kauppinen IMP

A kedvenceim:
– @Andreos_do_Khie balladája, amely a – sajnálatos mértékben alulreprezentált – misztikus-dark fantasy vonalat képviseli, méghozzá pazarul.
– A mitológiai, bibliai motívumok beemelése az urban fantasy keretei közé nem mai találmány, @Grapefruitossy novellája mégis igazán unikálisan ötvözi a popkultúrát a fantasztikum egyes toposzaival és a keresztény hitvilág elemeivel.
Hófehérke és a hét főbűn (szerzője: @forgacs): szkeptikus vagyok a mesefeldolgozásokkal szemben, mert amióta divatba jöttek, Dunát lehet velük lassacskán rekeszteni, ami bizony gyakran a minőség rovására megy – de nem itt, és nem most. (Csak érdekességképpen: a Hófehérke feldolgozásai között akadnak a legjobbak. Eddigi favoritom is ehhez a meséhez köthető: a punk verzió, a Rózsaszín Pittbull örökbecsűje.) A klasszikus mese és a római katolikus dogmák ötvözete (lásd még: Isteni színjáték – Purgatórium, vagy Bosch azonos című festménye) posztmodern parafrázis, amely a Grimm-mese narratíváját ironikus és parabolisztikus módon cáfolja meg.
Szvsz elbírt volna több fantasyt és sci-fit – ez utóbbiból alig volt –, de amúgy jó kötet, és rengeteg jó írás akad még benne.

ViraMors P
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Üzenem mindenkinek, aki írt, rajzolt, szerkesztett, vagy bármilyen módon hozzátett a kötethez: lányok-fiúk, remek lett :)

TheEArt P
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

A könyv belül fekete és fehér , mégis milliónyi szín árnyalatában tündököl , amit a benne rejlő művek árasztanak.
A vers, a próza is egyfajta önkifejezés. Aki figyelmesen olvassa , addig a pillanatig belelát az alkotó lelkébe. Lehet ott benn béke, csend, mélabú, zűrzavar, nagy viharok, lázadás ….
Személy szerint a csendet és a nyugalmat szeretem , az egyszerűen megfogalmazott , mégis szép szavakkal leírt történeteket, verseket. Senkit sem bírálok, hiszen nem én vagyok erre hivatva, viszont akiket alább felsorolok , megérintették a lelkem, beleférkőztek a gondolataimba.
Köszönöm nektek az élményt:
@ViraMors- Szemetes
@blankaveronika-Szerelmem, Duna
@Sárhelyi_Erika-Egyszerű, téli dal
@Littlewood-Pár nap
@zia0822-Lombhullató
@_natalie_ -naplólapok- december
@Fehér_Csaba – Pralinélkül / neked külön elismerésem a jól eső , tökéletes ritmikáért!/
@Balaton- Illés napja / a szavak között olvasható a ma / is/ aktualitásért kiáltó értékrend felállításával a műved kedvencemmé vált!/
Ha egyetlen bekerült versemmel valakinek kellemes perceket szerzek, vagy mosolyt csalok az arcára, én már boldog leszek. Immár nem tartom lehetetlennek, hiszen mindannyian mások vagyunk….

Judyt IP
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Mennyi kis csillag van ebben a könyvben! :) Jól meglestem őket!
Tündéri, kedves, szomorkás, édesen szerelmes, magányos, bohókás történetek.
Köszönöm, hogy köztetek, Veletek én is egy kis csillag lehetek! :)

Magánkiadás, Budapest, 2017
Sárhelyi_Erika I
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Leesett az állam. Mondhatni tátott szájjal olvastam a moly.hu 3. antológiáját. Versek és novellák vegyesen, egyfajta tematikára felfűzve. Óhatatlanul az jutott eszembe: akik ennyit olvasnak, mint a moly.hu tagjai, evidens, hogy írni is tudnak?! Vagy hogy is van ez?! Nyilván nagy a merítés, hiszen a moly.hu-nak 180.000 (!!!) tagja van már (elképesztő), és ilyen mennyiségű emberanyagban azért nyilván akad bőven tehetség. Viszont ahhoz, hogy a sok-sok írásból ilyen remek antológia szülessen, mindenképpen kellett a két szerkesztő, akik szerintem fantasztikus munkát végeztek. Mind a válogatást illetően, mind pedig a könyv szerkezete tekintetében.
Nem akarom magam nehéz helyzetbe hozni azzal, hogy bármelyik alkotót is kiemeljem a könyvben szereplő huszonháromból, vagy külön megemlítsem valamelyik művet – mert szó szerint képtelen vagyok rá. Mindig attól ájultam el, amelyiket éppen olvastam. Talán egy „ciklus”, egy téma nem fogott meg engem igazán, de ez is csak azért van, mert ahhoz nem vonzódom, de ezzel nyilván így van más is: kinek a pap…
Száz szónak is egy a vége: az ún. irodalmi elitnek is javára válna egy ilyen színvonalas, olvasmányos, értékes mű, mint ami itt összeállt.

lencsemate IP
Karsza Andi – Molnár Nikolett (szerk.): Csillagles

Azt gondolom, hogy az amatőr versek sokkal gyengébbek mint a prózák. Utóbbit sokat gyakoroljuk még akkor is, ha nem vagyunk írók, hiszen kell írni a suliban, egyetemen, blogolunk, levelezünk stb. Ehhez képest ezt a kötetet egyértelműen a líra viszi a hátán. Szóval vagy rossz a kiindulópontom, vagy ezek nem is amatőr versek. Azt éreztem, hogy a verselés kötöttségei nagyon jót tesznek a nyelvi megformálásnak, míg a legtöbb próza így-úgy leír valami sztorit. A versek egyszerűen igényesebbek lettek. Sok novellánál éreztem azt, hogy az első pár bekezdés csak muszájból van jelen, hogy jöhessen a csattanó, a mondanivaló. Szóval nagyon hiányoltam a nyelvileg is igényes és bravúros prózai szövegeket, helyettük viszont sok frappáns, akár humoros, akár mély verses szöveget kaptam. A kötet szép, a szerkesztés ennél nem lehet jobb, de engem zavar a kétféle stílus az illisztrációkban, mert nem segíti a kötet egységességét, ami amúgy is necces, hiszen antológiáról beszélünk. Mindenrdetre gratulálok és köszi a sok munkát meg a lehetőséget!

csucsorka P

permanens készültség

bárki bármikor
elhagyhat de úgy ahogy
te soha többé

52. oldal, 2. fejezet - Prím (@_natalie_)

Amrita IP

minden más várhat.

@Littlewood · Ecsédi Orsolya

Amrita IP

csillaglesen

e fényről mit sem tudtam én
most lámpás lett a ragyogás
utat rajzol a lusta fény
és hazatalál egy vallomás

szeplők galaxisa hátadon
ez az én csillagösvényem
felragyogok, ha láthatom
s rejtem más elől fösvényen

szeplők galaxisa hátadon
ez az én csillagösvényem
ujjbegyem szökken a válladon
meg-megáll bőrödön, röptében

ereid fonala tejút nekem
éltetnek téged, s így élek én
maradok örök csillaglesen
várva egy szűk ölelés peremén

@csucsorka/Parti Orsi, 98. oldal

julicsenge I

Hiba voltál. De megbocsájtalak.

94. oldal (Gondolatkísértet)

Sastojci

prím

egy ágyban alszik
két idegen emberrel
a szomorúság

52. oldal, @_natalie_ / Natalie Danaisz

adricca P

Balogh úr a héten már hetedszerre esett szét.

10. oldal, I / Semmi, @Kabóca / Tarnai Csillag - Hétköznapi történet (Magánkiadás, 2017)

_natalie_ I

Orion

Emlékszel-e, mondd csak, alig két éve múlt,
valahogy mégis az idő mélyére hullt.
Délelőtt érkeztem, robogott a vonat,
szikrázott a járda, és a csillagokat
lehetett még látni. Kerestem, mint régen,
hol lehet a Göncöl, merre jár az égen?
Örültem, hogy kezem kezedbe költözött,
ahogy egymást néztük két hallgatás között.
„Megborotválhatnál, nem bírja a kezem” –
ügyetlenül ment csak, mosolyogtunk ezen.
Kérdezted kíváncsin: Kijött-e a medve?
És az árnyékától vajon megijedt-e?
A Kaszáscsillagot megismerem e-még?
Ne emlegesd kérlek, nem szeretném, elég!
Halkan dorgáltál meg: ne is lásd hogy félek;
két nap haladékot adott még az élet…

Nézem az Oriont, fénylő csillagzatán
azt keresem: merre, vajon hol laksz, Apám?

67. oldal @Fehér_Csaba / Fehér Csaba

Sastojci

Purgatórium

Pasztörizálás:
hőkezelt lélek mentes
a bűncsíráktól.

51. oldal, @Psyche / Tóth Anett

robinson P

– Hejhó, hejhó, bűnbe esni jó! – zengett a bánya felől az ének.

lzoltán P

Aztán elharapózott a tűz, és a lágyan hulló hó ellenére leégett a falu.
     Nem mintha különösképp kár lenne érte. Ótvar kis helység volt, szinte csak a kocsma meg pár rozzant viskó, tele ordas zsiványokkal. Kauppinen kezdte meglátni a tűzvész derűsebb oldalát.

167. oldal, Jótét lélek @Tarja_Kauppinen / Tarja Kauppinen