A ​berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig 12 csillagozás

Fejezetek a második világháború történetéből
Karsai Elek: A berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig Karsai Elek: A berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig

A nagy sikerű munka eredetileg a szerzőnek a rádióban elhangzott előadássorozatára épült föl. Előljáróban ismerteti Hitler és a nácizmus 1933-as németországi uralomra jutásának körülményeit, s azt a történelmi szituációt, amelynek során a mindenen átgázoló fasiszta militarizmus a csatlós államok, de nem utolsósorban a nyugati államok megalkuvó, sőt nem ritkán áruló szövetségeseit cserbenhagyó politikája jóvoltából kirobbantja a világháborút. A további fejezetek bemutatják a Lengyelország elleni 1939. szeptember elsejei támadástól egészen az 1945. augusztus 14-i, a Japán megadásáig terjedő gigászi küzdelmet. Az eseménytörténet elsősorban az európai hadszíntérre koncentrál, a többi földrészen folyó hadműveletekről csak akkor és annyiban esik szó (pl. Rommel és Montgomery afrikai csatája, a Japánra ledobott atombomba), ha azok alapvetően befolyásolták az Európában folyó harcot, vagy a háború befejezésére voltak döntő hatással.

Eredeti megjelenés éve: 1961

Táncsics, Budapest, 1962
630 oldal · keménytáblás

SteelCurtain >!
Karsai Elek: A berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig

Karsai Elek: A berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig Fejezetek a második világháború történetéből

Korrekt mű. Egyetlen hiányérzetem a szovjet-finn háborúval kapcsolatos. Bár a világháború egészéhez képest ez csak apró epizód, mégis kicsit több figyelmet érdemelt volna. Kizárólag ezért nem öt csillag nálam. Egyébként messze a legjobb összefoglaló a II. világháborúról azok között, amiket olvastam.

nyolcadikutas P>!
Karsai Elek: A berchtesgadeni sasfészektől a berlini bunkerig

Hiteles, pontos, olvasmányos történelem. Nehéz szakma a történészé, mert óhatatlan, hogy szájízt visz művébe, de Karsai forrásmunkája időt álló. Megéri a rá áldozott időt.