Az Északi Tündér 5 csillagozás
Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.
Várólistára tette 8
Kívánságlistára tette 6

Kiemelt értékelések


Nagyon különleges könyv, tele csodás történettel, amelyek még annál is csodásabb módon vannak megírva. Ami a legjobb benne, hogy nem csak gyerekeknek szólnak, hanem azt hiszem annál inkább a felnőtteknek. Mindenkinek ajánlom, aki egy kis gyönyörű és tanulságos mesére vágyik.


Különös módon a kötet címét is adó történet – ami a figyelmemet is felkeltette – tetszett a legkevésbé az egész kötetből. A második történet még mindig nem tetszett túlságosan, utána viszont teljesen magával ragadott a novellák népmesei hangulata. Azok a történetek a történetek is szépek voltak, amik a városban élő emberek mindennapjait, nehézségeit dolgozták fel, de azok tetszettek a legjobban, amelyikek a természetben játszódtak. Skalbe gyönyörűen tud írni a természetről, a fákról, a gombákról, a virágokról, az évszakokról… a legszebb történet talán Az emberi lelkek erdeje, biztos vagyok benne, hogy ezt sokáig nem fogom elfelejteni.
Mint minden jó mesének, ezeknek is van tanulsága. Néhány tanulság meglepően praktikusan alkalmazható a mai mindennapi életünkre is. De ettől függetlenül is, egyszerűen csak jó olvasni.


Lehunytam a szemem…
spoiler
Furcsa mesék, kár, hogy – a többedik után – hozzáedződöm. Álomszerű az egész, és egészen hihetetlen, de az olvasás ideje alatt az álmaim is színesebbé váltak, hatásosabb, mint a szerecsendió.
Tipikus mesehősök: tündérek, szegénylegények, királyok (ők a legelégedetlenebbek). Álmok, édes-bús csodák, boldogság hiánya, elmúlás, csalódottság, nosztalgia, bánat, szenvedés, elkeseredettség, magány, szegénység, a mesék nagy bölcsességei, tízezer álom az álomhatáron…, halál.


Ahogy a fülszöveg mondja, a kötet minden meséje „ötvözete a népmesei szimbolikának és a korabeli irodalmi szimbolizmus elemeinek.” És a jó „nem a népmesék játékszabályai szerint győzedelmeskedik.” Annyira, hogy időnként nem is győz. Itt bizony akadnak bőséggel – Csáth Géza szavaival – mesék, amelyek rosszul végződnek. De azért akadnak olyanok is, amelyek jól. Pszichológusok különösen érdekes dolgokat mazsolázhatnának ki belőlük.
Ha ráeresztenének egy számítógépes statisztikát, hogy számolja ki, melyik szóból van a legtöbb a könyvben, a „hó” után az első minden bizonnyal a „föld” lenne. A szereplők annyira ragaszkodnak a földhöz, annyira bensőséges viszonyban vannak vele, hogy akad, aki fává is változik, és mély gyökeret ereszt. Nem is csoda, hiszen a legtöbbjük sorsa elég nyomorúságos, „felülről” nem nagyon várhatnak semmit. Annyira szerettem a szegény üvegárust, aki elpanaszolja a királynak, hogy elkopott az üvegvágója, nem tud újat venni, mire a király megsajnálja, neki adja a briliánsgyűrűjét, aztán elhajtat, az üveges meg csak forgatja csodálkozva a gyűrűt, hogy most mit csináljon, „gyűrűje már van, de üvegvágót hol vegyen?” :) Még a nagyváros főutcáján, még az emeleti albérleti szobában, még a börtönkonyhán játszódó mesék is földből nőttek, tele vannak virágokkal, fákkal, málnabokrokkal, rozzsal, mohával. Északi erdőkkel, hegyekkel és fennsíkokkal. Ha egyetlen szóval kellene jellemeznem a kötetet, azt is mondanám, hogy: „földmesék”.
Van itt amúgy mindenféle mese. Van szomorú és van vidám. Van gyereknek való, van felnőttnek való, van 3-tól 133 éves korig olvasható. Van közöttük ismerős is: egy-kettő akad, amelyik kicsit mintha Andersen lenne, van egy, amelyik kicsit Grimm, sőt az egyik mese Dickens Karácsonyi énekének kiindulópontját használja fel, csak aztán máshová jut el.
De mindegyik mesében közös az, hogy nagyon-nagyon szépek. Tényleg. Életemben semmit nem olvastam korábban Skalbétól, ami nagy kár, mert tudott írni. NAGYON. Akárhol kinyitom, olyan mondatokat találok, amilyeneket lentebb is idézek, mutatóba.
Szóval lassú olvasásra való könyv, hosszú téli estékre különösen ajánlott, főleg, ha éppen szervizben van a számítógép és/vagy a tévé… ;)
Népszerű idézetek



Nőtt ebben az erdőben egy fa, amelynek varázsereje volt – ha valaki emberfia hozzáért, tüstént fává változott. A lába gyökereket eresztett, a keze ágakat hajtott. Senki sem tudta pontosan, hol van ez a fa, éppen ezért nem is tudtak megmenekülni a bűverejétől.
47. oldal (Emberi lelkek erdeje)



Fiatal zelnicemeggyfa fürdeti csipkés szélű virágait a tó vizében.
55. oldal, Ezerniek lánya



Magavirágzásának súlya irtózatos teherként nehezedett reá. Fénnyel és forrósággal telve fölment a dombra, a teste lángolt, mint érett termés a napfényben. Lelkének minden ágacskája meghajlott a tavasz dúsgazdag ajándékainak terhe alatt. Csak ment, ment, mint aki súlyos terhet cipel. De senkinek nem volt reá szüksége.
62. oldal (Ezerniek lánya)



Futott az idő, de a királyfi úgy érezte, hogy a tömlöc mozog, úszik, a tornyokkal, föld alatti kazamatákkal és porkolábokkal együtt, mint valami óriás hajó a ködben, amely ott terjeng az ólomszínű víz felett; csak a hullámok csörögnek, csikorognak, mint a rabláncok.
136. oldal (A királyfi három kincse)



A babfa pedig csak nőtt-növekedett, sudara már elérte az eget. Körülötte a mezőn fehér lovasok száguldottak, és a kis pásztorlányka szélköpenyébe burkolózva kergette havas juhait, a hosszú bab-fonadékfa pedig olyan egyenesen állt, mint az égő gyertyaszál, és egyetlen kis ágacska sem rezzent rajta, mintha imádkozna.
242. oldal (Mese az aranyalmafáról)
Hasonló könyvek címkék alapján
- Ortutay Gyula – Rab Zsuzsa (szerk.): A repülő hajó · Összehasonlítás
- Voigt Vilmos (szerk.): A Laima és a két anya · Összehasonlítás
- Öregapó karmantyúja · Összehasonlítás
- Hans Christian Andersen: Andersen meséi 94% · Összehasonlítás
- Babits Mihály: Itt van az alkony, jó takaró · Összehasonlítás
- Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Az erdei házikó 95% · Összehasonlítás
- Szabó Magda: Sziget-kék 88% · Összehasonlítás
- Jakob Grimm – Wilhelm Grimm: Jancsi és Juliska 92% · Összehasonlítás
- Alekszandr Szergejevics Puskin: Elbeszélő költemények / Mesék · Összehasonlítás
- Jókai Mór: Az istenhegyi székely leány 87% · Összehasonlítás