A ​szenteste (Winnetou kalandjai 1-2.) 23 csillagozás

Karl May: A szenteste

Két karácsony este szolgál keretül ennek a történetnek. Az elsőn a szerző és osztálytársa diákokként betévednek egy bajor vendégfogadóba, ahol megismerkednek egy Amerikába kivándorolni készülő sorsüldözött családdal. A második karácsony este sok év múltán, az indiánok földjén köszönt Old Shatterhandra, a vadnyugat rettenthetetlen bajnokára és hírneves indián barátjára, Winnetoura, s azokra, akik az első szentestét együtt töltötték.

A Karácsony című kétrészes regény rövidített, átdolgozott, ifjúsági változata.

Eredeti megjelenés éve: 1897

Adamo Books, Budapest, 2016
Média, Budapest, 1990
138 oldal · ISBN: 9637905014 · Fordította: Altay Margit · Illusztrálta: Kolonics István

Winnetou

Levenzia>!
Karl May: A szenteste

Egy kihívás befejezéséhez volt szükségem indiános könyvre, és mivel ezt még nem olvastam, így elővettem. Sajnos a karácsonyi rész,amire a cím utal, igazából egy történet előzményének felel csak meg. Mindenesetre egy gyorsan olvasható, de cseppet sem lebilincselő olvasmány. Olvastam már sokkal jobb indiános könyvet. Eddig polcon volt, de a továbbiakban a polcürítés áldozata lesz.

Bogoj>!
Karl May: A szenteste

Pár éve olvastam az író „Karácsony” című könyvét. Amikor ezt elkezdtem, először azt hittem, ugyanazt adták ki más címmel (nem ez lett volna az első eset), aztán rá kellett jönnöm, hogy ez annak egy erősen lerövidített változata. Hiányosnak tűnt, de azért jó volt felidézni a kalandokat.
És jöhet nekem Pókember, Superman, Hulk vagy akárki, nekem az igazi szuperhősök mindig is Winnetou és Old Shatterhand marad. Lehet, hogy nekik nincsenek emberfeletti képességeik, mindössze átlag feletti érzékeik, megfigyelő és kombinációs képességeik, de ezek segítségével mindig az igazságért harcolnak. Ha „rosszfiúkkal” találkoznak, nem az az első, hogy megöljék őket, ha van rá esély, megpróbálják jó útra téríteni. Harcaikat igyekeznek nem fegyverekkel, hanem szavakkal megvívni, többet ér nekik a béke, mint egy győztes csata. Egy embert nem bőrszín alapján ítélnek meg, hanem annak cselekedetei alapján. Ha hibáznak, nem valami jópofa tréfával túllépnek rajta, hanem beismerik, és megpróbálják jóvátenni. Nem rombolnak le városokat csak azért, hogy a saját igazságuknak érvényt szerezzenek.
Igaz, történeteikből pont ezek miatt nem lehet olyan látványos mozifilmeket rendezni, mint amilyenek ma divatosak, de becsületességük, igazságérzetük és jóindulatuk miatt még ma is bárki példaképei lehetnének.
Kár, hogy ezeket a történeteket egyre inkább háttérbe szorítják Vasember, Amerika Kapitány és társaik látványos szupercsatározásai.

Istris>!
Karl May: A szenteste

Igazi Karl May hangulat, kedves, szeretni való, gyermekien ártatlan. Egy komoly hibája van rövid:)

tilia_tomentosa >!
Karl May: A szenteste

Igazán szívet melengető, izgalmas, kalandos ez a Winettou történet is. Régóta árválkodott már ez a könyv a fiam könyvespolcán, éppen itt volt az ideje, hogy valaki elolvassa. Aki szereti Karl May könyveit, annak szívből ajánlom.

Karl May: A szenteste

Nem mindig tudtam követni a szereplőket. Hol itt tűntek föl, hol ott, pedig még azelőtt fogságban voltak, vagy más néven szerepeltek. A cimben szereplő A szenteste pedig igazából kettő, és nem is olyan hangsúlyos, mint várható lenne.
De azért a szokásos nemes vademberes történetszövés jól olvashatóvá és élvezhetővé teszi.

Parlandorka IP>!
Karl May: A szenteste

A gyerekkoromból kimaradt az indiánregények olvasása, és nem is játszottam indiánosdit. Voltak viszont diafilmjeink, és most, ahogy Winnetou és Old Shatterhand történetét olvastam, a diakockákon kimerevített képek kísérték agyamban a szöveget.
Karl May meséjétől, mert ez az: mese, azt kaptam, amit vártam. Nincsenek benne rafinált, kétesélyes helyzetek, borotvaélen táncoló megoldások, hiszen kétség sem férhet hozzá, hogy a jó győzedelmeskedni fog. És olyan jó egy kicsit hinni benne, hogy tényleg, igaziból is csak így lehet.

padamak>!

Ellensége vagyok a bosszúállásnak. Ha az emberek mindig csak bosszú után lihegnének, ha mindenért bosszút akarnának állani, akkor nem vége, se hossza a gyűlölködésnek, háborúskodásnak. A jó Isten majd igazságot szolgáltat.

123. oldal - Ötödik fejezet A hóban (Média Kiadó, 1990)

Kapcsolódó szócikkek: bosszú · igazság
padamak>!

A vörös indiánok között sok olyan híres törzs van, akikhez valóságos dicsőség hozzátartozni. Ilyen törzshöz tartozott Winnetou is, akinek számos őse volt már törzsfőnök és aki maga is népének vezére volt. Valamennyi alattvalója lelkesedett érte, amin én éppenséggel nem csodálkoztam, mert ezt a nagyszerű férfiút egész különös képességekkel áldotta meg a sors. Emberszerető volt és igazságos, okos és előrelátó, azonkívül csodálatosan kifejlett érzékszervei voltak. Olyan kitűnő hallása volt, hogy a legcsekélyebb nesz sem tudta elkerülni figyelmét és gyakorlott éles szeme különös képességgel bírt a nemes érc fellelésére.
De amint mondottam, Winnetou ezt a csodálatos képességét csak nagyon ritkán használta ki önmaga hasznára.

31. oldal - Második fejezet A "Prayerman" (Média Kiadó, 1990)

Kapcsolódó szócikkek: Winnetou
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Gyermekkoromra gondolok s arra a sok szép karácsonyestre, amit családom körében eltöltöttem, a viaszgyertyák fényére, a kis csilingelő csengőre, a fenyő pompás illatára, boldog, gyermeki örömömre.

De más karácsony esték emléke sem mosódhatik el emlékeimben, olyanoké, melyekből hiányzott minden vígság, boldogság, de amelyek mégis – mindennek dacára is, megtartották varázslatos szépségüket…

Első fejezet Bevezetés

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Nincsen csodásabb dolog, mint télen bandukolni a hegyek között, mikor a hó ezüstösen csillog talpunk alatt és a fák zúzmarás fehérje tündérvilággá változtatja a világot.

Vidámak voltunk, fiatalok, egészségesek. Könnyen vettük az életet, tudtuk, hogy utunkban mindig akad majd olyan major vagy parasztudvar, ahol szívesen kínálnak frissen fejt tehéntejjel, meleg cipóval és ahol helyet adnak, hogy fejünket lehajtsuk éjszakai nyugalomra.

Olyan pompásan voltunk felszerelve, hogy akár a Mont Blancot is megmászhattuk volna! Esernyőt nem vittünk. Vándorbotot az útszéli bokorról törtünk. Felsőkabát? No hiszen! Minek az ilyen edzett fiúnak! Kesztyű? Azt egy világért se húztunk volna. Szőrmét? Csak nem vagyunk eszkimók!

Első fejezet Bevezetés