Banánháború 4 csillagozás

Karl Heinz Poppe: Banánháború

1954. június 19-én, a háború kitörését követő napon Guatemalában, Puerto Barrios kikötőváros közelében egy katonai szerelvény összeütközik a szembejövő személyvonattal. A szerencsétlenségért a szolgálatvezetőt, egy Felipe Mendoza nevű félvért tesznek felelőssé. Megszökik. Később azonban a pályaudvar szolgálati helyiségében holtan találják. Több embert őrizetbe vesznek, és azt nyomozzák: van-e kapcsolat a merénylet, a vonatösszeütközés és a szolgálatvezető meggyilkolása közt. Mendoza egyik nőismerősét agyonlövik. De valóban volt-e szerepe a vasúti szabotázsban? És ki az az egyenruhás férfi, aki koszorút helyezett a kivégzett nő sírjára? Az izgalmas regény háttere a guatemalai „banánháború”: az a nyílt és felháborító beavatkozás, amelyet az Egyesült Államok egy banántröszt érdekeinek védelmében indított el a földosztó guatemalai kormány ellen.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető

Magvető, Budapest, 1965
314 oldal · puhatáblás · Fordította: Kéri Tamás

Habók P>!
Karl Heinz Poppe: Banánháború

Nem tudom, hogy került ez a regény ebbe a sorozatba, ez nem krimi és a legkevésbé sem szórakoztató regény. Nagyon kemény olvasmány. Nagyhatalmak packáznak, kisemberek ráfáznak, mint rendesen. Ugyan szinte semmit nem tudok erről a területről és erről a korról, de most kiművelődtem. Kár, hogy amit megtudtam csöppet sem vonzó.

ChEebor >!
Karl Heinz Poppe: Banánháború

A Banánháború nem déli gyümölcsök háborújáról, vagy egymást gonosz módon banánhéjon elcsúsztatni vágyó emberekről, de még csak nem is a férfiasság próbájáról szól. A Banánháború politikai leírás egy gazdasági célból manipulált és szervezett amerikai háborúról, és annak minden folyományáról, néhány, az eseményeket tekintve fontos ember szemszögéből. Bár a magyar kiadó ügyesen kriminek álcázza a regényt, ez már az első könyv elolvasásánál gyanússá válik, a második felénél meg végleg megcáfolódik. De nem baj, mert így is egész jó olvasmányt kapunk, amely nemcsak a háborúba került emberek lelkivilágát, hanem az emberi alávalóságot és gonoszságot is bemutatja, miközben arra is fény derül, hogy a gyávaság gyilkossá tesz, a bátorság pedig fölöslegessé. Az instabil államban egyik napról a másikra a mocskos kommunista hőssé válhat, de a hősből is ugyanilyen gyorsan lesz gonosztevő.