Szatírák ​I-VIII. 8 csillagozás

Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII.

Kötetünk ​Karinthy Frigyes 1920-as évekbeli írásaiból merít. Törzsanyaga a „Ki kérdezett?…” című kötete, amelynek homogenitását az író ama nézete segíti elő: hogy a szavak elvesztették valódi jelenségüket, s ezért célszerű egy új enciklopédiát megalkotni. Ez a gondolata egyébként már az első világháború alatt megfogamzott, s az időkben több ilyen témájú cikket is írt. Ezt így fogalmazta meg: „Új Bábelt élünk, a fogalmak pokoli zűrzavarát. Gyalázatos hazugok megrontották a szavak becsületét.” Karinthy nem kevesebbre vállalkozott, mint a szavak becsületének visszaszerzésére. E szándék még a harmincas években is fölbukkan írásaiban, s más műfajokban is. Sőt. Már az első világháború idején írott háborús karikatúráiban is benne munkál.
A „Ki kérdezett?…” teljes anyaga mellé beválogattuk azokat a 20-as, 30-as években megjelent írásokat, amelyeket Karinthy a „Címszavak a Nagy Enciklopédiához” alcímmel látott el. E műről viszonylag kevéssé vett tudomást a közvélemény, holott… (tovább)

danaida

Kedves Frici!
[(Maga marha!) jó!]
Üdvözlettel,
Őszinte híve stb. stb.

Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII.

Karinthy elfeledett, „komoly” oldala, csupa zseniális ötlet, filozofálás, szemfelnyitás. Érdemes elolvasni, főleg a Minden másképpen van c. kötetet, amiről azt kell mondanom, hogy Karinthy egyik fő műve, mellesleg nemrég megjelent a Metropol Karinthy-sorozatában az egész kötet egyben, tessék beszerezni, 1500 forint egy ilyen csodáért nem sok pénz, és garantálom, hogy nem csak egyszer fogjátok elolvasni.

Lifeonmars
Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII.

Ebből a Karinthy összesből a szatírák nyolc kötete lepett meg legjobban. Talán a legnagyobb filozofikusok egyike Frici!

Frank_Spielmann I

Épkézláb férfi sose várja a nőtől, hogy szeresse – megelégszik vele, ha szerelmes belé.
[…]
…épkézláb nő sose elégszik meg szeretettel – megköveteli a szerelmet.

Frank_Spielmann I

Kétféle embernek van szüksége Istenre – az együgyűnek és a lángésznek. Előbbi nem ért meg semmit, utóbbit nem érti senki.

Frank_Spielmann I

Divatba kell hozni a kék nyakkendőt, a szerelmet, a világforradalmat és a barackpálinkát.

Frank_Spielmann I

Soha nem szerettem a folyékonyan beszélő embert – a szavai mögött megemésztett, unalmas sablonok tespedek. A dadogó, lelkendező, ugráló képzettársításra viszont mindig felfigyeltem…

Frank_Spielmann I

A nők egyszerűen gyöngék – érti? Nem metafizikailag és istenileg és emberileg gyöngék – hanem szó szerint, úgy, ahogy mondom, gyöngék az izmaik, az inaik, a karjuk, az idegeik, az agyvelejük – nemcsak a férfihoz képest gyönge a nő, hanem a dolgokhoz képest, a világ tehetetlen, nehéz tárgyaihoz képest, értse meg – és a nő ezt tudja, ezzel születik, ezzel a tudattal. Egy nő, ha lát egy követ, amit fel kell emelni ahhoz, hogy tovább jusson, előre tudja, hogy az neki nem fog sikerülni – a férfi mindenesetre nekimegy a kőnek, tudván, hogy legtöbbször félre is gurítja. A nő közvetlenül nem tud semmit megcsinálni, amire szüksége van – közvetítő kell neki, és ehhez a közvetítéshez a férfit kell felhasználnia…

Frank_Spielmann I

És ezt a banális szót, hogy „banális”, nem vagyok hajlandó kimondani többé.

Frank_Spielmann I

Az ember gyerekkorában írt naplót vagy abból az alkalomból, hogy nőnek született.

Frank_Spielmann I

A képzeletet pedig, az emberi képzeletet egyszerű képzelődésnek minősítették.

Csakhogy a lélek, úgy látszik, nemcsak felvevő, hanem leadó állomás is. Amit én elképzelek, az éppen úgy alakító és változtató erő és ható erő, mint mindaz, ami rám hat – gömb alakban árad belőlem, és a világ minden atomjához elér.

Nemcsak engem teremtett a világ – én is teremtek, folyton újra, világot. Az emberi képzelet, abban a fokban, ahogy kibontakozik és megerősbül, egyre hatalmasabb mértékben vesz részt a világ teremtésében.

Frank_Spielmann I

Mert a sírás béke, megnyugvás, belenyugvás, halál, nirvána, boldogság – a nevetés harc, ellenállás, szenvedés, élet.

Kapcsolódó szócikkek: nevetés · sírás
Frank_Spielmann I

A meztelen táncosnőt arról ismertem meg egyszer, hogy feltűnően szemérmes volt az utcán.