Szatírák ​I-VIII. 9 csillagozás

Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII. Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII.

Kötetünk ​Karinthy Frigyes 1920-as évekbeli írásaiból merít. Törzsanyaga a „Ki kérdezett?…” című kötete, amelynek homogenitását az író ama nézete segíti elő: hogy a szavak elvesztették valódi jelenségüket, s ezért célszerű egy új enciklopédiát megalkotni. Ez a gondolata egyébként már az első világháború alatt megfogamzott, s az időkben több ilyen témájú cikket is írt. Ezt így fogalmazta meg: „Új Bábelt élünk, a fogalmak pokoli zűrzavarát. Gyalázatos hazugok megrontották a szavak becsületét.” Karinthy nem kevesebbre vállalkozott, mint a szavak becsületének visszaszerzésére. E szándék még a harmincas években is fölbukkan írásaiban, s más műfajokban is. Sőt. Már az első világháború idején írott háborús karikatúráiban is benne munkál.
A „Ki kérdezett?…” teljes anyaga mellé beválogattuk azokat a 20-as, 30-as években megjelent írásokat, amelyeket Karinthy a „Címszavak a Nagy Enciklopédiához” alcímmel látott el. E műről viszonylag kevéssé vett tudomást a közvélemény, holott… (tovább)

danaida

Kedves Frici!
[(Maga marha!) jó!]
Üdvözlettel,
Őszinte híve stb. stb.

Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII.

Karinthy elfeledett, „komoly” oldala, csupa zseniális ötlet, filozofálás, szemfelnyitás. Érdemes elolvasni, főleg a Minden másképpen van c. kötetet, amiről azt kell mondanom, hogy Karinthy egyik fő műve, mellesleg nemrég megjelent a Metropol Karinthy-sorozatában az egész kötet egyben, tessék beszerezni, 1500 forint egy ilyen csodáért nem sok pénz, és garantálom, hogy nem csak egyszer fogjátok elolvasni.

Lifeonmars
Karinthy Frigyes: Szatírák I-VIII.

Ebből a Karinthy összesből a szatírák nyolc kötete lepett meg legjobban. Talán a legnagyobb filozofikusok egyike Frici!

Frank_Spielmann I

Épkézláb férfi sose várja a nőtől, hogy szeresse – megelégszik vele, ha szerelmes belé.
[…]
…épkézláb nő sose elégszik meg szeretettel – megköveteli a szerelmet.

Frank_Spielmann I

Kétféle embernek van szüksége Istenre – az együgyűnek és a lángésznek. Előbbi nem ért meg semmit, utóbbit nem érti senki.

Frank_Spielmann I

Divatba kell hozni a kék nyakkendőt, a szerelmet, a világforradalmat és a barackpálinkát.

Frank_Spielmann I

Soha nem szerettem a folyékonyan beszélő embert – a szavai mögött megemésztett, unalmas sablonok tespedek. A dadogó, lelkendező, ugráló képzettársításra viszont mindig felfigyeltem…

III. kötet - Minden másképp van

Frank_Spielmann I

A nők egyszerűen gyöngék – érti? Nem metafizikailag és istenileg és emberileg gyöngék – hanem szó szerint, úgy, ahogy mondom, gyöngék az izmaik, az inaik, a karjuk, az idegeik, az agyvelejük – nemcsak a férfihoz képest gyönge a nő, hanem a dolgokhoz képest, a világ tehetetlen, nehéz tárgyaihoz képest, értse meg – és a nő ezt tudja, ezzel születik, ezzel a tudattal. Egy nő, ha lát egy követ, amit fel kell emelni ahhoz, hogy tovább jusson, előre tudja, hogy az neki nem fog sikerülni – a férfi mindenesetre nekimegy a kőnek, tudván, hogy legtöbbször félre is gurítja. A nő közvetlenül nem tud semmit megcsinálni, amire szüksége van – közvetítő kell neki, és ehhez a közvetítéshez a férfit kell felhasználnia…

Frank_Spielmann I

És ezt a banális szót, hogy „banális”, nem vagyok hajlandó kimondani többé.

Elsie

Hinnem kell Valakiben, aki nem ember, hogy az emberben hinni tudjak. Vágynom kell Valakire, aki nem ember, hogy az Emberre vágyni tudjak. Meg kell értenem valakit, aki nem ember – mert kell lennie Valakinek, aki az embert az embernél jobban megérti.

Frank_Spielmann I

Az ember gyerekkorában írt naplót vagy abból az alkalomból, hogy nőnek született.

III. kötet - Minden másképp van

Frank_Spielmann I

A halálra ítélt elmebeteg. Az ítélet végrehajtását felfüggesztették, mert az elítélt elmebeteg. Elküldték a tébolydába, gyógykezelni. Ha kigyógyult, semmi akadálya, hogy az ítéletet végrehajtság.
Az ám – de csak nem őrült meg kigyógyulni?

Elsie

De kérem, az istenért, én nem „érdekeset” – én igazat akartam mondani.

Igazat?!… Mi az?!…