Röhög ​az egész osztály 29 csillagozás

Karinthy Frigyes: Röhög az egész osztály Karinthy Frigyes: Röhög az egész osztály

Az összeállítás Karinthy kisepikai és költői alkotásaiból válogat, figyelembe véve a tizenkét évfolyamos alap- és középfokú oktatás követelményeit és az érvényben levő tankönyvek utalásait. Tartalmazza az Így írtok ti (1912, 1935) magyar irodalomra, pontosabban a tanulók által azonosítható, a nemzeti alaptantervben szereplő alkotókra vonatkozó paródiáit. Közli a Tanár úr kérem első kiadásának (1913) teljes szövegét – figyelembe véve Szörényi László delfinológiájának észrevételeit is. A novellák közül a közismertek, a költemények közül a legtöbbször hivatkozottak, a humoreszkek, karcolatok közül pedig elsősorban azok kerültek be, amelyek az iskolai élettel, az anyanyelvvel, az irodalommal kapcsolatosak.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Diákkönyvtár Európa · Európa Diákkönyvtár Európa

Európa, Budapest, 2011
Európa, Budapest, 2009
Ifjúsági, Budapest, 1956
14 oldal · Illusztrálta: Szűr-Szabó József

Petőfi Sándor

aram76>!
Karinthy Frigyes: Röhög az egész osztály

Emlékeim szerint még valamikor középiskolában olvastam belőle egy-egy részletet, illetve ha jók az emlékeim, talán láttam is televíziós feldolgozását. Így egészében még, szégyen ugyan, de nem olvastam. Mire nem jó egy kihívás :-)
Karinthy a maga kora és valljuk be mindezidáig is zseniális író. Úgy ír, hogy miközben tanít, mulattat is. Ez a tudás keveseknek adatik meg.

Aliko>!
Karinthy Frigyes: Röhög az egész osztály

Valamikor még a középiskolában olvastunk belőle részleteket, amiket akkor imádtam. Ám valamilyen rejtélyes oknál fogva az egészet sose vettem kézbe. Most pótoltam az elmaradásom. A könyvtárban bóklászva a visszahozott darabok között fedeztem fel a kötetet és el is hoztam. Azóta is áldom a szerencsémet!

Karinthy zsenije most is ugyanúgy lenyűgözött, mint anno. Szellemes és tanulságos rövid kis történetek ezek, ahol mélysége van minden mondatnak, de mondani valója mellett is szórakoztatni szánódott az egész.

Volk P>!
Karinthy Frigyes: Röhög az egész osztály

Régebb óta megvan ez a könyv, de valahogy most sikerült egészben végigolvasnom. Persze gyerekként volt szerencsém néhány műhöz belőle, de így egészben nem.

A fülszövegből szerintem semmi normálisabb infó nem derül ki, de a tartalomjegyzék annál inkább beszédesebb. A kötettel inkább a fiatalabb, iskolás korosztálynak kedveznek, de így is egész jól elszórakoztam rajta. Volt egy-két válogatott darab, amit kevésbé tudtam értékelni, de ez is inkább annak a számlájára írható, hogy már kinőttem ezt a korosztályt.

Számomra egyértelműen a Tanár úr kérem vitte, és viszi továbbra is a prímet, szerintem ezen semmilyen csoda-válogatás sem tudna változtatni. A teljes kötet egyben, talán egy kicsit soknak tűnhet, így érdemesebb egy-egy verset, novellát kiválasztani egy napra, mint végigolvasni egyhuzamban.

A reklám könyvjelzőjük meg pont jól jött mindig, mert kéznél volt.

Carmilla >!

Igen, most valami újat kezd a kezdő író: júliusra tehát beiratkozik a népies iskolába, ahol Móricz Zsigmond osztályfőnök úr vezetése alatt káromkodástant, aszamateremtetteológiát, kutyafalógiát, beszéd- és förtelemtant és köpészetrajzot tanulmányoz; rendkívüli tárgynak heti két órában helyesírásról leszoktató testgyakorlatokat végez. Első írásbeli dolgozatait itt nyújtja be a Nyugatnak.

Carmilla >!

Célozni tanulnak a katonák egy káplár vezetése mellett. Nem valami fényesen megy a dolog. A káplár dühösen szidja a regrutáit, aztán kikapja a puskát egyiknek a kezéből, mikor épp megint elhibázta.
– Szamarak – kiabál a káplár – , tudtok ti lőni! Adjátok ide azt a puskát! Ide nézzetek!
Céloz, és hetykén lő. De nem talál. Egy percre zavarba jön. Aztán mérgesen rámordul az egyik katonára:
– Így lősz te!
Megint céloz. Nem talál. Egy másikhoz fordul:
– Így lősz te!
És így tovább. Végre kilencedszer talál. Mellére üt:
– És így lövök én!

danaida>!

Petőfi mindig a szubjektivitásra törekedett, és célját a legnagyobb mértékben el is érte, mert költeményei utat találnak a legegyszerűbb nép szívébe éppen úgy, valamint a paloták ragyogó és fényben úszó csarnokaiba is!…

Kapcsolódó szócikkek: Petőfi Sándor
danaida>!

Költeményeiben az aranykalászos, gyönyörű nagy magyar Alföldet látjuk megénekelve, melyet nála kívűl senki oly szépen jellemezni nem volt képes, mint ahogy maga is írja gyönyörű költeményeiben, mely így kezdődik:
„Szép vagy Alföld, legalább nekem szép…”