Minden ​másképp van 12 csillagozás

Karinthy Frigyes füveskönyve
Karinthy Frigyes: Minden másképp van Karinthy Frigyes: Minden másképp van

„Ne tartsuk magunkat túl bölcseknek, s mindjárt nem leszünk túl ostobák gyermekeink szemében.”

„Nem az önzés, az irigység teszi pokollá a világot – a szemünk ezerszer akkora, mint a gyomrunk.”

„Ma már úgy vagyok vele, hogy nem látok túl nagy különbséget a kávéházi apostol világmegváltó eszméi s egy új kormányprogram között.”

„Márpedig az állam megtartja, amit ígér: Ha pénzt ígér, azt is megtartja.”

„A szerelem egyenlet két ismeretlennel.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Füveskönyvek Lazi

Kossuth, Budapest, 2012
Lazi, Szeged, 2009

Karinthy>!

Karinthy Frigyes: Minden másképp van Karinthy Frigyes füveskönyve

Vétek lenne ezt a könyvet egy sima csillagozással elintézni, ezért inkább megpróbálom összeszedni az író gondolatait és írok belőlük egy kedvcsináló értékelést, ami után garantáltan sokan elakarják majd olvasni. :)
Karinthy Frigyes az egyik legnagyobb zseni azok között, akik valaha éltek és alkottak.
Miért? Komolyan volt humoros és humorosan volt komoly.
Íme, az ember! :
Karinthy tollából : Tegnap olvastam, hogy mikor Drake Ferenc behozta a krumplit Európába, először nagy csalódást keltett – ugyanis fanyar és kemény gyümölcsét ették, és kidobták lényeges részét, a föld alatti gumót, a valódi burgonyát. Nem volt valami hasonló tévedés velem, kedves kortársaim? A vicceimet szorgalmasan szedegették – a filozófiámat megsüthettem .
Frici ebben a füveskönyvben ír, :
A férfiasságról : Ha egyedül vagyok a szobában, akkor ember vagyok. Ha bejön egy nő, akkor férfi lettem. És annyira vagyok férfi, amennyire nő az, aki bejött a szobába .
A nőről : A nő, egy nő, istenem, remegve és ámultan érzem – a legcsodálatosabb és legidegenebb dolog a világon, és jaj – a legritkább – , csodálatos hangszer, mindent eljátszik – csodálatos tükör, mindent megmutat –, és mégis, nem ismerem a tulajdon hangját a hangszernek, és a tükör arcát nem ismerem .
A barátságról : Lehet-e barátság férfi és nő között, és ha igen, miért nem ?
A szerelemről : Szerelem. Egyfülű kosár – olyan nehéz, hogy csak ketten bírnák könnyen –, de csak egy füle van, hol az egyik cipeli, hol a másik .
A betegségről : Hisztéria. Veszedelmes betegség, kötelezően kellene gyógyítani. Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele .
A tudósról : Tudós. Ő latinul nem tudja azt, amit én magyarul nem tudok .
Egyszerű kérdésről : Kik csókolóznak többet, a férfiak vagy a nők? Ne törd a fejed, inkább megmondom. Egyformán sokat, mert minden csókhoz egy férfi kell, meg egy nő .
Az olvasóról : Mutasd meg, kit olvasol, és megmondom, ki vagy. Ha nem engem olvasol, szemtelen vagy. Utállak .
A közönségről : A közönségnek nincsen színvonala, író urak. És ti ne is törődjetek ezzel a színvonallal. Ha alacsony, ti tehettek róla – valaki biztosan leszállította. De jöhet közületek, aki váratlanul és hirtelen felemeli ezt a színvonalat – nektek arra legyen gondotok csak, hogy alája ne kerüljetek .
A könyv és olvasó viszonyáról : Nem olyan egyszerű valami ám, nagyon nem mindegy, életünk melyik szakában találkozunk a „ halhatatlan útitárs „ -sal .
Művészekről : Shakespeare, Goethe, Madách, Dante, Beethoven, Kant… Ki kérdezett ?
Paradoxon egy orosz regényről : Nagyon nehéz regényt írni az írónak, aki maga is regényhős – nehéz tragédiát alkotni egy nemzedéknek, mely maga is a legnagyobb tragédiák egyikét éli át .
A szomorújátékról : Szomorújáték?!…ugyan ki találta ki ezt a fából vaskarikát? Ha az embernek játszani van kedve, akkor nem lehet szomorú, ha pedig szomorú, akkor nem játszik, és passz .
Babits Mihályról : Kevés költő volt még a világon, akit a Vers annyira kisajátított magának, mint Babits Mihályt .
Arról, hogy hogyan írnak az írók? : A mi íróink közül Herczeg Ferencről tudtuk ki, hogy írás közben mozgatja az ujjait, és fejével gondolkodik. Ambrus Zoltán néha aprókat, rövideket felhorkan, mikor gyönyörű regényeit alkotja, és fogait összeveri. Molnár Ferenc a Dayka Gábor társaság tagja, csodálkozó arccal ír, baljában két könnyzacskót csörgetve, és egy rekeszizmot. Ady Endre aloe virágokon ül, jobb lábát Zarathusztrán tartja, és fejét elfordítja, mert undorodik az írástól. Legfeljebb tizennyolc verset ír egy nap, bánja is ő, bánja is ő, bánja is ő. Heltai nem tud írni, ha a szobában van még valaki, és közben dobol az ujjaival. Gárdonyi egyáltalán nem tud írni, ha két mécses nincs az asztalon, és a kályha nem füstöl. Porzsolt Kálmán egyáltalán nem tud írni ( Itt levágták, mert már tele van a „ Vegyes ” rovat .)

;)

sztimi53>!

Karinthy Frigyes: Minden másképp van Karinthy Frigyes füveskönyve

Nagy meglepetés volt nekem ez a könyv, mert sokkal filozofikusabb volt, mint vártam, és kevésbé vicces, mint arra számítottam.
Találtam is a könyvben egy ilyen sort: „Nem volt valami hasonló tévedés velem, kedves kortársaim?
A vicceimet szorgalmasan szedegették – a filozófiámat megsüthettem.”
Őszintén? Érdekes és okos, de én is humoráért szeretem Karinthyt, na meg a ferdítései miatt. Azért lesz belőle pár idézős, de a viccesebbek közül.

Suzana>!

Karinthy Frigyes: Minden másképp van Karinthy Frigyes füveskönyve

Nekem ez a könyv nagyon tetszett, mert reálisan látja a világot és nagyon tanulságos. Nagyon sok szép gondolat van benne, és számomra nagyon tápláló volt az egész.

Karinthy>!

Egyébként a tintahal egész jó. Szurokfekete levét is megittam. Milyen tehetségtelen lehet egy ilyen állat, ennyi tinta van benne, mégse ír semmit. Én úgy érzem most magam, a lakoma után, mint egy óriás töltőtoll isten kezében. Remélem, remekművet fog velem írni.

Kapcsolódó szócikkek: tinta · tintahal · töltőtoll
sztimi53>!

Férfiideál
Őnagysága halálosan tudna szeretni egy olyan gyönyörű szép, gazdag és zseniális férfit, aki reménytelenül szeretné őt.

89. oldal, Lazi, 2009.

Karinthy Frigyes: Minden másképp van Karinthy Frigyes füveskönyve

Hiszem, hogy a világon és a jövőn nekünk is van módunkban annyit változtatni, mint a tudósoknak és a gazdagoknak, ha jó helyen ragadjuk meg az ekét, amit azért adtak a kezünkbe, hogy a világot ne hagyjuk itt egészen úgy, ahogy találtuk.

csgabi P>!

Tudja, hogy mi tetszik nekem ezen a világon?
Nem az, hogy milyen nagy és nagyra hivatott.
Az tetszik, hogy olyan gazdag és változatos, s hogy egyre gazdagodik.
Tudja, mi tetszik nekem a Jövőn? Nem az, hogy legyőzte és eltemette a Múltat és Jelent.
Az tetszik, hogy megtartotta, és még hozzátett valamit.

cassiesdream>!

A szerelem egyenlet két ismeretlennel.

cassiesdream>!

A legtöbb ember nem az igazságot keresi, csak a maga igazát.

Cicu>!

A politikából mindig csak a politikai beszédeket olvasom el, amik pedig többnyire ostobák, hiszen politikusok mondjàk őket – soha a vezércikket vagy tanulmányt, amik pedig többnyire okosak, hiszen írók írják őket. Mert azt óhajtom tudni, mi van – hogy mi lenne , azt köszönöm szépen, magam is el tudom képzelni.

cassiesdream>!

Minden alkotásban azt a jót kell keresni, ami megvan benne, nem azt, ami hiányzik belőle: ez a jóhiszeműség első feltétele.

cassiesdream>!

Minden véleményből, ami embertársunkról szól, úgyis két dolog derül ki: a magunk egyénisége s a másiké, akiről vélekedünk: minden jellemzés egyformán jellemző arra, aki adja, a arra, akiről szól. Ezt neveztem egyszer a lelkek relativitásának.

Cicu>!

A gondolat azért haldoklik ebben a világban, azért nem gondolkodnak az emberek, mert ma nem érdemes gondolkodni, mert a gondolat eredményét nem lehet úgyse valóra váltani , nem lehet következményeit levonni, nem lehet élni a gondolat szerint , nem lehet, egyszerűen azért, mert a világot nem a gondolat kormányozza, hanem egészen másvalami – vagy inkább semmi se kormányozza, alakul magától, indulatok és vágyak viharában.