Fából ​vaskarika 24 csillagozás

A csokoládékirály meséi
Karinthy Frigyes: Fából vaskarika

Elfeledett, tehát lényegében ismeretlen Karinthy-művet bocsátunk az olvasó elé, amelyet hasonlóan e nagy író más írásaihoz, felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt ajánlhatunk. Harsogva nevetünk Gabi kalandjain, Karinthy utánozhatatlan stílusbravurján és azon, ahogy tökéletesen át tudja élni, bele tud helyezkedni kis hőse lelkivilágába. Pólya Tibor rajza és a szöveg között a megszokottnál szorosabb kapcsolat van – szöveg és kép alighanem egyszerre, egyazon ihletésre született.

Móra, Budapest, 1991
16 oldal · ISBN: 963116747X · Illusztrálta: Pólya Tibor
Kultura, Budapest, 1923
20 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Pólya Tibor

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Kedves, bájos, mosolyra fakasztós. Eszembe juttatja a saját meggymagháborúnkat a farakás mögött. Külön harci festéssel is rendelkeztünk; meggylé és homok, maszatokban az arcon, de csakis azért, mert nem hagyhattuk, hogy kifogyjon a lőszer. Háborúban az nagy balgaság lenne, ez könnyen belátható.
Több ilyet kellene olvasnom.:)

Szávitrí P>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Hát ez valami zseniális. Egy téli „háború” története egy kisfiú előadásában. Remélem, még ma is vannak ilyen gyerekek, akik így tudnak játszani.

Nagyfehérasszony>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Hát ez bűbájos volt! Képekkel együtt imádnivaló! Hogyan tudta vajon Karinthy megőrizni a gyermeki énjét ilyen sértetlenül??? Elolvadtam, összeszedtem magam, aztán újra elolvadtam!

Tilla>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Olyan jó volt, mint amikor csokoládét eszik az ember, legalábbis nekem ez olyan volt, ezt tessék megrajzolni, hogy vigyorgok, mint a tejbetök, de azt is tessék odarajzolni, hogy csak olyan, mintha csokit ennék, mert igazából csak ezt a könyvecskét olvasom és azért vigyorgok. Szóval ne legyen csoki a képen.
U.i.: Ez a Karinthy volt egyáltalán fölnőtt életében? Én az úgyse hiszem.

Uzsonna>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Kucor Gabi rettenthetetlen hős, több nemzetes cím birtokosa (a legfontosabb talán a csokoládékirályság) saját maga meséli el rettentő háborúi és vitéz hőstettei történetét. Megtudhatjuk, hogy az igazi hős egyben nagyon ravasz is: ijedtség tettetésével téveszti meg sokszor a gaz ellenfelet! És egy ilyen vitéz nem gyávaságból nem megy el a saját esküvőjére a Bokor Évikével, hanem mert nem akar elmenni! Micsoda különbség! :-))

Puella>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Bájos. Olvasás közben újra gyereknek éreztem magam, olyan gyereknek, aki szeretne nagy és fontos dolgokat művelni, mint a felnőttek. Bámulatos, hogy Karinthy mennyire könnyen tudott gyerek lenni felnőttként, és nem felejtette el ezt az érzést.

kornél>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Egy lendülettel (pár mondattal) felütött ólomkatonadolog, az erről tudósítandó regős immár rajzoló, úgyismint főrajzász(ló), neki ilyen szerepe van, ennyi. Száz év, és teljesen modernül vág Karinthy nyelve és humora: senki és semmi nem változott. Kezdő és haladó vitézeknek kötelezően ajánlott e kis nagy képes könyvecske, lehetőleg még ovi előtt, tanuljanak belőle, hátha.

edanka87>!

Karinthy Frigyes: Fából vaskarika A csokoládékirály meséi

Hamisítatlan Karinthy-hangulat :) Annyira jó stílusban indul a kis mese, nagyon tetszik! Csokoládékirály, aki egy rajzolónak „diktál”, cuki :) Régen nevettem ennyit egy könyvön spoiler. Szinte hallom, ahogy egy alsós kisfiú meséli el a vele történt kalandokat. :) Ahogyan kimagyarázza magát, miért is volt bátor, amikor elszaladt a veszély elől (spoiler :))
A képek is nagyon aranyosak.

mdmselle I>!

…én voltam a Főigazgató és Rudi volt az alcukorgyüjtő, mert ő mindig gyüjti a cukrot, egy darabig szopogatja, aztán zsebbe teszi

mdmselle I>!

Én, Kucor Gabi, nyugalmazott főháború-mester, cimzetes káplár és valóságos tábornok, Külső-Retek ucca négy, úgyis, mint a nemzeti óvoda hallgatója és csokoládékirály ezennel méltóztatom elmondani a Nagy Téli Háborút Pólya Tibor rajzoló közkatonának, hogy csak rajzolja úgy, ahogy mondom egymásután és ne beszéljen bele, majd én mindent elmondok.

krlany I>!

Hát egyszercsak láttuk a nagy kastélyt és Bokor Évike menyasszonyom, akit kineveztem Segéd-Tábornoknak és szakáll viselésre jogosítottam, elkiabálta magát: „Ott jön a Vasorrú Bába!” – én akkor tudtam, hogy az nem volt a Vasorrú Bába, csak az öreg Cenci néni a macskájával, tessék a gondolatomat is rárajzolni a rajzra, de azért bátorságból azt kiabáltam: „Előre!, Előre!” – és én is előrefelé szaladtam, tessék megkérdezni, előrefelé szaladtam, azt is látta mindenki, nem hátrafelé szaladtam: – de csak éppen elfelejtettem a Vasorrú Bába felé szaladni, hanem másfelé szaladtam és az is igaz, hogy ott kellett volna maradni, ahogy Tomi mondta, csakhogy elfelejtettem ottmaradni, nem ijedtségből, csak azért, mert tele volt a fejem a sok háborús gondokkal.

krlany I>!

Én akkor bátorságból azt mondtam a Rudinak, hogy várjon és bátorságból úgy tettem, mintha megijedtem volna, de csak azért, hogy a medve higgye aztat, hogy én megijedtem, és attól még bátrabb legyen és akkor, ha megtámad, a legnagyobb bátorsággal, akkor én még bátrabb legyek és úgy megöljem a medvét, hogy meghaljon. Azért tettem úgy, bátorságból, mintha megijedtem volna és mintha leguggoltam és bőgtem volna, hogy segitség, cselből, de ezt azért tessék úgy megrajzolni, hogy látni lehessen, hogy én csak bátorságból ijedtem meg, nem ijedtségből ijedtem meg, mint főháborúigazgató, legbátrabb ember.

krlany I>!

Én, mint Főigazgató, még akkor nem akartam a háborút, mert még sebesültek nem voltak, anélkül pedig nem lehet kezdeni, foglyok se voltak, de azokat pedig lehetett volna papirból kivágni, csakhogy ellenség is kellett volna és ellenséget nem lehetett kapni. Gondoltam, hogy kérek ellenségre, lehet kapni a cukrászdába csokoládéból ellenséget, és ha nincs, mindenesetre lehet habosfánkot kapni, de ezt még ne tessék rajzolni, mert ezt csak gondoltam és a gondolatot nem lehet rajzolni, ami a fejbe benne van, csak ami kivül van a fejen és a habosfánkot csak úgy gondoltam, esetleg, ha nem lett volna háború.

FORTUNATA>!

Hát akkor hó-ágyút csináltunk a hóból és hó-puskát és hó-puskagolyót hóból, hogy a hóellenséget legyőzzük és hó-páncélt csináltunk hóból és hó-házat hóból és hó-kardot is csináltunk hóból és tüzes kályhát hóból és nagy tüzet is raktunk csupa hóból, csak havat nem
csináltunk hóból, mert az úgyis volt, hát hóból nem kell havat csinálni, az már magától is hó.