Betegek ​és bolondok 19 csillagozás

Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Karinthy Frigyes novelláinak gyűjteménye.

Szukits, Szeged, 1996
168 oldal · ISBN: 9638199830
Új Idők Irodalmi Intézet, Budapest, 1946
244 oldal

Mesemondó IP>!
Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Voltak benne viccesebb meg komolyabb novellák is. Némelyiken nagyon jól szórakoztam, bár több volt, amin úgy éreztem, hogy az író a mentális betegségek iránti kíváncsiságát vagy érdeklődését éli ki rajtuk, és nem irodalmi történetet kíván alkotni. Összességében érdekes, bár kicsit egyenetlen gyűjtemény.

dre>!
Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Humoros és megható. Változatosak voltak a történetek, bár a témájuk nagyjából megegyezett. Akadt jópár, ami mélyen elszomorított, és volt olyan is, ami teljesen vegyes érzéseket váltott ki belőlem, viszont egy olyan sem volt, ami unalmas vagy fárasztó lett volna. Karinthy pedig egyre stabilabb helyet foglal el a kedvenceim íróim között.

gab001>!
Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Bár humoros és szórakoztató, mégsem állítanám, hogy könnyed olvasmány. Leginkább az tetszett, ahogy a szerző játszott a szavakkal. Olykor bekezdések szinte nem szóltak semmiről, máskor egy mondattal egy egész életet elmesélt; éppen amelyik jobban megfelelt a céljainak. Nagyon sokszor csak a novella végén derült ki, hogy épp nevetetni vagy megríkatni akar, általában a kettő határán lavíroztunk. A cím nagyon találó, mert valóban ezeket a témaköröket járja körül, cseppet sem egyhangúan. Nekem leginkább a Piros és a Vaszilij lettek a kedvenceim, de sok másik is nagyon tetszett. Sokszínű, érdekes írások.

Szukits, Szeged, 1996
168 oldal · ISBN: 9638199830
danaida>!
Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Aki könnyed, humoros írásokat keres, az nyugodtan válasszon másik Karinthy kötetet, ebben az általánosan humorosként definiált Karinthy-írások bizony kisebbségben vannak, és még azokról is elmondható, hogy bennük (más Karinthy-művekhez hasonlóan) a humort inkább megküzdési mechanizmusként (tehát érett! formájában és nem elhárításként) használja, mellyel lehetségessé (elképzelhetővé) válik a szorongással, a félelmekkel való szembenézés együttélés, a halálra való felkészülés. Az őrületet pedig nem másként, mint az őrült világból való menekülésként értelmezi (megint csak milyen ellentmondásos, hogy ebben az őrült világban éppen a társadalom által elvárt normák szerint élő, logikusan gondolkodó ember a normális). A kötetben szereplő novellák közül talán a Skarlát az egyik legismertebb, melyben a gyermeki szorongást, kiszolgáltatottságot, a gyerekekre jellemző gondolkodást írja le zseniálisan. Karinthyt mindig is érdekelték a természettudományok, felkészült volt (autodidakta módon) a korszerű orvostudomány és az éppen akkor divatos pszichoanalízis legújabb eredményeit illetően, és ezeken keresztül (is) szemlélte azt, ami (végülis kizárólagosan) érdekelte: az EMBER. Mondtam már, hogy imádlak, Frigyes??

szuzii>!
Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Tetszett az Író stílusa, humor fűszerezi a nem egyszerű témát. Igaz a legjobb orvosság a nevetés.

katalins>!
Karinthy Frigyes: Betegek és bolondok

Hát ez tényleg beteg volt. Vagy inkább groteszk, de nagyon. Az eleje még csak-csak tetszett, de a második felével nagyon megszenvedtem. Nem lesz a kedvencem.

Carmilla >!

Ez legalább mindennap másnak képzeli magát… aránylag a legépeszűbb…

encsy_eszter>!

(felnőtt ember csak a betegsége révén jut egy kis gyöngédséghez és szeretethez)

A Megváltás történetében, úgy érzem, túlhangsúlyozza korunk a keresztet, a feltámadás rovására.

A pékmester

Mert a tébolyt addig, míg agyállományi elváltozást kimutatni nem lehet, kénytelenek vagyunk egyelőre így definiálni: őrült az, aki megteszi, amit gondol, akkor is, ha azt nem szokás megtenni abban a korban és azon a helyen, ahol az illető él – őrült az, aki úgy cselekszik, ahogy jónak látja, akkor is, ha azzal önmagának vagy másnak azon a helyen és abban a korban bajt okoz.

[…]én nagyon jól megférek a betegségemmel, ő ellenben jobban haragszik a betegségemre, mint amennyire az egészségemet szereti, s utóbbit hajlandó feláldozni, csakhogy az előbbit tönkretegye.

Miért nem megyek orvoshoz?

Carmilla >!

Orvoshoz általában azért nem megyek , mert már régen menni kellett volna, de mindig halasztottam és most mit fog szólni, hogy így elhanyagoltam a dolgot, külön erkölcsprédikációt kapok, holott én a hasamat fájlalom és nem az erkölcseimet;

Talán nem hangzik túlzásnak vagy szerénytelenségnek, ha biztosítom önt, hogy őrült sikerem volt.

Őrült sikerem a tébolydában

Gyógyulás?
Nem sokat tud róla a tudomány.

Tébolyda / Naplóm

[…] Pardon, zöldül már a maga hasa?
– Még nem. Hát zöld lesz?
– Ojjé, látná az enyémet. Szép, világoszöld, egész a köldökömig.

Május