A ​lélek arca I-II. 3 csillagozás

Karinthy Frigyes: A lélek arca I-II. Karinthy Frigyes: A lélek arca I-II.

Összegyűjtött novellák

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Karinthy Frigyes munkái Magvető, Szépirodalmi

Magvető, Budapest, 1957
938 oldal · keménytáblás
Magvető, 1956
956 oldal

Városliget

Karinthy Frigyes: A lélek arca I-II.

A lélek arca az kéremszépen, a sokezer ráncba szaladó, sötétkamrában grimaszoló, és millió mimikai tehetséggel megáldott természetű titokzatosság.

Tudok ide jobbat is, de ezt nem én mondtam: „A lélek egy pici ember, aki az emberi testben szaladgál – akkora, mint a hüvelykujjam. Néha a gyomorban van, néha elszalad a fejbe – előrejön, beül a szemekbe, vagy hátul, a nyúlt-agyvelő puha párnájára lefekszik. Néha a torokban szorul meg s onnan beszél – néha a kezekbe szalad. Nem tud jól beszélni emberi nyelven, dadogva vonaglik s nyugtalanul rázza kényelmetlen börtönét. De ahol befészkelte magát: legyen az kő, vagy ember, annak a tárgynak mozdulnia kell.”
Úgy érzem, hogy ebben már bennfoglaltatik a tudatalatti is, mint olyan.

No, akkor összefoglalom:
– A tudatalatti, az kérem egy megfoghatatlanul piciny kis ember. És ha ez most megengedhető nékem, akkor éppenséggel nevezhetem őtet, mondjuk akár Ösztönrezgőremetének is. Namármost, ennek a nem mindig jóságos formát mutató orcája pedig a lélek. Szemeink ugyebár ablakokat tárnak lélekorcánk felé. Arra a ficánykoló emberkére tehát, akinek megjelenési ábrázatja a mindenekfölött álló, örök, az élettelenbe életet lehelő FiziMiska! (hukk – búék! )

… és akkhorrr… Több milliárdnyi lélek, az ugyanennyi Mihál, nincs két egyforma belőle, ez az egyén metafizikai eszenciája. Na és ez a Metafizu, vagy maradjunk inkább az eredeti Fizi Misú-nál, ez olyan kérem, hogy olykor torz vigyorát mutathatja kizárólag a saját kedvtelésére, benn, ott mélyen a setét testbe zártan. – Erre mondjuk mifelénk ugyebár, hogy mindenkinek van valami stikkje, amely amikor nincs vagyis nem látható, és ezért nem gyanús, hát akkor felettébb gyanús… Amikor pedig már oda, kikönyökölve helyet kér magának abban a bizonyos kisablakban, akkor már mit lehet tenni? …
Most ha szabad kicsikarnom még egy kevés figyelmet, akkor már csak egy dologra szeretnék odahomályosítani: nagyon kell vigyáznunk, hogy ez a Miska, ez mindig, minden körülmények közepette gyürKÖDetlen épségében maradjon meg Nekünk…, mert csak ez az ami számít … (ollé)

Jut eszembe! Elolvastam Karinthytól a lélek arca című novella gyűjteményt. Csak négy és fél csillagot adok rá. Be kell ismerjem, ez nem az író hibája, hisz ő egyszerűen zseniális, sokkal inkább az enyém: Sajnos nem minden esetben értettem meg a rejtett Lényeget. – Mi? Szóval ez igazságtalan a könyvvel szemben… meg izé… meg egyáltalán… meg levonni az ázsióból?
Jah kérem, a mimikai adottság az már csak ilyen! :p

umrekka>!
Karinthy Frigyes: A lélek arca I-II.

Kicsit nehezen indultam meg a kötettel, az első tartalmi benyomásom az volt, hogy halál-halál-halál, ami nem igazán illett a hangulatomhoz, de nem adtam fel, és milyen jól tettem! Nagyon sokrétű, emberileg, humorilag, fantáziát, írói kifejezésmódot tekintve, mindenhogy. Végigidézhettem volna az egészet, csak az olvasás élménye miatt nem tettem, de lehet, hogy még utólag szemezgetek belőle. Nem is értem, gimiben anno miért nem hagyott bennem mély nyomot Karinthy – bár ha jobban visszagondolok, talán azért mert már a tananyag vége felé volt és nem nagyon jutott rá idő…. vagy a saját gondolkodásomnak kellett egy kis idő, hogy befogadóképesebb legyek rá, ki tudja. Egy szóban azt mondanám, zseniális. Az biztos, hogy fogok még olvasni tőle. Sokat.

Szent_Habakuk IP>!
Karinthy Frigyes: A lélek arca I-II.

Ugyanolyan megrendítő novellák gyűjteménye, mint a Cirkusz kötet. Ez talán még misztikusabb is kissé: itt olvashatók azok a különös világban játszódó novellák, amelyeket Kuczka Péter a Delejes halál címmel adott közre a Kozmosz Fantasztikus sorozat tagjaként. Nagyon jól tette, mert így olyan olvasókkal is megszerettette Karinthyt, akik egyébként kézbe se vették volna.
Karinthy rajongva tisztelte H. G. Wells-t. Szerintem alaposan túl is haladta az ő írásművészetét, bizonyíték erre ez a két kötet.

Goofry>!

Ki tehet róla, hogy az, akinek sürgős, sose tudja megérteni azt, akinek fontos?

Uzsorás

Goofry>!

Mindenesetre jellemző, hogy először a lábát láttam meg.
Jellemző, de nem különös.
A múlt század közepén valószínűleg az arcát néztem volna meg előbb, egyszerűen azért, mert abban az időben a hölgyek erre a testrészükre koncentrálták a férfiak figyelmét. De hiszen mondtam már, hogy ízlésem megfelel korom ízlésének.

[…] fejetlen nő világít lelkünk sötétkamrájának fenekén.

Goofry>!

… a leghatalmasabb csarnok is börtön, ha nem tudom, merre van az ajtó.

Iránytű

Goofry>!

Ahhoz, hogy elaludjam, mindenre szabad gondolni, csak arra nem, hogy el akarok aludni …

Álmatlan éj

Goofry>!

Az emberi természet egyik legjellemzőbb tulajdonságának a tehetetlenséget tartom, és az erkölcsi ítéletek kilencvenkilenc százalékát, érzésem és tapasztalatom szerint, nem a rossz cselekedetek következményeinek felismerése diktálta, hanem a cselekvéstől való irtózás, vagy az elmulasztott cselekvés miatt nyugtalan lelkiismeret. Aki cselekszik az mindig valami jót akar, akár magának, akár másnak – mindenképpen jelentősebb dolgot művel, mint akár a legnagyobb gondolkodó: ezért olvassák többen a kalandregényeket, mint a filozófusokat.

Goofry>!

… a könyvek, bármily okosak, csak zavarják, hamis irányba terelik, szuggerálják, elkedvtelenítik a magamfajta kutatót. A stratégiák könyveket írtak arról, hogy hadsereggel nem lehet átkelni az Alpokon, aki hadvezér elolvasta e könyveket, és belátta, hogy nem lehet. Napóleon semmit sem olvasott, és átkelt az Alpokon, és csak később tudta meg, hogy az Alpokon nem lehet átkeni.

Az élő molekula

Goofry>!

„Sakk-matt! Elvesztetted a játszmát!”
Caesar, aki fütyörészve húzgálta szorongatott királyát, nyugodtan nézett fel rá.
– Miért? – kérdezte és vállat vont.
– Miért! – hüledezett Ben Jusszuf. – Hát nézd meg a táblát. A királyod nem mehet sehová; ha ide megy, leüti a ló, ha ide megy leüti a futó; ide nem mehet, mert itt a saját futód áll, és más helye nincs a táblán.
– A táblán nincs – mondta nyugodtan Caesar –, de itt van, a táblán kívül. – Ezzel nyugodtan felemelte királyát, s leállítván a tábláról, maga mellé állította az asztal szélére. – Folytasd, Ben Jusszuf.
– Te szerencsétlen! – kiáltott Ben Jusszuf magánkívül – de azt nem lépheti a király.
– Látod, hogy lépheti.
– De nem a sakkszabályok szerint! – ordított magánkívül Ben Jusszuf.
– De ezentúl ezek lesznek a sakkszabályok, el fogom rendelni! – kiáltott most már Caesar is, felugrott, elkapta az asztalon heverő kardot s levágta Ben Jusszufot.

Caesar és Abu Kair

Goofry>!

Egy vidéki rokonunk egyszer őszintén és magyarán megcsóválta a fejét, „nem hozzád való ez az asszony, nagyon megtermett a lelkem” – mondta kedélyesen. Ekkor idéztem akasztófa humorral azt a bizonyos német anekdotát, Mayer úrról és a szép elefántcsont fejű sétapálcáról. „Szép sétapálca, Mayer úr – dicsári a barátja –, de egy kicsit mintha túl hosszú volna.” – „Valóban túl hosszú.” – bólint Mayer úr. „Miért nem vágat le belőle?” – „Csak nem vágatom le azt a szép elefántcsont fejű fejét” – „Isten őrizz, nem is úgy gondoltam… de talán alul…” „Alul? Alul nem hosszú” – feleli Mayer úr flegmával.

Goofry>!

…- te nem tudod, te nem tudod, senki se tudja mennyivel tartozom. Egyszer lélegezni akartam, egyszer szomjas voltam, egyszer éhes voltam, egyszer sírni akartam, egyszer meg nevetni – nem volt nálam szabadjegy, de a pokol jó kis zálogház, adott az ördög kölcsön, részletre, esküre, letagadásra – nem is kellett odaadni az egész lelkemet egyszerre, csak úgy apránként. Hallod-e ki akarom váltani most, ki akarom fizetni a sok kis piszkos írást, ígéretet, asszonynak, amit ingyen adtam, mikor szerelmet hazudott, bankárnak, akinél letétbe helyeztem jogomat, hogy szabadon sóhajtsak, fűnek és fának, amiért leheveredtem rá, gyümölcsöt téptem büszke ágairól – nem győzőm most elsorolni, már nincs idő, csak ezt értsd meg: sok kell, sok kell, nagyon sok –, te nem tudod mennyivel könnyebb neked megadni a sokat, mint nekem megkapni a keveset!

Szerencsekerék

umrekka>!

Kezdetben volt az Unalom. És mondá az Úr: legyen Szórakozás, mert így elalszom. És gondolt magának kis golyókat és lökdöste őket jobbra-balra. Hat napig így szórakozott az Úr. Hatodik nap délután nagyot ásított, majdnem elaludt megint. És gyorsan gondolt magának embert.
Az ember nagyot ásított és majdnem elaludt. Gondolt magának istent, és hintázott rajta, célba lőtt vele hatezer évig a Városligetben. Én is köztük voltam és eluntam magam. Gondoltam magamnak Igazságot, Életet, és Halált, csak hogy el ne aludjak.

169-170. oldal (Magvető, 1957), Unalom

Kapcsolódó szócikkek: Városliget