Amatka ​(svéd) 1 csillagozás

Karin Tidbeck: Amatka (svéd)

Av ren slump har människor hamnat i en parallell värld. Det är en instabil plats, där orden hela tiden formar verkligheten. Den dagliga kampen för att överleva har skapat ett samhälle fyllt av regler, där kollektivet alltid går före individen.

Vanja skickas till det avlägsna samhället Amatka. De människor hon möter där ruskar om i hennes sorg och ensamhet. Hon gör häpnadsväckande upptäckter, som förändrar inte bara henne, personligen. I en instabil värld kan en förändring spridas hur långt som helst.

Amatka är Karin Tidbecks makalöst välskrivna debutroman. Tidigare har hon utkommit med novellsamlingen Vem är Arvid Pekon?.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Mix, 2012

Hanna IP
Karin Tidbeck: Amatka (svéd)

Rettenetesen vártam ezt a regényt, mert Karin Tidbeck novellái túlzás nélkül zseniálisan bizarrak és atmoszferikusak. A világ ebben a könyvben is nyomasztóan különös, a kellő gyakorisággal bevésett nevek híján alaktalan masszává olvadó tárgyak és a falanszterben élő, kérdezősködéstől passzívan eltántorító, szintén masszaszerű emberek között bolyongó főszereplő lassú ocsúdása a világa fizikai törvényeit meghatározó igazságokra rémálomszerűen fojtogató. A végével viszont nem vagyok kibékülve – mintha a szerző rájött volna, hogy nem elég kibontani a világot, valami történetet is kellene rittyenteni hozzá, és az addigi komótos tempóról hirtelen felgyorsít, de ezzel el is kapkodja a lezárást (ami bevallom, még némi értetlenséget is hozott magával).
Minden hibája ellenére is érdekes mű, és nem bánom, hogy elolvastam – nem árt ismerkedni a kortárs svéd SF-fel.