Ásványok ​és kőzetek 4 csillagozás

A természet ékszerei
Karin Finan: Ásványok és kőzetek

A földkérget kőzetek alkotják: az óriási hegyek, a meredek sziklák, az apró kavicsok a folyóban és a tengerpart homokja mind különféle kő. Az utcakő és a házak is kőzetekből készülnek, az autókhoz és a vasúthoz fémekre van szükségünk, amelyet ércásványokból nyernek ki. Még a kozmetikumokban (hintőpor, púder stb.) is vannak ásványok. Az ember által kedvelt drágakövek pedig a kemény ásványok legszebb változatai.

Aki addig ismeretlen ásványt fedez fel, őt illeti a jog, hogy elnevezze.
Izgalmas: ásványok nélkül nem lenne számítógép és okos telefon sem.

Eredeti cím: Mineralien und Gesteine

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mi micsoda

Tessloff és Babilon, Budapest, 2015
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632943008 · Fordította: Francz Magdolna

Nienna001 P>!
Karin Finan: Ásványok és kőzetek

Mivel a természetudományos műveltségem csekély, és van is egy Mi micsoda kihívás, a gyerekkönyvtárban a természettudományos részlegen keresgéltem megfelelő tudásfejlesztő könyvért. Nagyon látványos a borítója, és belelapozva is tetszett, úgyhogy emellett döntöttem. @Szürke_Medve egészen lelkes lett, hogy ezt választom, neki földrajzos előképzettsége is van, és így plusz közös beszédtémához jutunk.

Tartalomra is érdekes, sok mindent megtudtam belőle, vagy épp elevenítettem fel a 12 éve befejezett földrajz tanulmányaimból. Középiskolában nem hangsúlyosan oktatott a téma, pedig kifejezetten érdekes. Valami rémlett arról, hogy folyton az üledékes meg vulkáni kőzetekkel zaklattak minket a különböző hegységeknél, de komolyabban nem maradt meg bennem, hogy akkor ez tulajdonképpen mi is. A kristálybarlang volt a kedvencem, ahol a fehérszínű kristályoszlopok hatalmasak. 2009 óta nem látogatható a barlang, hogy megóvják. Azt hiszem a következő Mi micsodám vulkános lesz.

padamak>!

Ázsia – Törökország: Tündérkémények
Úgy 20 millió évvel ezelőtt két vulkán több száz méter vastagságban terítette be vulkáni hamuval Kappadókia vidékét. Az azóta eltelt idő alatt a szél és a víz lepusztította a vulkáni hamuból képződött, könnyen erodálódó kőzetet, és karcsú oszlopokat formált belőle. Magyarországon a Bükk déli előterében, Eger, Szomolya és Cserépváralja környékén találhatók hasonló keletkezésű sziklaformák, az úgynevezett Kaptárkövek.

41. oldal - A természet csodái - kőzetek és kristályok (Tessloff Babilon, Budapest, 2015)