Karig Sára (szerk.)

Télidő ​havazás előtt 2 csillagozás

Modern finn elbeszélők
Karig Sára (szerk.): Télidő havazás előtt

Majdnem ​félszáz elbeszélés. Finnország különböző tájairól származó és részben ma is ott élő írók alkotása. S talán minden írói szándék nélkül – vagy ellenére? -egy-egy írás más és más táj, ember és élet tükörképét – vagy a valóság égi mását? – idézi fel, mintha a válogató 38 mozaikkockát gyűjtött volna össze, hogy befedje – vagy voltaképpen megvilágítsa? – velük a szépséges Suomi számunkra ismeretlen fehér foltjait. Mintha megannyi ősi és új hangszer – dob, síp, nádi hegedű-e? – vagy talán bölcső mellett, koporsó mellett jajgató énekhang szólalna meg harminckét író hangján, hogy megtöltse zengésével, nevetésével és zokogásával a könyv fehér-fekete lapjainak csöndjét. Mit is mondanak ezek az írások, milyen üzenet van elrejtve a palackokban, amelyeket – a címzetteket nem ismerve – íróik útra bocsátottak közös világunk zavaros tengereinek hullámain? Vajon ugyanazt mondják-e el minden olvasónak, akihez eljut üzenetük? Vajon ugyanazt érti-e, hallja-e ki üzenetükből minden olvasó, amit… (tovább)

A művek szerzői: Elvi Sinervo, Eila Pennanen, Kerttu-Kaarina Suosalmi, Bo Carpelan, Eeva Kilpi, Veijo Meri, Paavo Haavikko, Seppo Lappalainen, Hannu Salama, Pekka Suhonen, Juhani Peltonen, Jukka Pakkanen, Johan Bargum, Hannu Mäkelä, Antti Tuuri, Jarkko Laine, Tommy Tabermann

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A finn irodalom könyvtára

Európa, Budapest, 1987
570 oldal · ISBN: 9630739119 · Fordította: Bereczki Gábor, Bernáth Katalin, Bokor Judit

Nazanszkij

– Az ember csak akkor kezdi el igazán meglátni a dolgokat, amikor beteg…

326. oldal, Anders Cleve: A házmester (Európa, 1987)

Surréalisme

Már világosban botorkál haza, kireggeledett a világ
a daruk a rakparton hosszú sorban nyújtják a karjukat az ég felé olyanok akár Jákob létrái
sirályok rikoltoznak hangjuk behatol és megreked a koponyájában
egy szál egyedül baktat a rakparton odébb szabályos és hófehér házsorok nagyon messze a bank a munka a mindennapi kenyér távol a múltja
tűz csillog a nap vakít a víz a partnál olaj és szivárványszínek kavalkádja lágy bársonyos felület csalogatja
(…)

434. oldal (Johan Bargum: A kényszerítő licit) · Johan Bargum

Surréalisme

Ville magas volt és szőke, szemei kékesszürkék.

186. oldal (Antti Hyry: Disznóharapás)

Nazanszkij

– Az én apám a háborúban esett el a fronton,
nem sírtam, nem is ismertem, számomra apa csak egy fehér kereszt volt a temetőben és egy fénykép a komódon, de néha a srácoknak is eljátszottam a halálát, amikor én voltam a bandavezér, pontosan emlékszem, hogyan hasaltak a fiúk egy udvari szeméttartó láda mögött, hogyan céloztak rám a botjukkal, én meg kiugrottam, előrerohantam, fölkapaszkodtam egy nagy kőre, és intettem a katonáimnak: utánam, hakkapaalle*, visszahangzott az udvar, akkor egyszerre mind tüzet nyitottak, én megroggyantam, és a kezem a hasamra szorítva suttogtam el utolsó szavaimat: sanokaa terveisia pojalle**, azzal elestem, lám még a mulatságaimról is apám gondoskodott.

* – Üsd-vágd. A harmincéves háború finn katonáinak, az ún. hakkapelitáknak volt a csatakiáltása.
** – Üdvözlöm a fiamat.

424-425. oldal, Johan Bargum: A kényszerítő licit (Európa, 1987)

Nazanszkij

Kijuthattam volna a partra vagy a kikötőbe, de a szél minden haragját rám zúdította, és keményen rám sújtott öreg ujjával, mint egy térképmutató pálcával…

485. oldal, Tommy Tabermann: Vitorlázás (Európa, 1987)

Surréalisme

Na és hajdan, ifjúkorában, amikor hagyta, hadd csurogjon hangtalanul a csónak az éjsötét tavon, és egy pillanatig nem gondolt arra, hogy mit fog utána csinálni, egyszerűen csak volt, létezett.

448. oldal (Hannu Mäkelä: A nyár első napja) · Hannu Mäkelä

Nazanszkij

Kinyitja az egyik gyógyszeres üveget, és apró, kétszersültmorzsára emlékeztető tablettákat vesz ki belőle. Ezek majd megnyugtatják, azt mondták neki. A kémia, igen, a kémia uralkodik az ember lelke fölött.

440. oldal, Hannu Makela: A nyár első napján (Európa, 1987)

Nazanszkij

A szobája világos volt, legalábbis olyankor, amikor egyébként is világosság van; az égből hull alá a fény, még ezen az északi tájékon is. A hatalmas ablakok nyitottak, megbízhatóak, mint amilyen valamikor ifjúkorában ő maga is volt. Akkor, amikor még tudott, remélt, hitt, álmodozott és akart.

438. oldal, Hannu Makela: A nyár első napján (Európa, 1987)

Surréalisme

Az ablak mögött egy kápráztatóan fehér valami villan meg, és Vetsikko összerezzen, amíg rá nem döbben, hogy egy sirály, a levegő papírvágó kése húzott el az ablak előtt.

441. oldal (Hannu Mäkelä: A nyár első napja) · Hannu Mäkelä

Surréalisme

Hallottam, amint a papírra rögzült hang kiforgatja a valóságot, hazudik, zagyvál, és szinte mindent, aminek csak egy csepp köze van a kultúrához, hazaárulásnak vagy hazaárulásra irányuló szándéknak nevez, lett légyen az képzőművészet, testedzés, zene, film, karének vagy kórusszavalat.

182. oldal (Paavo Haavikko: Télidő havazás előtt) · Paavo Haavikko