Árnyak ​közt (Star Wars: Klónháborús játszmák 1.) (Star Wars: A klónok háborúja 4.) 42 csillagozás

Karen Miller: Árnyak közt

Sötét árny borul a galaxisra, és egyre többen érzik úgy, hogy a háború elveszett…
A szeparatisták minden stratégiailag fontos hadszíntéren vereséget mérnek a Köztársaság seregeire, és lassan maga Anakin Skywalker sem lát kiutat a válságból. A Grievous tábornokkal a Kothlisért vívott, súlyos véráldozatokat követelő összecsapás után azonban új feladatot kap, ami ideig-óráig talán elterelheti figyelmét az egyre aggasztóbb helyzetről.
Ő és Obi-van a Külső Gyűrű egyik eldugott világára, a Lanteebre utaznak, egy olyan bolygóra, mely nemrégiben az ellenség figyelmét is felkeltette.
Rövidesen ennek okát is sikerül kideríteniük: egy foglyul ejtett tudós, a felszín egyik természetes erőforrásának felhasználásával vegyi fegyvert készít Lok Durd tábornok parancsára.
A Jedik jelenlétére hamarosan fény derül, s megindul a versenyfutás az idővel. A tét a titokzatos, új fegyver, melyért semmilyen ár nem lehet elég magas, és melynek birtoklása akár a háború végkimenetelét is eldöntheti…

Szukits, Szeged, 2018
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634974550 · Fordította: Oszlánszky Zsolt

Obi-Wan Kenobi · Anakin Skywalker · Ahsoka Tano · Yoda · Padmé Amidala · Sheev Palpatine · Jedi · Bail Organa

Darth_Revan>!

Karen Miller: Klónháborús játszmák: Árnyak közt
Nem hittem volna, hogy a Külső Űr után lesz olyan Star Wars regény Karen Millertől, melyet szeretni fogok. A Külső Űr se lett rossz. Azzal a regénnyel az volt a baj, hogy egy relatíve rövid sztorit dolgozott fel túl nagy terjedelemben. A zigoolai küldetés egy hosszabb elbeszélésben, vagy egy kisregényben nagyobbat ütött volna. Az Árnyak közt című könyvben Karen Miller alaposan felbővítette a szereplők és az események számát. is. Még mindig találhatunk lassú tempójú jeleneteket, bő lére eresztett párbeszédeket, de ezeket most sokkal jobban sikerült tartalommal, értelemmel és drámával megtölteni. Akik az akció és csatajeletek miatt hiánya miatt panaszkodtak a Külső Űrnél, most kapnak egy nagyszabású csatát a Kothlisnál és több jó fénykardos csatát is. Ezeket is kifejezetten élveztem, de K. Miller karakter központúsága és mély drámája nyerte el a tetszésemet legjobban.
A történetben spoiler
A háború borzalmai nagyon részletesen a szemünk elé tárulnak. Érezhetjük a veszteségeket, a sérüléseket. Yoda kijelentése a szeparatistákról érdekes. Ők a sötét oldal eszközei. Erről eszembe jutott, amit Maz mondott Az ébredő Erőben, hogy a sötét oldal mindig megtalálja a szolgáit és eszközeit. Nos, ez most a Klónháború idejében nagyon jól érezhető. A roham droidok kegyetlensége teljesen jól tapintható. Kapunk halott civileket, lerombolt otthonokat, kész tömegmészárlást is. Érezhető, miért is nyugodott bele a galaxis a Birodalomba a háború végén: nem akartak több ilyen szörnyűséget, akkor inkább legyen diktatúra.
A főgonosz spoiler
Nagyon nehéz és drámai helyzet alakul ki. Egyértelműen látszódik, hogy a Jedi Rend megváltozott. A háború kegyetlenül megváltoztatta őket. Rendkívül nehéz döntéseket kell meghozni, érezhető, hogy kényszerpályán vannak, letértek az útról. Azzal, hogy belementek a háborúba, máris vesztettek. Kénytelenek hazudni, olyan döntéseket is fontolgatnak, melyek szinte már a sötét oldalhoz tartoznak. Vajon megéri feláldozni pár ember életét annak érdekében, hogy milliárdokat mentsenek meg?
Obi-vant is egyre jobban kikészíti a háború. Fárad, mindent belead. Obi-van már a Külső Űrben is kitűnően megelevenedett az olvasók előtt. Ugyanez a helyzet az Árnyak közt című regénynél. A Jedi-mester mindig a nagyobb jót igyekszik szem előtt tartani. De ez néha sötét gondolatokhoz vezethet, főleg ha milliárdok élete a tét. spoiler Obi-van itt emberibb, mint valaha. spoiler Szóval, akik szeretik a Jedi-mestert azoknak kifejezetten ajánlott a könyv.
Anakin Skywalker szintén nagyon fókuszban van. Talán utoljára Matthew Stovernek vagy James Luceno-nak sikerült ilyen jól megragadnia ezt a karaktert. Karen Miller Anakin ábrázolása kiváló. Megkapjuk személyiségének minden aspektusát. Azt az Anakint, aki kiválóan ért a droidokhoz és remek pilóta. Az anyját gyászoló ifjút, aki fogadalmat tett, hogy többé nem vall kudarcot. Ez nyilvánul meg a legjobban, mindenkit meg akar menteni, óriási fájdalmai vannak a veszteségek miatt. spoiler A hősies harcost. A magában vívódó hőst. A sötét oldal felé sodródó, érzelmi kitörésekkel teli Jedit. A ragaszkodó hősszerelmest, akinek a mindenek Padmé és mindent megtenne érte. Jó volt ezen aspektusok mindegyikét olvasni. A szerelmi érzelmek is kiválóan lefestettek.
Ban’tena Fhernanról már fentebb írtam. Nekem szimpatikus volt a figurája.
Ahsoka itt kevesebb szerepet kap, mint Anakin és Obi-van, de az jelentős. Nagyszerűen kiveszi a részét a csatákból, a nyomozásból és Taria Damsin oldalán a mentőakciókból is. Szeretne bizonyítani mesterének. Tariával egy jó, baráti kapcsolat alakul ki.
Taria Damsin nem kapott sok szerepet, de a szövegei nagyon jók. Megkedveltem a közvetlen, barátságos figuráját. Egyedi a szemléletmódja.
Padmé ugyanolyan aggódó, lelkiismeretes, ahogyan megismerhettük.
Bail Organa szintén hozza a megszokott formáját. Becsületes, elszánt ember, aki tényleg a galaxis szebb, békésebb jövőjéért ténykedik. Barátsága Obi-vannal már szilárdabb alapokon áll. Igyekszik Anakinnal is megkedveltetni magát.
A cselekmény nem midig gyors tempójú, de a lassabb részek is érdekesek főleg a fentebb leírt erkölcsi dilemmák miatt. A dráma nagyon tapintható. A karakterábrázolás mély és összetett. A kötet végi fordulat pedig rendkívül izgalmas lett. Maximálisan elégedett vagyok az Árnyak közt című könyvvel. Nem hittem volna, hogy ennyire tetszeni fog, és azt sem, hogy bekerülne a kedvenceim közé, főleg a Külső Űr után. Csillagos ötös.

Karen Miller: Árnyak közt

Egyszerűen nem bírok lekattanni mostanában a SW könyvekről. Egy csomó olvastaltan, tervbe vett könyv várakozik a polcomon, de miután napokig kerülgettem a Star Wars polcomat, leemeltem ezt a könyvet, belelolvastam és azonnal lőttek az olvasási valságnak. :)
Nagyon tetszett ez a könyv is. Egy kissé szokatlan terepre téved kedvenc párosom, Obi-van és Anakin, akik ezúttal tőlük távol álló módon, kémkedni indulnak egy szeparatisták által megszállt világra. Azt hiszem Anakin a legkevésbé alkalmas egy ilyen küldetésre. Pont azok a tulajdonságok hiányoznak belőle, amelyek fontosak lennének egy ilyen feladathoz. Higgadt, előrelátó tervezés és gondolkodás. Nem könnyíti meg Obi-van helyzetét, aki ismét folyton tompítani igyekszik Anakin erős érzelmi oldalát, de ezúttal talán saját személyes belső vívódásai is teszik spoiler, hogy ő sem tud annyira higgadt maradni, ahogy azt megszoktuk tőle, és így bepillanthatunk mélyebb lelki vívódasaiba. Amelyek neki is szép számmal akadnak. Izgalmas függővéggel zárul, nem kérdés hogy kezdem is a következő részt. :)

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Karen Miller: Árnyak közt

Obi-van és Anakin közös kalandja.
Az jó volt hogy folyamatosan szívták egymás vérét jókat mulattam rajta. Ami kevésbé tetszett, hogy Anakin folyamatosan hisztizett, persze tudom ott van a múltja ami nem volt könnyű menet a jelene sem könnyebb nem tudja, hogy igazán kihez legyen hűséges. Ott van Amidala ott van Palpatine és a jedi rend. de akkor is olyan mint egy ……………….. .:)
Különben egy izgalmas Star Wars regény lett, kis harc, kis politika, kis ármány.

Ebe_Endocott>!
Karen Miller: Árnyak közt

Nem volt éppen rossz, habár tényleg sok volt benne az üresjárás, a történet szempontjából érdektelen és amúgy is unalmas dialógus. Illetve bonyolultság, fondorlatosság, tekintetében nagyjából annak a korosztálynak a színvonalára van belőve, mint maga az animációs sorozat, 12 év körül talán. Tulajdonképp a Tűzharc eseményeit kapjuk meg új köntösben, gyengébb kivitelben, logikai buktatókkal megtűzdelve. Lépten nyomon tényleg sok utalással találkozhattunk benne más SW történetekre, ami tök jó. Az már kevésbé, hogy ez gyakorlatilag kizárólag a sorozat előző három kötetére és egy két animációs-epizódra korlátozódik, helyszínek, fajok, események, szereplők kapcsán leginkább az új agyszüleményekre támaszkodik a szerző, ez a semmiből előhúzott spoiler szerepeltetésénél volt a legzavaróbb.
Ami még igencsak szúrta a szemem az pl. ebben a galaktikus léptékű háborúban, „a Kothlisért vívott, súlyos véráldozatokat követelő összecsapás”, amiben spoiler Szerintem utoljára a kőkori hadviselésben neveztek hasonló statisztikát súlyos véráldozatokat követelő összecsapásnak, ráadásul klónokról beszélünk, akiket ha nagyon sajnálunk is, azért na.

Hippoforaccus>!
Karen Miller: Árnyak közt

Hát ez elég gyengécske lett. Az elején kaptam egy igen impozáns csatát, légi és szárazföldi ütközetekkel, ami tetszett, de utána egy erős váltással szócséplésbe vált át az egész, mindenfajta izgalom, vagy érdekesség nélkül. Mondhatni átvezető rész, de túl hosszú lett. Aztán kb. a könyv felénél elkezdődik a valódi küldetés, ami szintén piszkosul el van húzva és szinte minden akciót nélkülöz. Az utolsó pár oldalon megint beindulnak az események, de olyan gyorsan, összecsapottan van befejezve a történet, mintha az író időközben jött volna rá, hogy mennyit írt már és azt gondolta volna: „Négyszáz oldal! Kész! A többit a következő könyvre hagyom.” Tudom, mi az a függővég, de itt gyakorlatilag nem volt elvarrva a szál, hogy egy új bonyodalmat indítsanak, hanem csak úgy elharapták a sztorit.

Akos_Kirsch I>!
Karen Miller: Árnyak közt

Nem volt rossz könyv, de néha azért sok volt az üres járat. A történet érdekes, de a cselekmény túl lassan indul be, és a párbeszédek sokszor túlságosan terjengőek, megtörik a történet ívét. Ettől függetlenül élvezetes olvasmány, de kétségtelenül a folytatásra van kihegyezve a történet.

Rozsomak69>!
Karen Miller: Árnyak közt

A regény tetszett és érdekes a történet és várom a folytatást is. Azt azonban minden félreértést elkerülendő már itt az elején le kell, hogy szögezzem, hogy ez nem egy Legendák regény. Senkit se tévesszen meg a címkézés vagy a besorolás. Ez bizony hivatalosan is kapcsolódik a Clone Wars (már hivatalosan is Kánonnak számító) sorozat eseményeihez. Sajnos még mind ez a kötet és a folytatása, illetve Külső űr és a Klónok Háborúja regény is legendákként van feltüntetve még a külföldi oldalakon is. Annak ellenére, hogy a Legendákat gyűjtöm és olvasom nem vetem meg a Kánonos sztorikat sem tehát az értékelésemben ez inkább csak mint figyelmeztetésként jön ki, hogy más ne járjon úgy, mint én.

Magáról a regényről. Az előzményeihez hasonlóan -amiket csak tényleg a véletlennek köszönhetően olvastam el anno – ez is komplex kis történet és általában jól leírja mind a karaktereket, mind a motivációkat. Nagyjából minden főszereplőről hasonló mértékben kapunk információkat. Ez alól talán a tudós a kivétel és bár nagyon próbálja az író bizonygatni az ő motivációit, néha azok egy kicsit megvallom őszintén erőltetettre sikerültek. Obi-Van és Anakin vitái is ilyenek voltak néha. Kicsit olyan érzést keltettek, hogy szándékosan bele akarnak erőltetni egy olyan vonalat, hogy Anakin már itt a sötét oldal felé tapogatózott. Ebben mondjuk Matthew Stovert és James Lucenot tekintem alapnak, így ezt annyira nem tudtam felróni neki.

Azt viszont igen, hogy bár nagyon érdekes könyv, sokszor kicsit túlírtnak tűnt, bár az író nagy erénye, hogy ennek ellenére is fenn tudta tartani az érdeklődésemet.

Star Wars rajongóknak tudom ajánlani, bár ez is olyan regény, ami kicsit levon az SW mesés világából a reálisabb ábrázolás érdekében. Néhány rész pedig meglepően keményre sikerült még a Clone Wars sztorikhoz képest is. De azt hiszem senki sem fogja bánni, ha rászánja az időt.

Trillian>!
Karen Miller: Árnyak közt

Izgalmas könyv volt. Főként a szereplők lelki vívódásait és állapotát helyezte előtérbe a szerző, de ez nem ment a cselekmény rovására. Ami mellesleg igen akciódúsra sikerült. Van bene titkos küldetés, csata, ellenséges táborba betörés… A főszereplőink Obi-van és Anakin, de nagy szerepet kapott Ashoka is, ráadásul a felbukkannak Rexék, és egy számomra eddig ismeretlen Jedi mester is. Jó történet volt, bár olyan véget kapott, hogy egyből elkezdtem volna a folytatását, ha meg lett volna.

Csokky>!
Karen Miller: Árnyak közt

Egy újabb remek könyv, ami elég jól visszaadja a háború – és az animációs sorozat – hangulatát.
Külön kiemelném a karakterek közötti kapcsolatok mély ábrázolását; úgy gondolom, hogy a cselekményhez nagyon sokat hozzátesznek, főleg Obi-Wan és Anakin vitái, meg hogy mit gondolnak magukban.
A cliffhanger a végén nagyon találó, alig várom, hogy olvashassam a folytatást!

Coruscant_Citizen>!
Karen Miller: Árnyak közt

Nem mondhatom azt, hogy ez a legeredetibb történet, amit mostanában olvastam, de a könyv lényege szerintem nem is ebben rejlik. A könyv inkább a karakterek közötti mély kapcsolatokat és kötödést ábrázolja. De persze az akciójelenetek sem maradnak el, ám inkább azok a könyv második felében olvashatók.
Teljesen jól bemutatja a második és harmadik rész között Obi-van és Anakin kapcsolatának változását.

Teljes véleményemet itt olvashatjátok: http://bit.ly/coruscant-citizen-arnyak-kozt

Szelén>!

– Tudod, ma tényleg ti mentettétek meg az életemet – állt meg Anakin mellett Obi-van. – Ő meg te.
– Újfent – vigyorgott rá Anakin.
– Mi az, hogy újfent? – vonta fel a szemöldökét Kenobi. – Most már strigulákat is húzunk?
– Mindenkinek kell valami hobbi, Obi-van!

Kapcsolódó szócikkek: Anakin Skywalker · Obi-Wan Kenobi
Szelén>!

És közben Kenobi úgy érezte magát, mint egy különösen rosszkedvű tűpárna.

Kapcsolódó szócikkek: Obi-Wan Kenobi
Rune>!

– Én inkább azt mondanám, előrelátó – sóhajtott fel az idősebb Jedi. – Ugye, ismered a szó jelentését?
– Hát hogyne – fintorgott Anakin. – Csak tudod… ilyenkor szokott tudatosulni bennem, hogy mennyire utálom ezt az árnyak közt lopakodást! Jobban szeretek ajtóstul rontani a házba! Azzal általában sok időt meg lehet spórolni…
– Ne aggódj, amint sikerült kideríteni, hogy mit is keres Dooku, felőlem az összes ajtón beronthatsz az összes házba!
– Nem ismerek rád, Kenobi mester! – vigyorodott el Anakin. – Honnan ez a hirtelen támadt vérszomj?

Rune>!

– Tudja, tábornok úr – indította újra a liftet Yularen –, sokan az ifjú Skywalkerre mondják azt, hogy nemtörődöm, sokszor szinte őrült, és ha van Jedi, akinek a vakmerőség lesz a veszte, akkor az ő. Korábban én is így gondoltam, de most már úgy vélem, hogy a maga csendes módján ön legalább annyira félelmetes.

Kapcsolódó szócikkek: Obi-Wan Kenobi
Ebe_Endocott>!

– Ha majd te is leélsz nyolcszáz évet, megtanulsz néhány trükköt, hogy hogyan kell megregulázni az engedetlen ifjú Jediket! – állt égnek Yoda füle, ami csalhatatlan jele volt a Jedi-mester jókedvének. – Csak el ne felejtsd ezt, hmmm…?

109. oldal, 6. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Jedi · Yoda
Sznida_Nóri>!

– Te ideges? – vonta föl a szemöldökét Anakin hitetlenkedve.
– Én. Ideges – mosolyodott el Kenobi, majd megveregette a fiatalabb jedi vállát. – Egyébként is tudod, hogy mennyire gyűlölök repülni.
– Á, ezt csak úgy mondod! – legyintett Anakin vigyorogva. – Nem lehetnél olyan jó pilóta, amilyen vagy, ha tényleg utálnád a repülést.
– Nem jó pilóta vagyok, csak kétségbeesett – grimaszolt Kenobi. – És nem az ügyesség hajt, csupán a túlélés ösztöne. Amúgy pedig továbbra is fenntartom abbéli véleményemet, hogy mindenkinek, aki tényleg élvezi a repülést, orvosi kezelésre lenne szüksége.

Kapcsolódó szócikkek: Anakin Skywalker · Obi-Wan Kenobi
Rune>!

– Mester… megbántad valaha, hogy rám bíztad Anakin oktatását? Annak ellenére, hogy nem mindig könnyű vele, megváltozott már a véleményed vele kapcsolatban?
– Nincsenek kétségeim, Obi-van – sóhajtott föl Yoda. – Mindig a legjobb tudásodnak megfelelően cselekedtél.
– Ezzel nem pont az én kérdésemre adtál választ, mester. Ez olyan, mintha azt mondtad volna, hogy megdicsérsz, amiért nem buktam el.
– Obi-van… mindketten tudjuk, hogy Anakin nehéz természetű gyerek volt. És felnőttként is az.
– Nehéz természetű? De mester…
– Különlegesnek lenni mindig nehéz, Obi-van – mondta Yoda. – Ezt én mindenkinél jobban tudom. Jobban megértem őt, mint bárki más. A te tanítványod mindig vékony jégen jár. Te jól tanítottak, de ő vajon jól tanult? Ezt csak az idő döntheti el.

– Hogy találtál rám?
– Hát…nem volt olyan nehéz – vonta meg a vállát Ahsoka. – Te olyan vagy az Erőben, mint egy máglya, Kenobi mester. Majdnem olyan fényesen világítasz, mint Anak… Úgy értem, Skywalker mester.

Kapcsolódó szócikkek: Ahsoka Tano · Anakin Skywalker · Obi-Wan Kenobi
Szelén>!

Ahsoka Tano szemszögéből mindössze egyetlen dolog volt rosszabb, mint nyakig harci droidok közt lenni – arra várni, hogy mikor lehet nyakig harci droidok között.

Kapcsolódó szócikkek: Ahsoka Tano
Szelén>!

Palpatine kancellárhoz hasonlóan Bail Organa szenátor is szívesebben dolgozott együtt élő, érző, gondolkodó lényekkel, mint droidokkal. Már a gondolattól, hogy protokolldroidok vegyék körül, hasogató fejfájás tört rá, és el sem tudta képzelni, Padmé hogy képes elviselni azt a nagyképű, arrogáns, aranyszínű droidot maga mellett. Ha rajta múlna, már rég a szeméttelepen végezte volna az a rövidzárlatos ócskavas! És mikor másodszor javította ki – mit kijavította, egyenesen kioktatta! –, hogyan kell pontosan hangsúlyozni adikariai nyelven az egyenlő felek közti üdvözlést, Organa szenátor valóban hajszálnyira volt tőle, hogy sajátkezűleg tekerje le a droid fejét.

Kapcsolódó szócikkek: Bail Organa · C-3PO · Padmé Amidala · Sheev Palpatine

Star Wars: Klónháborús játszmák sorozat · Összehasonlítás