A teljes értékelés elérhető a blogomon:
https://www.niitaabellvilaga.hu/2022/06/karen-m-mcmanus…
2019 nyarán, a Nagy nyári olvasótábor keretein belül ismerkedtem meg Karen M. McManus munkásságával a Lehull a lepel című regénye által. Akkoriban nagyon megtetszett az író stílusa és alkotási módszere, így eldöntöttem, hogy a későbbiekben is figyelmet fogok szentelni a könyveinek. Még ugyanabban az évben megjelent a Tartsd meg a titkot című kötete, mely hasonló felépítéssel kecsegtetett, mint a korábbi mű, így a rá követő év során be is szereztem. Két évet állt a polcomon, olvasásra várva végül, hiszen én is elvesztem az új szerzemények és a friss megjelenések fekete lyukában. Most viszont sorra került és reménykedtem benne, hogy hasonlóan pazar élményt fog biztosítani, mint a Lehull a lepel.
Sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy már a korai szakaszban rásütöttem egy negatív bélyeget. Amikor elkezdek olvasni egy regényt, szépen, fokozatosan bontakozik ki a homályból egy kép, amely egyre inkább szélesebbé válik, míg meg nem jelenik a lelki szemeim előtt a teljes színtér és szereplőgárda. Jelen esetben inkább töredékképek jelentek meg előttem, amiket sehogy sem tudtam teljeskörűen összekapcsolni. Mindig maradt egy-egy pont, ami homályos, sötét maradt, s emiatt nem éreztem otthonosan magam a környezetben. Sokáig tartott, mire megértettem, ki kivel, milyen szintű kapcsolatban áll és hogy ez egyáltalán lényeges-e a tartalmat tekintve. Az sem segített, hogy szerző a történet középpontjába helyezett egy eltűnési és egy gyilkossági esetet, amely igazából az adott szituációban még abszolút mellékszálnak bizonyul. Nem a megemlítés fontosságát vonom kétségbe, hanem a módot, amelyképpen a tálalás történt. Nem a megfelelő pillanatban került rivaldafénybe, így az olvasó figyelmét sem tudja kellőképp megragadni.
Elleryben, a főszereplőben, sem találtam meg eleinte azt, aminek az én értékrendem szerint ott kellene benne lennie. Először is, a szerző ad neki egy vele ellentétes nemű ikertestvért, aki igazából elbújt a háttérben. Abszolút felesleges a jelenléte, statisztaként lézeng az eseményektől távol. Azt hittem, legalább egy jelenete lesz, ahogy anno az anyjának is, de szegénynek még ez sem adatott meg. Ezen kívül Ellery az a tipikus minden lében kanál tinédzser, aki mindig a saját feje után megy. Megszállottan pörög az agya, összefüggéseket keresve minden esemény között, amiről tudomása van. Egy ponton még ő is elismeri, hogy mennyire nagy túlzás ez a részéről. Kár, hogy a háttérben lévő motivációja csak jóval később derül ki. Ha ezt hamarabb megfogalmazta volna egyértelműen a szerző, akkor talán nem ment volna a szimpátia rovására a viselkedése. Ugyanakkor nemrégiben egy barátnőm (köszi @Cassiopeia !) felnyitotta a szemem. Igaza van abban, hogy Ellery pont emiatt hiteles karakter, hiszen minden fiatal életében megvan az a korszak, amikor úgy érzi, hogy ő mindent jobban tud a felnőtteknél.
A történet irányvonalára nem lehet panaszom. Ahogy a szálak egyre inkább kibontakoznak és megjelennek bizonyos összefüggések, úgy kezdett el engem is egyre jobban érdekelni, hogy vajon ki áll a dolgok hátterében és hogy miként fognak végül egy egységes képet alkotni. A végső megoldás számomra kellemesen meglepő volt, mivel a szerző képes volt elhitetni velem, hogy az általa meghatározott irányvonal a megfelelő. Számítottam rá pedig, hogy lesz még benne egy csavar a tetőponton – hiszen anélkül túlságosan lineáris folyása lett volna az eseményeknek –, de képes volt felülmúlni az elvárásaimat. Az utolsó kis gondolat pedig, amely mindösszesen halk suttogás volt a felbolydulás közepén, abszolút megkoronázza a történetet. Így végül, a kezdeti különbözőség ellenére is, pozitív élménnyel társítva fejeztem be az olvasást.