Kőbe ​zárt fájdalom 48 csillagozás

Michelangelo élete
Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom

„Az életrajzi regény a reneszánsz világába vezeti az olvasót. Gyermekkorától követi nyomon a művész életútját: Firenze, a Mediciek, legfőként Lorenzo Magnifico udvara hagy mély nyomot a gyermekifjú lelkén. A Mediciek bukása után Róma következik, itt alkotja a Pietát, majd újra és újra visszatér Firenzébe. Élete nagy szerelmi élményétől felzaklatva, gyötrelmes tépelődések közepette faragja ki Dávid szobrát, majd pápai meghívásra végleg Rómában telepszik le, s hozzákezd II. Gyula pápa síremlékének elkészítéséhez – itt ér véget a regény. Michelangelo legviharosabb, legkalandosabb, szenvedélyektől zaklatott ifjú éveinek leírását hatalmas történelmi tablóba ágyazza az író.”

Eredeti cím: Kámen a bolest

Eredeti megjelenés éve: 1942

Róla szól: Michelangelo Buonarroti

Corvina, Budapest, 1981
588 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631313123 · Fordította: Szekeres György, Aczél János, Richter László
Corvina, Budapest, 1976
588 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631315010 · Fordította: Szekeres György, Aczél János, Richter László
Corvina, Budapest, 1973
588 oldal · keménytáblás · Fordította: Szekeres György, Aczél János, Richter László

Hiranneth

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Én szeretni akartam ezt a könyvet. Nem sikerült.
A történet jól van felépítve, és hitelesek a szereplők, a viselkedésük, a környezeti háttér. Mégis…engem sokszor kizökkentett az olvasásból, amikor fél oldalnyi szövegnél a nagy része latin, vagy imádság, vagy példázat szövege, és néhol közbe ékelve némi magyar szöveg. Vagy az, hogy egyik pillanatban még a környezetet figyeljük külső szemlélőként, illetve hogy mi történik benne, aztán minden jelzés nélkül már valamelyik szereplő gondolatait olvashatom.
Michelangelo alakja elég vegyes érzéseket keltett bennem, sajnáltam a családi háttere miatt, és ha igazságtalanság történt vele, meg akartam védeni, és csodáltam állhatatosságát, hűségét. De rosszul tűrtem mikor kettős mércével mért, vagy mikor semmivel sem volt elégedett.

acsferi

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Ugyanaz volt az érzésem, mint Alexej Tolsztoj Első Péterének olvasása után, egyre jobb kedett lenni a regény, és akkor abbamaradt… Sajnos ez is befejezetlen maradt, pedig remek Michelangelo életrajz, miközben a kor történelmi viszonyait is remekül elénk tárja. Remekmű.

Szédültnapraforgó

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Egyszerűen nem tudtam elolvasni, kifogott rajtam. Iszonyatosan unatkoztam…az örökös hitszövegelés…Firenze szajházása. Michelangelo családjának bemutatása, hogy ütötte verte a nevelőapja a gyereket :(
Majd talán egyszer, ha már végképp nem lesz mi olvasnom :(

milcsi

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Nekem legmaradandóbb, és egész további életemet meghatározó könyvélmény. Több mint húsz éve olvastam először, de a mai napig kedvenc könyvem. Mindig is vonzott a reneszánsz Itália, és legfőképpen Firenze. A regény csodálatosan ábrázolja, a világ egyik legnagyobb (szerintem Ő a legnagyobb), de ugyanakkor emberi megnyilvánulásai miatt egyik legvitatottabb művészét. Tavaly olvastam Passuth: Medúzafej (Caravaggio) c. művét és a két mű stílusában, és a két életútban van némi hasonlóság. A Kőbe zárt fájdalomban képesek vgyunk beleélni magunkat Michelangelo örömeibe, szorongásaiba, belső vívódásaiba, mély vallásosságába és megismerjük minden elkövetkezendő kort túlélő művészetét. Csodálatos a bolognai tartózkodása ahol megismerjük egész további életére kiható egyetlen igaz szerelmét. És ez a regény egyik fő erénye: a sokszor homoszexualitással megvádolt művész jobb megismertetése, a valódi lélek és érzelmek útján. Ezenkívül hű képet fest a quattrocento végének, és a cinquecento virákora nagy művészeinek életéről, hű képet kapunk Leonardoról, és a köztük húzódó kibékíthetetlen ellentétekről. Ugyanakkor a regény elején az író elvezet minket a Medici kertekbe, nagyon átjön a szinte paradicsomi hangulat. Majd Savonarola festmény, és könyvégetései, késöbb a szerzetes kivégzése. Nem is folytatom, mert egyszerüen oldalakat lehetne írni a regény méltatásáról, és hogy milyen örömet, és boldogságot adott olvasása. Ha egy lakatlan szigetre kerülnék, és csak három könyvet vihetnék magammal, az egyik a Kőbe zárt fájdalom lenne. Kár hogy a könyv befejezetlen, félbeszakította az író halála.

Évuka

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

ezer éve olvastam,de azt hiszem emiatt lett M. A KEDVENCEM.

belata

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Már nagyon régen olvastam,de megrenditő Michelangelo,élete hatalmas műveinek megalkotása.El kell olvasnom újból

Ditta P

Karel Schulz: Kőbe zárt fájdalom Michelangelo élete

Nehezen indult a könyv számomra. Nehezen jutottam túl a latin szövegeken, az idézeteken. Mindeközben maga a történet, a Mediciek világa, Michelangelo életútja, munkái megszületésének története, a XV. századi Firenze és Itália, a pápaság mindennapjainak leírása egyre jobban bekúsztak a gondolataimba, és a könyv egyre olvashatóbbá vált. Úgy éreztem, hogy még többet és még többet szeretnék megtudni a korról, a könyvben szereplő személyekről, szobrokról, festményekről, épületekről. Majd egyszer csak félbeszakadt minden.
Amikor elkezdtem olvasni a könyvet, tudtam, hogy a szerzőnek nem maradt ideje a befejezésre. Amikor a végéhez értem, mégis rosszul esett a befejezetlenség. Azt hiszem, ettől jobban semmi sem bizonyíthatná azt, hogy egy nagyon jó könyvről van szó.

Sándor_Langer_Pudingman P

Semmi sem üresebb annál a helynél, ahol az imént még élő ember ült, a holnapra gondolt, és eljött érte a halál.

Fatma

Michelangelo pedig visszatért a magányba. De amint közeledett az este, és leszállt a novemberi alkonyat, heves fojtogató szorongás uralkodott el rajta. Minden szomorú körülötte: a márvány éppen úgy, mint a gondolatai, maga az este éppúgy, mint a szíve.

Kapcsolódó szócikkek: magány
hope22

Csillagtalan éjszaka, sűrűn gomolygó felhők takarták a holdat. A föld meghajolt a sötétség súlya alatt, a homály kemény nyomása újjáalkotta s új idomokba öntötte a tájat, a nappalitól elütő arculatot kölcsönzött neki; új utakat vetett szerteszét, tévutakat, amelyek kivezettek a világból, új mélyedéseket vájva szakadékká alakította át a völgyeket, új dombokat duzzasztott fel, magaslatokat keresztek és zarándokjelek nélkül, meredekebbre vonta és meghosszabbította a lejtőket, a sziklafalakat azonban, amelyeket egymásra halmozott, szét lehetett húzni, félre lehetett tolni, de ha átkeltél rajtuk, többé sohasem találtad meg a visszafelé vezető utat. Mindent elborított a szurokfekete éjszaka, s a végtelen térségen három lovas száguldott tajtékzó paripákon. Akár a kísértetek, nesztelenül hatoltak át a sötétségen, a nedves talaj elnyelte a lópaták dobogását. Csupán az élen haladó férfi ismerte az utat, ámde most ő is tétovázott, felállt a kengyelben, de nem látott mást, csak éjszakát.
A sötétség egyre sűrűsödött. Megérinthetted, ujjaid közé vehetted, akár a sarat, bekenhetted vele a kezedet s az arcodat. Az éjszaka fala aztán egy-egy pillanatban zuhogó fekete vízeséssé alakult át, elárasztotta a lovasokat; a három férfi nyelte, itta a homályt, fuldoklott benne, a lovak pedig, fittyet hányva az éles serkentő szavaknak és a sarkantyúk égető szúrásainak, felágaskodtak, izgatottan vetették ide-oda tarkójukat, és úgy szegték fel a fejüket, mintha levegő után kapkodnának. A férfiak megálltak. Talán mocsarat sejtettek maguk előtt, halálos ingoványt. Torkukat szorongatta ez a sötétség. Az élen haladó azonban nem törődött semmivel, s egyre csak az út folytatására nógatta társait.
Egy szélroham hirtelen széttépte a felhőket, előbukkantak a csillagok, megjelent a hold. A férfiak megdermedtek, mintha valaki egy csapásra lemeztelenítette volna őket. A holdfény először nem a felhők peremén hatolt át, és nem fokozatos lökésekkel morzsolta szét a sötétséget, hanem villogó kardként széthasítván a fekete égboltot, lesújtott a földre. Sugarai elöntötték az egész tájat, s ez tüstént visszanyerte eredeti képét. Előbukkant a férfiak – húsból-vérből gyúrt emberek – meztelen arca, a fény letépte róluk a sötétség álarcát. A cinkfehér hold lassan úszott tovább az égen, fehér sugarai körülöntötték a lovascsoportot az erdők és hegyek hátterén.

A nápolyi örökség…
Ott ugyanis éppen most halt meg iszonyú kínok között az aragóniai Ferante király, bebalzsamozott áldozatainak termében, ahol mindig üldögélni szokott magas karszékében, leselkedő pókként lapulva, gyönyörködve a múmiákban, amelyeket szolgái vasárnaponként ünneplőbe öltöztettek, mert a király is tiszteletben tartotta az Úr napját.

Fatma

Folyton egyedül. Mindig egyedül. Megszólította az embereket, nem felelnek, mindenkinek megvan a maga keresztje, senki nem hajlandó kettős fájdalmat viselni.

Sándor_Langer_Pudingman P

Jegyezd meg magadnak, hogy csakis a bölcs művének van becse az Isten előtt. A bölcs műveivel Istent tiszteli, míg a tudatlan tömeg imádságával és áldozatával is sérti az istenséget. Csak a filozófus lehet pap, ő az egyetlen igazi szerzetes, egyedül ő tud imádkozni! Nem azzal válik Istennek tetszővé az ember, ha a sokaság előítéleteihez igazodik, nem, csakis saját maga által válik azzá, csakis saját művei révén istenülhet meg. Csak az örvendhet sérthetetlen boldogságnak, akinek lelke a Létezőhöz alkalmazkodik. Tudd meg, így mondta az isteni Plotinosz, a mi kultuszunk értékét nem növelik a szertartások, sem a könnyek, sem a vezeklés. Magad légy az Istenség… saját szíved, saját lelked egyetlen temploma.

Sándor_Langer_Pudingman P

A fiatal neme felállott és ruganyos léptekkel fel-alá járkált a teremben.
– Ezek a bíborosok valóságos csapást jelentenek a művészetek számára – mondotta. – Igyál, Michelangelo, elég tűrhető ez a bor. Mindegyik bíboros azt hiszi, hogy a bíborhoz odatartozik a gyűjtemény is. Ez a betegség, úgy látszik, velejárója a bíborosi kalapnak. Jó részük egy szót sem tud latinul, mégis órákig elüldögélnek, s hozzáértést mímelve hallgatják az Aeneis sorait anélkül, hogy ásítanának, vagy hogy arcuk unalmat tükrözne. Úgy látszik, a papi gyűléseken sajátították el azt a művészetet, hogy miként kell unalmukat elfojtani.

Sándor_Langer_Pudingman P

Francesco da Puglia ferencrendi szerzetes tűzpróbát ajánlott fel Savonarolának. Mindketten haladjanak át lángoló máglyán; melyikük kerül ki élve, melyiküket szereti Isten, melyikük oldalán áll az igazság? Savonarola határozottan elutasította a felhívást mint bünös istenkísértést. De a tömeg tombolása és gúnyolódása arra kényszerítette, hogy engedjen. Ám hatalmas záporeső fojtotta el a máglyák tüzét. A tömeg dühödten most azzal vádolta Savonarolát, hogy ő idézte elő a záporesőt.

Sándor_Langer_Pudingman P

A pápai ceremóniamester, Burchard mester, ekkor a következőket jegyezte fel naplójában: Minthogy Alfonz herceg nem volt hajlandó belehalni sebeibe, meg kellett gyilkolni.

Sándor_Langer_Pudingman P

Mit tekinthetünk ma időtálló értéknek, mi helyettesíti a lerombolt világrendet? Önök azt mondogatják: a pápai trónon az Antikrisztus ül, s a környező világ felbomlófélben van: megszűnt az erkölcs és az erény. Machiavelli nyíltan hangoztatja, hogy azért vagyunk ennyire romlottak, mert a papok tanítottak meg minket bűnben élni.

Kapcsolódó szócikkek: Niccolo Machiavelli